Jest umowa, budowa mieszkań ma ruszyć za dwa lata

2020-09-23 16:30:38 (ost. akt: 2020-09-24 10:48:44)
Wójt Bogusław Fijas (z lewej) podpisał list intencyjny – porozumienie, z Krajowym Zasobem Nieruchomości reprezentowanym przez Jarosława Pucka – zastępcę prezesa KZN

Wójt Bogusław Fijas (z lewej) podpisał list intencyjny – porozumienie, z Krajowym Zasobem Nieruchomości reprezentowanym przez Jarosława Pucka – zastępcę prezesa KZN

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

W gminie Ostróda powstaną mieszkania komunalne. Ich budowę sfinansuje rządowa spółka. — To będzie pierwsza taka inwestycja mieszkaniowa w naszej gminie — mówi wójt Bogusław Fijas.
W środę 23 września br. w siedzibie Urzędu Gminy Ostróda wójt Bogusław Fijas podpisał list intencyjny – porozumienie, z Krajowym Zasobem Nieruchomości reprezentowanym przez Jarosława Pucka – zastępcę prezesa KZN. Podpisanie porozumienia umożliwi współpracę przy wspólnej realizacji budowy mieszkań komunalnych na wynajem na terenie gminy Ostróda.

Gmina, na mocy ustawy o samorządzie gminnym zobowiązana jest do zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty w szczególności w zakresie gminnego budownictwa mieszkaniowego, natomiast Krajowy Zasób Nieruchomości zobowiązany jest m.in. do tworzenia warunków do zwiększania dostępności mieszkań i podejmowania działań w celu realizacji inwestycji mieszkaniowych. Współpraca umożliwi powstanie mieszkań na wynajem dla osób o niskich lub umiarkowanych dochodach, a także zwiększy mieszkaniowego zasoby gminy.

— Obecnie procedowana jest ustawa, która radykalnie zmieni podejście do sposobów rozwiązywania problemów mieszkaniowych — mówi Jarosław Pucek. — Zadaniem agendy rządowej jest współpraca z samorządami. Chcemy, aby te mieszkania były realizowane w porozumieniu z gminą od początku do końca, łącznie z tym, że to gmina będzie wskazywała kto w tych mieszkaniach zamieszka i na jakich zasadach. Lokalizacja, wielkość tych zasobów – o tym wszystkim będzie decydowała gmina. My jesteśmy od tego, żeby pomóc w realizacji tej inwestycji i zapewnić jej finansowanie. Nie będzie problemów z dostępem do gotówki, nie będzie żadnych oczekiwań wpłat ze strony gminy. Program jest tak skonstruowany, że cale finansowane zostanie zabezpieczone i, co ważne, ma być powszechny.

Wójt gminy przyznaje, że do tej pory przez ostatnie trzy dekady w gminie nie budowano mieszkań komunalnych. Z prostego powodu: nie było na to pieniędzy.
— Tu musi być wsparcie rządowe — mówi wójt Bogusław Fijas. — Potrzeby mieszkaniowe są ogromne, w naszej gminie to kilkaset rodzin. Mam już przygotowanych kilka lokalizacji, gdzie mogłyby powstać mieszkania komunalne, ale jest za wcześnie, by o nich mówić.

Kiedy może ruszyć budowa mieszkań w gminie?
— Za dwa lata, gdy będą już gotowe wszystkie dokumenty umożliwiające budowę i zabezpieczone środki na ten cel — dodaje Jarosław Pucek.
Gmina Ostróda jest kolejną gminą w regionie, która podpisała w tej sprawie umowę z KZN.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec Szafranek #2976272 | 10.10.*.* 24 wrz 2020 14:11

  Panie Bogusławie przejmie pan drogi na Szafrankach, Brzoskwiniowa, Wiśniowa, Morelowa ... znacznie nam to ułatwi proces budów - po to jest władza żeby pomagać mieszkańcom - po to właśnie wybieramy takich ludzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Bob Budowniczy #2976174 | 10.10.*.* 24 wrz 2020 11:20

  Którymi drogami będzie się odbywać dojazd ciężkiego sprzętu na place budowy? Czy czasami nie miejskimi? Mam zatem pytanie. Czy władze gminy planują podpisanie porozumienia z miastem na temat pokrycia kosztów remontów miejskich dróg rozjechanych dróg podczas budowy? A co z utrzymaniem infrastruktury drogowej po zakończonych budowach. Mieszkańcy gminy będą rozjeżdżać drogi w mieście ażeby dojechać do swoich mieszkań. Czy gmina będzie dokładać się rokrocznie do remontów, sprzątania itd?

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD