Nauczyciel w Zespole Szkół chory na Covid-19, co dalej z nauką?

2020-09-12 12:41:05(ost. akt: 2020-09-12 13:38:12)

Autor zdjęcia: Pixabay

Jak się dowiedzieliśmy, u jednego z nauczycieli w lubawskim Zespole Szkół wykryto koronawirusa. Sanepid zdecyduje, co dalej z nauczaniem w tej szkole średniej.
Zakażenie u nauczyciela potwierdził w sobotnie południe (12 września) w rozmowie z nami Bartosz Bielawski, iławski starosta. Powiat jest organem prowadzącym szkołę samorządem na pierwszej linii ognia w przeciwdziałaniu pandemii.
- Dyrekcja tworzy listę osób, z którymi kontaktował się mężczyzna. Cała sprawa będzie przedmiotem dochodzenia epidemiologicznego - powiedział starosta. Po ustaleniu faktów powiat wystąpi do sanepidu. - Musimy w pierwszej kolejności ustalić, jak dużo jest osób na liście - mówi Bielawski. Dochodzenie przeprowadzi sanepid. Odpowiednio do wyników, zostaną podjęte decyzje co do procedur.
Czy - po dochodzeniu sanepidu - konieczne będzie wdrożenie nauki zdalnej lub hybrydowej przez tydzień? - Będziemy prawdopodobnie wnioskowali o nauczanie zdalne przez siedem dni, bo wtedy w ten okres wejdą dwa weekendy, co zamknie się łącznie w wymaganych 10 dniach kwarantanny - poinformował nas starosta. Jeśli w tym czasie nie pojawią się kolejne zakażenia, TA sprawa będzie zamknięta. - Jesteśmy przygotowani na to, że przypadki zachorowań będą się pojawiać - mówi starosta. Na razie żadnych informacji nie udziela dyrektor Zespołu Szkół, Anna Empel, podkreślając, że najpierw musi się rozeznać w temacie.
O dalszych krokach będziemy informować.
eka
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. noo #2971515 | 109.95.*.* 13 wrz 2020 06:46

    To było do przewidzenia, co chwilę ktoś będzie chory

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Olsztynianka #2971455 | 188.147.*.* 12 wrz 2020 20:46

    Od dwóch dni mam gorączkę, ból mięśni. Wczoraj popołudniu straciłam węch. Lekarz nie może mnie poddać testowi bo muszą być 4 objawy czyli dodatkowo duszność której nie mam, więc nie kwalifikuje się na wykonanie testu. Prywatnie test kosztuje 520 zł. Tak więc mogę swobodnie się poruszać, a dzieci dalej chodzić do szkoły. Na pewno nie jestem jedynym przypadkiem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Aassdff #2971439 | 5.173.*.* 12 wrz 2020 19:43

      Dane sugerują, że COVID-19 odznacza się śmiertelnością, która mieści się w granicach sezonowej grypy. Prof. dr med. John Ioannidis, epidemiolog i biostatystyk, jeden z najczęściej cytowanych naukowców świata: … wirus wpływa w znacznie wyolbrzymiony sposób na nasze życie. To jest zupełnie nieproporcjonalne do rzeczywistego zagrożenia, które pochodzi od koronawirusa. Astronomiczne, gospodarcze szkody, które teraz powstają, nie są adekwatne do zagrożenia tym wirusem. Jestem przekonany, że umieralność z powodu koronawirusa nie będzie widoczna w umieralności rocznej nawet w postaci piku (wzrost zgonów odbiegający od średniej). … każdy, kto umarł na tzw. koronawirusa, miał choroby współistniejące. … koronawirus tylko na zasadzie wyjątku jest śmiertelny, a w większości wypadków jest w znacznej mierze nieszkodliwą infekcją wirusową. Prof. dr med. Klaus Püschel, ekspert w dziedzinie medycyny sądowej, dyrektor Instytutu Medycyny Sądowej kliniki uniwersyteckiej w Hamburgu : Na pytanie, czy widzi jakieś różnice w ciałach zmarłych, w których stwierdzono obecność koronawirusa w porównaniu do innych chorób zakaźnych, odpowiada: Nie. Obraz jest podobny do innych infekcji wirusowych dróg oddechowych i płuc. Myślę, że z czasem ustalimy coś specyficznie związanego z COVID-19, ale zasadniczo przebieg i obraz organów wewnętrznych jest taki sam. Nie ma epidemii ani pandemii koronawirusa. Ani w Polsce, ani w żadnym innym kraju. Chociaż niektóre rejony świata mają większe problemy niż inne, nie wynika to jednak z większej śmiertelności koronawirusa jako takiego, ale z dodatkowych czynników, „podłoża”, na które natrafia wirus, jak np. duża ilość zakażeń szpitalnych, zły stan służby zdrowia, panika, struktura wiekowa społeczeństwa, stan zdrowia populacji itp. Myślę, że stanie się to jasne po lekturze tej książki. Zdaję sobie sprawę, że teza o braku pandemii może brzmieć dla niektórych zupełnie niewiarygodnie i rodzić dysonans poznawczy.

      odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)