Namawiał do zabójstwa. Były funkcjonariusz Służby Więziennej skazany

2020-09-22 16:55:30(ost. akt: 2020-09-22 16:22:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Sąd Okręgowy w Olsztynie na 5 lat pozbawienia wolności skazał Łukasza R. — byłego funkcjonariusza Służby Więziennej oskarżonego o podżeganie do zabójstwa i nadużycie uprawnień.
Prokuratura przedstawiła Łukaszowi R.trzy zarzuty. W pierwszym, najpoważniejszym, mężczyzna został oskarżony o to, że wielokrotnie nakłaniał Pawła D., aby dokonał zabójstwa Roberta H. W kolejnych dwóch zarzutach Łukasz R. został oskarżony o przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusz Służby Więziennej. Według ustaleń prokuratora oskarżony bez zezwolenia przełożonego, podjął poza służbą dodatkową pracę zarobkową. Ponadto, Łukasz R. miał utrzymywać pozasłużbowe kontakty ze skazanym Robertem H. oraz dostarczać mu żywność i wyroby tytoniowe, jak również miał udzielać nieupoważnionym osobom informacji na temat osadzonych w Areszcie Śledczym w Olsztynie.

W trakcie procesu przed Sądem Okręgowym w Olsztynie Łukasz R. w całości przyznał się do obu przestępstw polegających na nadużyciu uprawnień. Natomiast tylko częściowo przyznał się do zarzutu podżegania do zabójstwa, wyjaśniając, że nigdy nie chciał zrobić krzywdy pokrzywdzonemu Robertowi H.

Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 22 września 2020 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie, dokonując zmiany kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego Łukaszowi R. uznał go za winnego usiłowania podżegania do zabójstwa Roberta H. Tym samym wyrokiem Sąd uznał winę oskarżonego w odniesieniu także do dwóch pozostałych czynów. W rezultacie, przy zastosowaniu instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary w odniesieniu do pierwszego z czynów przypisanych oskarżonemu, Łukasz R. został skazany na karę łączną 5 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego również karę grzywny w kwocie 8 tys. zł oraz zasądził od niego na rzecz pokrzywdzonego Roberta H. kwotę 10 tys. zł tytułem nawiązki.

Łukasz R. poznał Roberta H. pełniąc służbę oddziałowego w areszcie

Podczas rozmów z osadzonym zwierzał mu się ze swoich problemów rodzinnych i finansowych. W tej sytuacji Robert H. polecił swojej przyjaciółce, aby zatrudniła Łukasza R. jako kierowcę. Niezależnie od tego oskarżony poza formalnymi przydziałami przekazywał temu skazanemu paczki żywnościowe, jak również udzielał innym skazanym informacji, które nie powinny do nich docierać, a które posiadał jako funkcjonariusz Służby Więziennej.

Ze zgromadzonego w sprawie materiału wynika, że w pewnym momencie oskarżony zaczął być podejrzewany przez Roberta H. o romans z jego przyjaciółką. Łukasz R. zaczął obawiać się, że skazany w przyszłości może wykorzystać to przeciwko niemu. Doszło pomiędzy nimi do konfliktu.

Jak podkreślał sędzia, który przewodniczył składowi orzekającemu z analizy akt sprawy wynika, że proces „upadku” Łukasza R. jako funkcjonariusza publicznego zaczął postępować dość szybko. Oskarżonemu zaczął wręcz imponować świat przestępczy. Zafascynował się środowiskiem pseudokibiców, w którym ważną pozycję zajmował inny skazany Paweł D. Oskarżony także z nim wszedł w nieformalne kontakty.

Usiłował nakłonić do zabójstwa

Według ustaleń Sądu, oskarżony usiłował wówczas nakłonić Pawła D. do zabójstwa Roberta H. W ocenie Sądu nie były to żarty, jak podczas postępowania sądowego próbował to później przedstawiać oskarżony. Do takiej rozmowy doszło również już po opuszczeniu zakładu karnego przez Pawła D.

W ocenie Sądu, kara łączna 5 lat pozbawienia wolności wymierzona oskarżonemu jest sprawiedliwa. Najniższa kara przewidziana za przestępstwo polegające na usiłowaniu podżegania do zabójstwa wynosi co najmniej 8 lat pozbawienia wolności. Jednak w ocenie Sądu, wymierzenie takiej kary oskarżonemu byłoby niewspółmiernie surowe, biorąc pod uwagę zarówno okoliczności niniejszej sprawy, jak i jego postawę. Sąd zwrócił uwagę na fakt, że Łukasz R. dotychczas nie wchodził w konflikt z prawem, a w trakcie procesu wyraził szczerą skruchę i przeprosił pokrzywdzonego.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Sąd Okręgowy w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. anatol #2975950 | 88.156.*.* 23 wrz 2020 20:08

  nie zazdroszczę mu życia pod celą

  odpowiedz na ten komentarz

 2. xxxx #2975659 | 217.99.*.* 22 wrz 2020 23:24

  Gad teraz zobaczy jak wyglądają drzwi bez klamki

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Barbara #2975633 | 188.147.*.* 22 wrz 2020 21:44

  Znając ten świat to zapewne facet miał jakiegoś wpływowego wroga, a olsztyńskie sądy reszte zrobią bardzo szybko. Zabawię się we wróżkę i spróbuję przewidzieć że w więzieniu może popełnić "samobójstwo" - ot, taka polska rzeczywistość.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz