Rozpoczęły się Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

2020-09-23 17:35:28 (ost. akt: 2020-09-23 16:41:47)

Autor zdjęcia: Janusz Pająk

Z powodu pandemii wiele zajęć prowadzonych jest przez internet, ale sporo także na żywo. Dzieci i młodzież mogą poznać tajniki nauki z takich dziedzin jak ekonomia, medycyna, sztuka.
Tegoroczna edycja Olsztyńskich Dni Nauki jest wyjątkowa, bo odbywa się po raz 18. Z okazji wkroczenia spotkań w dorosłość został przygotowany tort. Zanim rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski pokroił go, podczas transmisji na żywo opowiedział o misji wydarzenia organizowanego przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

— Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki to tradycja, która wpisała się na stałe w kalendarz uniwersyteckich wydarzeń. Nie da się przecenić popularyzacji nauki. Chodzi nam o to, aby społeczeństwo miało świadomość, skąd biorą się wynalazki i jak pracują naukowcy. Bardzo często w wydarzeniach biorą udział dzieci i młodzież, zależy nam na pobudzeniu ich kreatywność — mówił rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

Dni Nauki i Sztuki UWM mają bogaty program: warsztaty, wykłady, spacery. Wiele wydarzeń odbywa się online, ale sporo też „na żywo”.

Podczas środowych warsztatów „Licz, główkuj, szacuj, współpracuj” dzieci uczyły się wykonywać proste zadania matematyczne, grając w planszówki. Organizatorzy poprzez gry chcieli pokazać dzieciom, że liczenie może być przyjemnością. Osoby prowadzące warsztaty były pozytywnie zaskoczone tym, jak szybko dzieci angażowały się w grę. Dzieciom najbardziej podobała się zabawa „Na końcu języka”, w której trzeba było rywalizować pod presją czasu.

— Wybrałam takie zajęcia dla mojej klasy, bo uczę matematyki. Sama znam grę Rubikon, podczas której można nauczyć się ciągu liczb. Uważam, że jest superformą nauki — mówi Marta Kowalska, nauczycielka z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Piątka.

Podczas pierwszego dnia imprezy najmłodsi uczestnicy mogli też poznać ciekawostki ze świata kosmosu. Podczas eksperymentów mali naukowcy mogli dowiedzieć się, dlaczego na jednej planecie są różne klimaty, w jaki sposób powstają wiatry oraz jak budowane są poduszkowce.

— Bardzo mi podobało, jak robiliśmy eksperymenty. Najfajniejsze było chemiczne jojo — mówi Ania, uczestniczka warsztatów.
Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki potrwają jeszcze dwa dni.
Alicja Kowalczyk


Aktualne informacje dotyczące Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki znajdują się na Facebooku oraz na stronie stronie internetowej.
dbp


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl