I miejsce dla olsztyńskiego chóru

2020-09-24 13:16:34(ost. akt: 2020-09-24 13:20:03)   Artykuł sponsorowany
To najbardziej prestiżowy polski konkurs muzyczny. Jak co roku tak i w tym mogliśmy podziwiać chóry m.in. z Grecji, Łotwy, Bułgarii, Węgier. Ale najlepszy podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku okazał się olsztyński chór Bel Canto.
- To niezwykłe wyróżnienie - przyznaje dyrygent chóru Jan Połowianiuk - Festiwal ten należy do najbardziej prestiżowych polskich konkursów muzycznych. Posiada tzw. klasę 'zerową" - najwyższą rangę muzyczną przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal odbywał się pod patronatem Prezydenta RP oraz muzycznym patronatem Krzysztofa Pendereckiego oraz Związku Kompozytorów Polskich.

Ale olsztynianie mają jeszcze więcej powodów do dumy. Podczas festiwalu Jan Połowianiuk, twórca i dyrygent chóru Bel Canto, otrzymał indywidualne wyróżnienie dyrygenckie.

Członkami chóru Bel Canto są w większości studenci i absolwenci Wydziału Sztuki UWM. Formacja powstała powstał w 1996 roku. Założycielem i dyrygentem zespołu jest prof. Jan Połowianiuk. Repertuar zespołu stanowi typowa literatura chóralna od średniowiecznego chorału gregoriańskiego, przez renesansowe motety i madrygały, pieśni wybitnych kompozytorów epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu, aż po kompozycje współczesne. Jest to muzyka zarówno religijna, jak i świecka kompozytorów polskich i obcych. Większość repertuaru stanowią pieśni a cappella.

Ta nagroda to jedno z wielu wyróżnień jakie ma na swoim koncie Bel Canto. Ale statuetka jest wyjątkowa, bo nadana festiwalowi przez Ministerstwo Kultury kategoria zerowa, stawia go na równi z Konkursem Chopinowskim i Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tegoroczna, XXXIX edycja Międzynarodowego Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" odbyła się w dniach 17-20 września w sali koncertowej Filharmonii i Opery Podlaskiej. Hajnówka to pierwsza impreza na świecie prezentująca muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów. Podczas festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie, a więc nie tylko wyznawcy prawosławia, ale również katolicy, grekokatolicy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu. Przez 38 lat na Festiwalu wystąpiło 895 chórów z 41 państw i 5 kontynentów.