Znamy nominowanych do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Kto powinien zdobyć Wawrzyn? [GŁOSOWANIE]

2020-09-24 12:56:01(ost. akt: 2020-09-28 09:52:40)

Autor zdjęcia: Mat. prasowe

WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur zostanie przyznana już po raz szesnasty. Suwerenna decyzja o przyznaniu Wawrzynu należy do Kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur.
Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy. Nominowane książki prezentowane są w mediach.

W 2020 r. nominacje do XVI edycji nagrody WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur za 2019 r. otrzymały książki:Głosami czytelników Biblioteki i „Gazety Olsztyńskiej” oraz widzów Telewizji Polskiej Oddział w Olsztynie corocznie przyznana zostaje „Nagroda Czytelników”. Głosowanie na stronach internetowych ww. instytucji będzie trwało do 18 października.

Która książka powinna zostać nagrodzona Wawrzynem - Literacką Nagrodą Warmii i Mazur?
„Początek, koniec, hot-dogi” Kacpra Kotulaka
32.57%
„Gigusie” Jakuba Michalczeni
1.63%
„Nóż w plecy, czyli wspomnienia muzykantów” Bogdana Pniewskiego
1.95%
„Moje Crow River” Stanisława Raginiaka
3.58%
„W uchu pamięci” Andrzeja Zubkowicza
60.26%

Przedstawiamy nominowane utwory.


„Początek, koniec, hot-dogi” Kacpra Kotulaka
„Początek, koniec i hot-dogi” to, jak informuje wydawnictwo, historia Nabuchodonozora Wilkinsa, kapitana floty kosmicznej Stanów Zjednoczonych, który po zawaleniu sprawy jako ostatnia nadzieja planety Ziemia, zostaje ostatnią nadzieją całego wszechświata. Opowieść zawiera odpowiedzi na intrygujące zagadnienia: „jak zbudować sprawnie działającą cywilizację, bazując na nienawiści do wszystkiego dookoła?”, „jak to się stało, że Czas przestał być wielkością fizyczną i został pomarszczonym staruszkiem w pomarańczowym prześcieradle?” oraz: „sposoby na ocalenie wszechświata przy wykorzystaniu głupoty, przemocy i butelki po piwie”.

„Gigusie” Jakuba Michalczeni
W swojej drugiej książce Michalczenia ponownie zabiera czytelników do kolejowego miasteczka Korszakowo i jego rzeczywistości. Jak pisze Artur Sobiela, „już nie transformacyjnej, bo ta przeszła w takim pędzie, że nie pozwoliła nikomu na aktywny udział; wykpiła też tych, którzy mieli chwilowe złudzenie sprawczości. To post-transformacja, gdzie dzieci zbyt szybko wyrastają, a dorośli masowo dziecinnieją. Gdzie wszystko jest śmietniskiem — przemysłowym, ekologicznym, społecznym. Gdzie rozgrywają się banalne mikrohistorie, których narracje prowadzą donikąd”.

„Nóż w plecy, czyli wspomnienia muzykantów” Bogdana Pniewskiego
Jeszcze w PRL-u, podczas wiejskiej imprezy uwagę dociekliwego inżyniera przykuli nadużywający alkoholu muzykanci śpiewający piosenki opatrzone wulgarnym tekstem. Jakiś czas później do obserwatora dotarła wiadomość, że muzycy zginęli w wypadku samochodowym. Zainteresowało go, kim byli prywatnie, dlaczego wybrali tak osobliwy, wymagający wielkiego samozaparcia sposób zarobkowania i jakie mieli plany i marzenia.
Bogdan Pniewski w swojej książce prezentuje słodko-gorzkie opowieści oparte na prawdziwych ludzkich historiach, nierzadko dalekich od beztroskiej atmosfery ludowej zabawy.

„Moje Crow River” Stanisława Raginiaka
Poemat Raginiaka wydawnictwo poleca w ten sposób: „Dwie godziny — tyle potrzeba czasu, by towarzyszyć Autorowi w wędrówce życia, której korzenie sięgają Łukty, Wilna i Grążaw, a której kwiaty spowijają owoce miłości życia oraz tęsknota za tajemniczym Crow River. Jeśli czytałeś „Umarli ze Spoon River” Edgara Lee Mastersa i nie mogłeś nadziwić się pięknu zawartemu w wierszach Amerykanina, to wiedz, że poemat Stanisława Raginiaka ma z nim pewien wspólny pierwiastek, z tą tylko różnicą, że Autor w „Moim Crow River” mówi przede wszystkim o miłości do kobiety, do Boga, do tego, co bezpowrotnie przeminęło”.

„W uchu pamięci” Andrzeja Zubkowicza.
„W uchu pamięci” to drugi zbiór wierszy Andrzeja Zubkowicza. Pierwszy, „Guziki zgubione w rozmowie”, ukazał się w 2008 roku, a Erwin Kruk pisał o nim: „lektura tego zbiorku sprawiła, że chciałbym, żeby i inni zapoznali się z delikatnymi wierszami lirycznymi, budującymi świat wyobraźni i wspomnień. Zamieszczone utwory dobrze świadczą o nieznanym dotąd poecie”. Andrzej Zubkowicz, rocznik 1959, dzieciństwo spędził w Morągu, od 1971 roku mieszka w Węgorzewie. Jego utwory ukazywały się m.in. na łamach „Gazety Olsztyńskiej”.


Laureatów Wawrzynu oraz Wawrzynu Czytelników poznamy na przełomie października i listopada 2020. Uroczystość, która odbędzie się w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie przy ul. 1 Maja będzie transmitowana on line na Facebooku WBP.

Patronat honorowy nagrody:
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Bibliotheca Bona


Podczas uroczystości bibliotekom z województwa warmińsko-mazurskiego przyznany zostanie także tytuł Bibliotheca Bona, który otrzymują instytucje wyjątkowe, aktywne w działaniu i wyróżniające się w codziennej pracy.

Honorowy patronat nad tytułem sprawuje Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


Przyznane zostaną także wyróżnienia:


Tytuł „Amici Librorum”
Przyznany przez Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie po raz szósty. Wyróżniamy nim przyjaciół bibliotek i książki – osoby aktywne, wzbogacające nasze zbiory o szczególnie cenne i wartościowe publikacje.

Tytuł „Czytelnik Roku”
Wyróżnienie przyznane przez Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie najaktywniejszemu czytelnikowi w minionym roku.

Tytuł „Bibliotekarz Roku 2019”
Tytuł przyznawany pracownikowi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie przez Dyrektora od 2004 r. W tym roku zostanie przyznany po raz siedemnasty za osiągnięcia w roku 2019.

Źródło: mat. prasowe