Rowerowe wędrówki po miastach Cittaslow

2020-09-11 13:56:24(ost. akt: 2020-09-11 14:00:52)   Artykuł sponsorowany
W zrewitalizowanym zamku w Lubawie będzie działało Centrum Aktywności Społecznej.

W zrewitalizowanym zamku w Lubawie będzie działało Centrum Aktywności Społecznej.

Autor zdjęcia: archiwum Urzędu Miasta Lubawa

Zwiedzając Warmię i Mazury na rowerze, dotrzesz do wielu ciekawych miejsc i zapewnisz sobie niezapomniane wrażenia. Z myślą o rowerzystach wytyczane są kolejne atrakcyjne szlaki.
Szczególnie wiele znajdziesz ich w okolicach miast należących do sieci Cittaslow, które stawiają na aktywny wypoczynek. Najdłuższa trasa dla miłośników dwóch kółek to warmińsko-mazurski odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo (ok. 395 km), rozpoczynający się w Elblągu i biegnący przez północne tereny regionu. Na jadących szlakiem czekają tzw. miejsca obsługi rowerzystów oraz dostosowane do ich potrzeb obiekty noclegowe i gastronomiczne.

Cittaslow na rowerowym szlaku


Green Velo wiedzie przez sześć miast Cittaslow. Pierwszym z nich jest Braniewo, do którego szlak dociera z Fromborka. W Braniewie zachowały interesujące zabytki, m.in.: kościoły: gotycki, barokowy i klasycystyczny. Znajduje się tu również najstarszy zabytek Warmii – wieża bramna zamku biskupiego. Po kompleksowej rewitalizacji zostanie ona otwarta 19 września. Znajdą się w niej punkt informacji turystycznej i taras widokowy.
Następne długie odcinki szlaku wiodą przez Równinę Warmińską do Pieniężna, a stamtąd przez Wzniesienia Górowskie – do Górowa Iławeckiego, gdzie warto odwiedzić muzeum gazownictwa. Kolejne miasto na szlaku to Lidzbark Warmiński, z gotyckim zamkiem biskupim (obecnie muzeum), kościołami, barokową Oranżerią Krasickiego. Wokół miasta wytyczono sześć lokalnych szlaków w formie pętli. Można też wyruszyć trasą poprowadzoną na nasypie dawnej linii kolejowej do Ornety. W Ornecie start i metę ma osiem lokalnych tras, z których jedna przecina Pieniężno.

Obrazek w tresci

Przez położony w zakolu Łyny Sępopol przebiega szlak Green Velo. Fot. archiwum UMWWM

Rowerem wzdłuż granicy


Z Lidzbarka Warmińskiego wiedzie do Olsztyna nowa trasa trekkingowa Warmińska Łynostrada, która przecina Dobre Miasto. W okolicach tego ostatniego wytyczono siedem pętli rowerowych. Z Lidzbarka Warmińskiego można też dotrzeć szlakiem rowerowym do Jezioran, wokół których znajdziesz cztery takie pętle.

Jadąc dalej Green Velo z Lidzbarka Warmińskiego, przez Stoczek Klasztorny (barokowe sanktuarium maryjne), można jeszcze zboczyć do Bisztynka, aby zobaczyć Bramę Lidzbarską czy wybrać się na wypady trzema lokalnymi pętlami.

Kolejny etap Green Velo wiedzie do Bartoszyc, gdzie zachowały się fragmenty gotyckiej zabudowy (m.in. Brama Lidzbarska, dwa kościoły). Dalej prowadzi Sępopola, nad którym góruje imponujący gotycki kościół. Następny etap wiedzie do Korsz, skąd można zrobić kilkunastokilometrowy wypad do Reszla (zamek biskupi, kościół św. Piotra i Pawła).
Ostatni, długi etap Green Velo, wiodący przez Węgorzewo i Mazury Garbate, kończy się w Gołdapi. To – jak na razie – jedyne uzdrowisko w regionie, a można w nim skorzystać z tężni solankowych i pijalni wód leczniczych.

Rowerowe enklawy w regionie


Na rowerze warto też odwiedzić inne miejscowości Cittaslow. Np. położone w sercu Mazur Wydminy, przez które przebiegają dwa szlaki ze startem i metą w Giżycku (zielony i brązowy), czy Ryn, który przecina szlak łączący Giżycko ze Św. Lipką. W południowej części Mazur leżą: Pasym (gotycki kościół, neogotycki ratusz), w okolicach którego wytyczono dziewięć pętli, Nidzica (zamek), z której wybiegają trzy długie pętle, oraz Olsztynek (skansen, zamek, wieża ciśnień), w pobliżu którego przebiega osiem interesujących tras. Szlaków rowerowych nie brakuje też na południowej Warmii. Z Barczewa wybiegają cztery trasy w formie pętli, a Biskupiec proponuje aż trzynaście takich tras o zróżnicowanym stopniu trudności.

W okolicy Działdowa można wybrać się na wycieczkę nieoznakowaną trasą biegnącą przez miejsca związane z historią Działdowszczyzny. W Lidzbarku i okolicach wytyczono cztery trasy. Miłośnicy dwóch kółek znajdą atrakcyjne szlaki także na ziemi lubawskiej. Wokół Nowego Miasta Lubawskiego (gotycki kościół, dwie bramy miejskie) mogą wybierać spośród ośmiu tras w formie pętli. Do Lubawy (zamek po rewitalizacji, kościoły: gotycki i renesansowy) dotrą dwiema dłuższymi szlakami z Iławy lub Ostródy.

Obrazek w tresci

W Gołdapi można skorzystać z tężni solankowych i pijalni wód leczniczych. Fot. archiwum UMWWM


W piątek 18 września w Lubawie nastąpi otwarcie zamku po trwającej od 2018 r. rewitalizacji. To największy projekt realizowany w ramach programu rewitalizacji miast Cittaslow w naszym regionie. W odtworzonym skrzydle zamku znajdą siedziby: Centrum Aktywności Społecznej, biura organizacji pozarządowych, bractwo rycerskie, punkt informacji turystycznej, multimedialne muzeum.


Główne uroczystości związane z otwarciem zaplanowano na godz. 13.00 na dziedzińcu dawnego zamku biskupów chełmińskich. Zostaną one poprzedzone konferencją podsumowującą realizację „Ponadlokalnego programu rewitalizacji sieci miast Cittaslow województwa warmińsko-mazurskiego” (godz. 10.00, kino Pokój). W ramach konferencji przewidziano prezentację projektów realizowanych przez Lubawę i wybranych projektów innych miast.Otwarcie zamku w Lubawie: