Jedni szukają w lesie grzybów, inni... grzybiarzy. Policjanci musieli ratować z opałów m.in. 88-latka oraz matkę z dzieckiem

2020-09-14 15:14:17(ost. akt: 2020-09-14 14:23:05)

Autor zdjęcia: KWP w Olsztynie

Złota polska jesień zachęca do spacerów po lesie. Niestety, w poszukiwaniu świeżego oddechu i grzybów, niektórzy wyruszają na tyle daleko, że z trudem przychodzi im odnalezienie drogi powrotnej.
Takich sytuacji policjanci odnotowują wiele. Dotyczą one, oczywiście, nie tylko naszego regionu. Wystarczy np. przypomnieć, że ostatnio w sąsiedzkim powiecie brodnickim chwile grozy przeżyła 25-letnia kobieta, która wraz z koleżanką i 3-letnim synkiem wybrała się na grzyby. Kobiety zajęte grzybobraniem w pewnym momencie straciły dziecko z oczu. Po poszukiwaniach „na własną rękę”, które nie przyniosły skutku, zaalarmowały policję. Na szczęście po kilkudziesięciu minutach dziecko odnaleźli inni grzybiarze.

Gubią się też dorośli. Poniżej przykłady z ostatnich dni.

Braniewo

W niedzielę (14.09.2020r.) po godz. 16:00 oficer dyżurny braniewskiej komendy został zaalarmowany przez grzybiarkę o tym, że zabłądziła w lesie. Kobieta dodała, że znajduje się na polanie w okolicach Glinki, a razem z nią jest jej 8-letnie dziecko. Co więcej, telefon komórkowy, który zabrała ze sobą miał baterię na wyczerpaniu. Na miejsce skierowano natychmiast funkcjonariuszy. Policjanci włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, aby wskazać zagubionej kobiecie, w którą stronę powinna się kierować. Po chwili do policyjnych poszukiwań dołączył braniewski żołnierz, który w tym czasie zbierał grzyby. Oficer dyżurny nawiązał także kontakt z miejscowym leśniczym, który podpowiedział mundurowym, gdzie można znaleźć polanę, o której mówiła kobieta. Po kilkudziesięciu minutach funkcjonariusze dotarli do zagubionej grzybiarki i jej dziecka, którzy cali i zdrowi wrócili do domu.

Olsztyn

W ubiegły piątek (11.09.2020) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 88-latka z Olsztyna, do którego doszło na terenie jednego z kompleksów leśnych w Gębinach. Natychmiast na miejsce zostały wysłane policyjne patrole. Z relacji zgłaszających wynikało, że wspólnie z 88-latkiem wyszli na grzyby do lasu w gminie Olsztynek, gdzie w pewnym momencie stracili kontakt z seniorem. Mężczyzna nie miał ze sobą telefonu i nie reagował na wołania kolegów, z związku z czym 55- i 68-latek postanowili wezwać pomoc. Olsztyńscy policjanci rozpoczęli poszukiwania za zaginionym. Funkcjonariusze wykorzystywali megafon przeszukując kompleks leśny i pobliskie łąki. Po chwili znaleźli 88-latka. Twierdził, że zabłądził podczas zbierania grzybów i nie mógł znaleźć kolegów z którymi wyszedł do lasu. Mężczyzna cały i zdrowy wrócił do znajomych, którzy nim się zaopiekowali.


Policja przypomina:

Wychodząc do lasu, jeżeli mamy taką możliwość, zabierajmy ze sobą telefon komórkowy, który w przypadku zagrożenia umożliwi szybkie wezwanie pomocy. Należy podczas takiego spaceru unikać nieznanych miejsc. Pamiętajmy, że lasy szybko się zmieniają. Znane miejsce sprzed kilku lat, dziś może wyglądać zupełnie inaczej. W przypadku nieznajomości terenu nie należy oddalać się od dróg lub innego stałego punktu orientacyjnego.

Apelujemy również do osób opiekujących się starszymi członkami najbliższej rodziny, by dołożyli troski w opiece nad nimi. Przypilnujmy, by nie opuszczali oni sami miejsca zamieszkania, w szczególności nocą. Starsze osoby bardzo łatwo mogą stracić orientację w terenie, zabłądzić i znacznie się oddalić. Jeżeli mieszkają z nami osoby zmagające się z poważnymi chorobami pamięci, zadbajmy o to, by nie mogły samodzielnie zbyt łatwo i niepostrzeżenie opuszczać mieszkania, a gdy to robią, to by zawsze miały przy sobie element zawierający informacje teleadresowe ułatwiające kontakt z opiekunami lub rodziną.

Aby z wyprawy do lasu przywieźć, poza pełnym koszem grzybów, tylko pozytywne wspomnienia, warto pamiętać o kilku prostych, ale istotnych zasadach bezpieczeństwa:

*) w miarę możliwości zapewnij sobie towarzystwo, w ten sposób w razie wypadku możesz liczyć na szybką pomoc;
*) będąc pierwszy raz w danym miejscu, dobrze jest zapamiętać charakterystyczne elementy, które ułatwią drogę powrotną;
*) zabierając ze sobą dziecko bądź osobę starszą do lasu, nie pozwalaj jej na oddalanie się od ciebie, miej je zawsze w zasięgu wzroku;
*) warto żeby ktoś z domowników wiedział w jakie miejsce się wybierasz; podaj też przybliżony czas powrotu;
*) miej przy sobie naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w chwili zgubienia się, mogą okazać się bardzo pomocne; telefon komórkowy pomoże odczytać twoją lokalizację oraz możesz skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje twoją lokalizację rodzinie;
*) samochód zaparkuj na parkingu leśnym; zanim oddalisz się od samochodu, sprawdź dokładanie czy zamknąłeś drzwi i okna auta;
*) nie pozostawiaj wartościowych rzeczy na wierzchu;
stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu;
*) gdy wybierasz się na dłużej do lasu, zabierz ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, wodę oraz coś do jedzenia;
*) nie śmieć; zabierz z lasu, to co ze sobą przyniosłeś;
*) gdy znajdziesz niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty nigdy ich nie dotykaj, tylko niezwłocznie powiadom policję przestrzegaj zakazu wchodzenia na teren poligonu wojskowego oraz na inny teren wojskowy, grozi tam niebezpieczeństwo oraz odpowiedzialność prawna.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jakub #2972105 | 176.221.*.* 14 wrz 2020 18:24

    W nawigacji Maps.Me jest każda leśna droga więc trudno zabłądzić mimo, że sporo lasów całkiem inaczej wygląda jak rok temu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)