Piekarnie ze wsparciem naukowców z Olsztyna
2020-09-23 07:16:56(ost. akt: 2020-09-23 07:22:58)
Rozpoczął się dwuletni projekt PrO4Bake, którego efektem będzie unikalna aplikacja komputerowa, pozwalająca małym i średnim piekarniom zoptymalizować procesy technologiczne, a tym samym ograniczyć marnotrawienie żywności i emisję CO2. Projekt opracowuje międzynarodowy zespół ekspertów z udziałem naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
To, co nazywane jest odpadem piekarniczym, jest niczym innym jak efektem nadprodukcji lub niesprzedania wyrobów przez piekarnię. W polskich piekarniach powstaje średnio do kilku ton odpadów piekarniczych w tygodniu. To nie tylko ogromne marnotrawstwo żywności, ale także niepotrzebne zużycie energii. W przeciwieństwie do wielkoskalowej produkcji przemysłowej, małe i średnie piekarnie mogą odpowiedzieć indywidualnie na preferencje lokalnej społeczności.
Zaproponowana w projekcie PrO4Bake aplikacja pozwoli takim piekarniom nie tylko dostosować asortyment produktów do oczekiwanego zapotrzebowania konsumentów, ale też zoptymalizować czas produkcji, efektywniej wykorzystać surowce i istniejące maszyny oraz wdrożyć energooszczędny proces produkcyjny. To z kolei pozwoli im zminimalizować ślad ekologiczny, zmniejszyć ilość generowanych odpadów, zużycie energii oraz emisję CO2.
W pierwszym etapie realizacji projektu pobierane są dane z procesów produkcji we współpracujących piekarniach. W Polsce to zadanie realizuje Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, który gromadzi informacje udostępniane przez małe i średnie piekarnie w województwie warmińsko-mazurskim.
Jednym z kluczowych elementów opracowania algorytmu dla aplikacji będą też kompleksowe badania konsumenckie prowadzone we wszystkich krajach uczestniczących w projekcie. Analiza ta uwzględni wymagania i oczekiwania konsumentów związane m.in. z pogodą czy okresami świątecznymi, oraz akceptacją do zmian dostępności produktów w ciągu dnia. Wszystkie te czynniki zostaną przetworzone przy pomocy nowoczesnych narzędzi obliczeniowych m.in. algorytmów ewolucyjnych i technologii cyfrowych bliźniaków, które pozwolą ekspertom z firmy Siemens stworzyć optymalny prototyp gotowy do komercjalizacji.
— Opracowana aplikacja zostanie skomercjalizowana poprzez szereg szkoleń, tak aby umożliwić europejskim piekarniom dostosowanie asortymentu produktów do oczekiwanego zapotrzebowania konsumentów i wyprodukowanie w piekarni tylko takiej ilości, która będzie sprzedawana, a tym samym utrzymanie na jak najniższym poziomie zarówno ilości odpadów, jak i zużycia energii — mówi dr hab. Małgorzata Wronkowska, koordynator projektu w IRZiBŻ PAN.
Instytut PAN w Olsztynie zaprasza małe i średnie piekarnie z całego kraju do nawiązania współpracy w ramach tego projektu.
Więcej informacji o projekcie >>> TUTAJ.
Źródło: UM Olsztyna
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
ujujujuj #2976047 | 88.156.*.* 24 wrz 2020 07:01
Takie to później komentarze jak się nie potrafi czytać ze zrozumieniem ....
odpowiedz na ten komentarz
X #2975818 | 31.60.*.* 23 wrz 2020 12:06
Tyrolska plus , czyli kiedy wysiądzie ci wątroba cha cha jeszcze są ludzie którzy z tych fabrykkupuą i jedzą te śmieci S fuj
Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
inn #2975796 | 213.184.*.* 23 wrz 2020 11:01
ostanią piekarnię, która piekła prawdziwy chleb zamknięto kilka lat temu na ulicy warmińskiej w olsztynie. nie nazywajmy wytworu gipsowo-chemicznego chlebem
Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz
tak z #2975756 | 46.186.*.* 23 wrz 2020 09:25
telefonem upiecze, naukowcy ?, proces pieczenia naturalnego pieczywa trwa ponad 2tys lat i nic tego nie zmieni, probuja inowacji i sa zakalce
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz
anatol #2975742 | 88.156.*.* 23 wrz 2020 08:57
naukowcy niech pomogą Dąbkowskiemu bo ma najgorsze pieczywo w Olsztynie, Tyrolska nie lepsza. Najlepsze pieczywo ma pewna popularna sieć handlowa i piekarnia Jagódka z Zatorza
Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)