Brutalne pobicie 12-latka w Iławie. Nikt nie zareagował [VIDEO]

2020-09-24 19:10:49(ost. akt: 2020-09-24 12:08:55)

Autor zdjęcia: Aktualności 360/ kadr z nagrania na YT

Nagranie wideo, w którym 15-latek z Iławy bije i kopie 12-letniego chłopca, obiegło internet. Do zdarzenia doszło pod koniec lipca, jednak dopiero teraz sprawa ujrzała światło dzienne. Sprawcą zajmie się sąd rodzinny.
Trudno do końca obejrzeć to nagranie. Dwunastoletni chłopiec zwija się z bólu i przyjmuje na siebie kolejne ciosy. Pastwi się nad nim niewiele starszy oprawca. Najpierw uderza go w twarz, a potem kopie w brzuch. Napastnikiem jest 15-letni mieszkaniec Iławy. Nikt nie reaguje.

Za to młody świadek zdarzenia nagrywa napaść telefonem komórkowym. Później posłuży ono za dowód w sprawie. — Na jednym z portali społecznościowych pojawiło się nagranie wideo, które ukazuje bójkę dwóch chłopców — mówi w rozmowie z nami asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Iławie. — Ale do zdarzenia doszło pod koniec lipca. Od razu się tym zajęliśmy, bo sprawa została zgłoszona na policję przez mamę pokrzywdzonego. Nasi policjanci przyjęli zawiadomienie, zgromadzili dokumentację. Potem dopiero okazało się, że zdarzenie zostało nagrane. Policjanci je zabezpieczyli. Sprawą zajmie się teraz sąd dla nieletnich.

Jak mówi asp. Joanna Kwiatkowska, nagranie to posłuży jako nowy dowód w sprawie. — Nasi funkcjonariusze na nowo przesłuchali uczestników tego zdarzenia i sprawcę zajścia — mówi policjantka.


Brutalna bójka miała miejsce obok osiedla na łączce pod wieżą ciśnień w Iławie. Jak to możliwe, że nikt z przechodniów nie zareagował na zaistniałe zdarzenie? — To jest miejsce, gdzie z reguły spotykają się sportowcy. Stąd startują biegacze, których dalsza trasa prowadzi do lasu. Rzadko przychodzą tu nastolatkowie. To zdarzenie było jednostkowe, incydentalne — podkreśla Kwiatkowska.

Czy znamy motyw sprawcy? Wstępnie ustalono, że powodem miała być dziewczyna sprawcy. Dwunastoletni pokrzywdzony miał użyć brzydkich określeń wobec dziewczyny 15-latka. Pobicie ofiary miało być więc zemstą za obelżywe określenia.

Po całym zajściu, dwunastolatek był u lekarza, który stwierdził ogólne potłuczenia i siniaki. Karta informacyjna z wizyty lekarskiej również została dołączona do akt sprawy.

Co grozi chłopcu, który pastwił się nad młodszym kolegą? — Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich daje cały wachlarz możliwości, który można zastosować wobec sprawcy — mówi asp. Joanna Kwiatkowska. — Czasami wystarczy, że sędzia zwróci sprawcy uwagę. W innych sytuacjach młody człowiek dostaje nadzór kuratora. A czasami trafia do zakładu poprawczego bądź ośrodka wychowawczego.

Jaka przyszłość może czekać 15-letniego iławianina? — Sędzia najpierw musi się zapoznać z jego historią, z jego środowiskiem, sprawdzić, jak radzi sobie w szkole — odpowiada Kwiatkowska. — Wiemy już, że wcześniej przeprowadzane były interwencje w jego sprawie. Powodem były zachowania agresywne tego chłopca. O wszystkich zachowaniach informowaliśmy sąd rodzinny.

Zapytaliśmy Bożenę Rychlik, psychologa z Olsztyna, dlaczego świadek zdarzenia zamiast zareagować, nagrywał całe zajście telefonem komórkowym, a potem podzielił się nagraniem w sieci.
— Na pewno jest to reakcja patologiczna, nieadekwatna do sytuacji — ocenia psycholog. — Naturalną reakcję uwrażliwionego człowieka jest pomoc, jeśli komuś dzieje się krzywda. Trzeba dzwonić na policję, krzyczeć, wołać o pomoc.

Zdaniem Bożeny Rychlik brak empatii w młodym człowieku źle rokuje. — To alarm dla rodziców, wychowawców, polityków — mówi. — Następuje modelowanie społeczne, które jest pełne agresji. Z brutalnością młodzież spotyka się w mediach, w grach komputerowych, a nawet w domu, jeśli dorośli źle mówią o innych. Następuje brutalizacja języka, zachowań. W grze komputerowej ktoś wygrywa, ktoś zabija, ale w realnym życiu jest to prawdziwe zagrożenie. I widziana na żywo agresja, tak jak napaść na tego chłopca, już nie szokuje. Staje się atrakcyjnym obrazem, którym młodzież chce się podzielić w sieci. To bardzo poważny problem, który może doprowadzić do zaburzeń uczuciowości i stępienia empatii.

Pierwsza rozprawa dotycząca napaści na 12-latka odbędzie się już w październiku.

Aleksandra Tchórzewska


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. X #2976730 | 5.184.*.* 25 wrz 2020 13:05

  Uśpić patola a starego wykastrować żeby się przestał rozmnażać.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Kruk #2976564 | 83.3.*.* 25 wrz 2020 07:29

  Jak to czytam to myślę że psycholog resocjalizator mają swoje opinie Mnie w każdym razie ręka swędzi Jakby pobili mego syna sam pewnie poszedłbym siedzieć Stary Testament miał trochę racji Oko za .............

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Borowik #2976547 | 82.161.*.* 25 wrz 2020 05:32

  PATOLOGIA

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jaki odwazny #2976532 | 84.138.*.* 24 wrz 2020 23:42

  Zasraniec z Gminy Ilawa 15 letni Szczeniak .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. warmiak1 #2976531 | 5.173.*.* 24 wrz 2020 23:42

  Wystarczyło by temu kozakowi dobrze w ... dolić to by zrozumiał . Ale weź tu uderz gnoja ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)