Olsztyńska mapa zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów

2020-09-17 15:37:45(ost. akt: 2020-09-17 13:55:33)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od początku roku na ulicach Olsztyna doszło do 25 wypadków oraz 18 kolizji drogowych z udziałem rowerzystów. W większości przypadków sprawcami tych zdarzeń byli kierowcy samochodów, którzy nieprawidłowo przejeżdżali przez przejazd dla rowerów, nie ustępowali pierwszeństwa przejazdu cyklistom bądź nie zachowali bezpiecznej odległości.
Nie bez powodu rowerzyści zaliczani są do grupy niechronionych uczestników ruchu. W przeciwieństwie do podróżujących samochodami, nie osłania ich karoseria, nie są zabezpieczeni pasami bezpieczeństwa i nie mają poduszek powietrznych.

W trosce o ich bezpieczeństwo olsztyńscy policjanci przygotowali mapę zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Za każdym punktem zaznaczonym na mapie, kryje się ludzka tragedia.Legenda:
Czerwona kropka – wypadek
Niebieska kropka – kolizja

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami, kierowca skręcający w drogę poprzeczną lub włączający się do ruchu ma obowiązek udzielenia pierwszeństwa przejazdu kierującemu rowerem znajdującemu się na ścieżce rowerowej.

Jednak niezależnie od obowiązujących przepisów warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu. Rowerzyści dojeżdżając do skrzyżowania powinni zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza, że często zaobserwować można cyklistów rozmawiających przez telefon (w tym piszących sms-y) oraz poruszających się ze słuchawkami w uszach.

Pamiętajmy, że rowerzyści to równoprawni uczestnicy ruchu. Oprócz uprawnień ciążą na nich również liczne obowiązki. Policjanci przypominają najważniejsze z nich:


Źródło: KMP OlsztynCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Taxi #2973866 | 83.31.*.* 18 wrz 2020 11:01

  Największym zagrożeniem i przyczyną wypadków są "kolizyjne" sygnalizacje na skrzyżowaniach - jednoczesne zielone dla kierowcy, pieszego i rowerzysty... jedzie kierowca z Gągławek... człapie stara babcia a jedzie rozpędzony chłopak. I są trzy trupy które miały "zielone"...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. pieszy #2973851 | 5.172.*.* 18 wrz 2020 10:33

  Proponuje wprowadzić dla kolarzy pierwszeństwo na przejściach dla pieszych bo teraz to przejść przez ulicę spokojnie nie można bo jeżdżą między nami slalomem o chodnikach nie wspomnę. Dramat.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Antoś #2973789 | 83.5.*.* 18 wrz 2020 08:42

  Mi z połączenia kropek wyszedł wieloryb, a jak to u Was wygląda ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. ols #2973763 | 213.184.*.* 18 wrz 2020 08:10

  część przejazdów jest źle zrobiona, znajduje się za blisko skrzyżowania i dodatkowo rośnie tam zielsko zasłaniające widoczność. Pierwszym przykładem jest zjazd z ronda oks na bałtycką - rowerzyści jadący DDR nadjeżdżają z za pojazdu i praktycznie nie ma możliwości, żeby ich zobaczyć. Podoba sytuacja jest na zjeździe z obrońców tobruku na os. mleczna - DDR jest tak blisko skrzyżowania, że nie widać rowerów jadących z tyłu a rosnące zielsko jeszcze bardziej to utrudnia. Rowerzyści też mają sporo za uszami, bo jeżdżą po ciemku bez żadnego oświetlenia myśląc (o ile myślą), że jak oni widzą samochód to samochód widzi ich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

 5. ymca #2973743 | 79.190.*.* 18 wrz 2020 07:01

  Z tego co widać na tym filmie to ten wasz Pajac jeździ na niedopompowanych oponach (dętkach). Rozumiem że to OK i nie stwarza zagrożenia ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (19)