Jest pozwolenie na rozbudowę drogi ekspresowej Via Baltica

2020-09-24 15:10:27(ost. akt: 2020-09-24 13:10:59)

Autor zdjęcia: GDDKiA Olsztyn

Wojewoda warmińsko-mazurski wydał kolejną decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla fragmentu przyszłego międzynarodowego szlaku Via Baltica. Dotyczy ona odcinka drogi ekspresowej S61 Ełk Południe - Wysokie.
Wcześniej taką decyzję uzyskały odcinki S61 Wysokie - Raczki oraz Szczuczyn - Ełk Południe. Na obu trwają już prace budowlane.  

Budowa odcinka Ełk Południe - Wysokie obejmie odcinek drogi ekspresowej S61 wraz z połączeniem z obwodnicą Ełku w ciągu S16 o łącznej długości ok. 23 km. Zgodnie z kontraktem powstanie droga ekspresowa o przekroju dwujezdniowym wraz z drogami serwisowymi. Zostanie wykonany remont wybranych dróg lokalnych oraz budowa urządzeń ochrony środowiska. W ramach inwestycji powstaną m.in. 24 obiekty inżynierskie oraz węzeł Ełk Wschód. 

Nawierzchnia drogi, na której przewidywany jest duży ruch pojazdów ciężarowych, zostanie wykonana z betonu cementowego, by jak najdłużej bez remontu sprostać obciążeniu 11,5 tony na oś. 

Wykonawcą jest konsorcjum firm Trakcja PRKiI S.A., Mostostal Warszawa S.A. oraz Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów Sp. z o.o. Wartość zadania wynosi ok. 685,9 mln zł.  

Realizacja S61 w województwie warmińsko-mazurskim 

Budowę drogi ekspresowej S61 pomiędzy miejscowościami Szczuczyn i Raczki podzielono na trzy odcinki realizacyjne, z czego na dwóch toczą się już prace budowlane: 

— Szczuczyn - węzeł Ełk Południe (ok. 23,3 km), 
— węzeł Ełk Południe - węzeł Wysokie (ok. 22,9 km), w tym połączenie z obwodnicą Ełku w ciągu S16 o długości ok. 4 km, 
— węzeł Wysokie - Raczki (ok. 20,2 km). 

Budowa drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko, odc. Szczuczyn - Raczki jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF). 

Źródło: GDDKiA OlsztynCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. I prawidłowo #2976340 | 89.39.*.* 24 wrz 2020 16:24

    To teraz jeszcze ekspresowa S16 Ełk - Mrągowo i ten region może jakoś przetrwa. Trzeba korzystać, póki jesteśmy jeszcze w tym ku***dołku zwanym UE.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)