Jak skończy się pandemia, utoniemy w śmieciach

2020-09-22 19:37:45(ost. akt: 2020-09-22 16:12:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

To już plaga. Zalewają nas zużyte rękawiczki i maseczki. Są wszechobecne — na trawnikach, chodnikach i parkingach. Do tego zaczęliśmy używać więcej folii i plastiku. Z uwagi na higienę. Czyżby przed nami nowa pandemia, tym razem ekologiczna?
Pandemia mogła dać przyrodzie tymczasowy, choć niedługi oddech, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Gdy wszyscy siedzieliśmy w domu, Ziemia odetchnęła. Ale dziś już nie jest tak kolorowo.

— Jak skończy się pandemia, to utoniemy w śmieciach — uważa Gracjan Ćwikowski z Olsztyna. — Kiedyś sprzątaliśmy miasto. Sam nawet uczestniczyłem w wielu akcjach. W tej chwili nie jest najlepiej. Część maseczek po prostu gubimy przez nieuwagę. Ale część wyrzucamy z premedytacją byle gdzie. Pracuję w markecie budowlanym i to, co widzę, jest przerażające. Ludzie po zakupach zostawiają maski i rękawice w koszach. A ktoś to musi przecież sprzątnąć. Walczymy z tym, ale nic nie pomaga. Ludziom nie chce się podejść do śmietnika. To samo jest na parkingu. Rękawiczki jednorazowe i maseczki wręcz fruwają. A śmietniki stoją puste… Ze środkami zabezpieczającymi nas przed wirusem jest jak kiedyś z petami. Ale odkąd obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, niedopałków jest mniej. A maseczek niestety przybywa.

— A według mnie zużyte maseczki nie rzucają się aż tak w oczy. Owszem, zdarzają się, ale nie denerwuje mnie to. Ludzie już tacy są. Nie wyrzucają śmieci do kosza, a pod nogi, bo brakuje im kultury. Takie zachowania to też połączenie lenistwa z głupotą — dodaje Tomasz Kulbacki z Olsztyna. — Śmietniki są wszędzie, więc jaki problem do niego podejść? Na pewno w mieście ich nie brakuje.

Większość środków ochrony osobistej wykonana jest z plastiku lub innych tworzyw sztucznych. Z założenia jest jednorazowa, więc szybko trafia do kosza, zastępowana przez kolejne. W dodatku nikt nie kwestionuje potrzeby używania tych produktów w celu ochrony przed zakażeniem. Organizacje zajmujące się ochroną środowiska obawiają się jednak, że epidemia koronawirusa przekreśli wysiłki mające na celu wyeliminowania plastiku jednorazowego użytku. Czy słusznie?


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz we wtorkowym (22 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nil #2975850 | 5.184.*.* 23 wrz 2020 13:24

  Dywity do utylizacji , mam nadzieję że zapłacicie za brak północnej obwodnicy !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ox #2975731 | 94.254.*.* 23 wrz 2020 08:34

  Problemem jest to,że żaden rząd nie zmusi firm do skupu lub kaucjonowania tego co wyprodukują.Nie ma skupu makulatury,butelek,szkła,butelek pet.Za komuny można było sprzedać nie tylko złom i dzieciaki i mniej zamożni ludzie zbierali wszystko co miało wartość.A teraz sami spójrzcie co się dzieje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. as #2975717 | 176.97.*.* 23 wrz 2020 08:15

  normalne że wprowadzając obowiązek noszenia masek czy jednorazowych rękawiczek trzeba było automatycznie udostępnić pojemniki do zbierania i utylizacji. ale to już nadmierny wysiłek dla rządzących

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. OLSZTYN ODRZUCIŁ PROJEKT SMIECIOMATÓW #2975695 | 5.172.*.* 23 wrz 2020 07:34

  Można było w Olsztynie a konkretniej na osiedlu Pojezierze ustawic śmieciomaty w ramach olsztynskiego budzetu obywatelskiego - projekt zostal odrzucony (identyczny projekt udało się bez problemu zrealizowac w Krakowie) Misto woli w ramch budzetu obywatelskiego remontowac chodniki zamiast zainwestować w cos nowego. Smieci wysypuja sie z kontenerów, puszki butelki na trawnikach. Nie trzeba czekac na koniec pandemii. Olsztyn już tonie w śmieciach

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. Eryk L #2975658 | 88.156.*.* 22 wrz 2020 23:23

  Plagą dla ziemi są ludzie

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)