Archeolodzy w Elblągu namierzają zamek

2020-09-14 20:45:55(ost. akt: 2020-09-14 17:20:09)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Czerwcowe badania georadarowe wskazały miejsce, w którym znajdować się mogą pozostałości zamku krzyżackiego. Przy Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu rozpoczęły się prace wykopaliskowe, które mają potwierdzić te założenia.
Po przeprowadzonych w czerwcu nieinwazyjnych badaniach przyszedł czas na użycie łopaty. Celem trwających obecnie w Elblągu wykopalisk archeologicznych jest dokopanie się do obiektu wskazanego przez georadar.
— Na początku ubiegłego tygodnia badania przy pomocy georadaru zostały powtórzone i wskazują, że są tutaj pozostałości Bramy Służebnej, która w czasach krzyżackich prowadziła na teren podzamcza — relacjonuje dr Mirosław Marcinkowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

I wyjaśnia: — Założyliśmy wykop, żeby to sprawdzić i zweryfikować informacje, które uzyskaliśmy po badaniach nieinwazyjnych. Georadar pokazał jakiś mur, jakąś strukturę. Żeby dokładnie określić, z czym mamy do czynienia, musimy się do niej dokopać.

Źródła historyczne podają, że zamek krzyżacki w Elblągu powstawał od 1246 przez kolejnych kilka dziesięcioleci. Niewiele wiadomo na temat jego wielkości i kształtu, został bowiem zburzony w 1454 roku przez Związek Pruski. Niektórzy historycy twierdzą jednak, że to właśnie ten zamek, zaraz po Malborku, uznawany był za najpiękniejszy w Prusach.

Trwające aktualnie badania prowadzone są przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przypomnijmy, że to właśnie dyrektor Instytutu Archeologii UKSW prof. Fabian Welc nadzorował czerwcowe badania georadarowe południowo-wschodniej części północnego przedzamcza...Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl