Mleko to podstawa!

2020-09-18 10:39:46(ost. akt: 2020-09-18 14:05:04)   Artykuł sponsorowany
Nabiał to generalnie grupa wyrobów wytwarzanych na bazie mleka, jakkolwiek zaliczamy do niej również jaja. Od lat należą one do jednych z podstawowych produktów, które spożywamy. Trudno sobie wyobrazić rozwój ludzkości bez udziału mleka i bez historii, dzięki którym dziś mamy twaróg, żółty ser czy jogurt.
Twaróg
Tę historię można opowiadać jak bajkę. Zacznijmy więc tak: dawno, dawno temu… a było to niemalże 10 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie, najprawdopodobniej w rejonie tzw. żyznego zakątka, czyli w Mezopotamii, Fenicji i Egipcie…. Właśnie tam dobre gleby oraz rzeki zapewniały ludziom świetne warunki do osiadłego trybu życia, rozwoju rolnictwa i hodowli zwierząt. Krowa była jednym z pierwszych udomowionych gatunków zwierząt, obok wołów, owiec czy kóz. Pierwotnie człowiek hodował ją wyłącznie dla skóry i mięsa i wiele wody w Nilu musiało upłynąć, zanim posmakował mleka. Kiedy go spróbował, okazało się ono doskonałym napojem. Zaczął je pić, a później wytwarzać z niego przeróżne wyroby, których ojcem często okazywał się przypadek, czego przykładem może być twaróg. Podgrzewając mleko, które już swoje odstało, Sumerowie zauważyli grudki. Gdy je odcedzili, zasmakowali w twarogu.



Jogurt i Kefir
Podobnie powstał jogurt. Kto go wymyślił? O to spierają się Bułgarzy z Turkami, a prawdopodobnie napój ten pochodzi z Indii. Szczególnie rozpowszechnił się w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki. Kefir z kolei powstał na Kaukazie. Odkryli go przypadkowo tamtejsi górale zajmujący się produkcją zsiadłego mleka.

Żółty ser
Początki produkcji żółtego sera miały natomiast miejsce około 10 tysięcy lat temu w starożytnej Anatolii. Mleko transportowano w bukłakach, czyli naczyniach zrobionych z jagnięcych żołądków. Pod wpływem enzymów występujących w ich ściankach oraz drobnoustrojów obecnych w mleku ulegało ono ukwaszeniu, czyli koagulacji. Wstrząsy powodowały, że powstały skrzep rozdrabniał się, a następnie pod wpływem temperatury obkurczał się i osadzał na dnie bukłaka. Powstałą masę serową zaczęto odciskać i pakować do specjalnych koszy. I tak narodził się ser, którego dziś przeciętny Polak zjada rocznie ok. 12-13 kilogramów.


Serwatka
Żołądek cielęcy przyczynił się nie tylko do powstania sera, ale również serwatki, czyli płynu, który zostaje po oddzieleniu masy serowej. Według legendy za jej wynalazcę uznaje się wędrownego Araba, który odkrył, że w jego bukłaku mleko zmieniło się w dziwną substancję. W mętnej wodzie pływały białe grudy. Dziś wiemy, że w serwatce unosiły się skrzepy kazeiny. Aż dziw bierze, że nie wpadli na to Sumerowie, odkrywcy twarogu.

Masło
Masło jest również znane od niepamiętnych czasów. Powstało bardzo podobnie jak ser. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w Biblii, ale to Egipcjanie, Grecy i Rzymianie biją się o miano wynalazcy masła. Jednak całą „winę” biorą na siebie Scytowie, koczownicze ludy irańskie, a dokładnie jeździec, który miał przyczepiony do siodła swojego wierzchowca bukłak z tłustym mlekiem. Po przebyciu długiej trasy znalazł w nim zbite ziarna tłuszczu mlecznego, czyli masło. Później specjalne bukłaki ze zwierzęcej skóry długo jeszcze wykorzystywano do ubijania masła.



Cenne mleko
Burza w szklance mleka trwa od wieków. Od wieków też mleko wzbudza szacunek i jest synonimem zdrowia. Wiele źródeł wskazuje, iż słynąca z urody Kleopatra swój wdzięk zawdzięczała codziennym kąpielom w mleku. Jego walory i zalety są nieocenione.

Warto dodać, iż historia tworzy się nadal. 25 lat temu Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol, jako prekursor, wprowadziła na nasz rynek spożywczy nowość — mleko UHT. W 1995 r. powstało Łaciate — pierwsze mleko z długim terminem przydatności do spożycia. Sterylizacja surowego mleka w wysokiej temperaturze, a następnie jego szybkie schłodzenie sprawia, że produkt zachowuje swoje wartości odżywcze, takie jak witaminy czy inne cenne mikro- i makroelementy. Natomiast proces niszczy szkodliwe drobnoustroje, a mleko jest zdatne do spożycia przez długi czas. Łaciate jest jednym z najbardziej znanych i wciąż najchętniej kupowanych mlek, o czym świadczą nie tylko wyniki sprzedażowe, ale również liczne nagrody branżowe i konsumenckie.
Podsumowując, mleko jest cennym źródłem białka, wapnia, minerałów, witamin i tłuszczów. W wielu kulturach stanowi podstawę żywienia. Trudno nie wspomnieć, że jest ono pierwszym pożywieniem, które dostarczamy swoim dzieciom. Zapewne nie ma na Ziemi człowieka, który choć raz w swoim życiu nie miałby okazji posmakować mleka. Jest ono również bazą wielu produktów nabiałowych, bo gdyby nie mleko, nie mielibyśmy możliwości zasmakować w serach, twarogach bądź jakichkolwiek napojach mlecznych, od jogurtów przez kefiry, maślanki po zsiadłe mleko.

Mleko w kuchni jest cennym i niezastąpionym produktem. Jest ono składnikiem wielu dań. Z każdym łykiem, z każdym kęsem możemy tworzyć swoją własną historię. Zacznijmy od śniadania...


Smacznego!!!
Więcej przepisów na najlepszewkuchni.pl.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. twojastara #2975518 | 79.191.*.* 22 wrz 2020 16:28

    dzisiejsze mleka, jogurty, sery i śmietany nie mają nic wspólnego z prawdziwym nabiałem, porównując obecną chemie z tym co było dostępne w sklepach kiedyś.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz