List do redakcji: Nasi wśród najzdolniejszych

2020-09-13 12:10:23(ost. akt: 2020-09-11 12:10:31)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Za nami szósty obóz naukowy ADAMED SmartUP dla uzdolnionej młodzieży. Wśród 50 nastolatków biorących w nim udział znalazło się 2 uczniów z Warmii i Mazur. Ostatnie dwa tygodnie wakacji uczestnicy obozu zdecydowali się spędzić na nauce biologii molekularnej i fizyki kwantowej, robotyki i nanotechnologii czy podstaw nauk medycznych. Z prowadzącymi zajęcia łączyli się jednak z własnych domów — tegoroczny obóz był wydarzeniem online.
Rokrocznie uczestnicy programu ADAMED SmartUP spędzają dwa letnie tygodnie na poszerzaniu swoich horyzontów i rozwijaniu zainteresowań na obozie naukowym. Do tej pory odbywał się on w Warszawie, a uczniowie pracowali m.in. w laboratoriach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

W związku z pandemią COVID-19 Fundacja Adamed, organizator programu, podjęła decyzję o zmianie formuły obozu ze stacjonarnej na online. Tym razem więc miejscem nauki były na równi województwo warmińsko-mazurskie, jak i reszta Polski. W gronie uczestników znaleźli się w tym roku m.in. Michał Mnich z Olsztyna i Piotr Fil z Giżycka.

Zdalne zajęcia praktyczne


Forma online nie wpłynęła jednak na wagę przykładaną przez organizatorów do aspektu ćwiczeń praktycznych i samodzielnego przeprowadzania eksperymentów oraz pracy w grupie i integracji uczestników. Uczniowie w zaimprowizowanych domowych laboratoriach — dzięki przesłanym pomocom naukowym — uczyli się m.in. szycia chirurgicznego, analizowali skład różnych roztworów czy programowali roboty. Pod opieką wybitnych ekspertów w swoich dziedzinach pracowali podzieleni na cztery grupy: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie.
— Było dość intensywnie, ale te dwa tygodnie bardzo szybko zleciały — przyznaje Michał Mnich z grupy fizycznej. — Jestem mile zaskoczony formułą online, pomimo początkowych obaw. Zintegrowaliśmy się z grupą, a zajęcia były prowadzone ciekawie — stwierdza.


W trakcie dwóch tygodni uczestnicy wykazali się olbrzymim zaangażowaniem. Aktywnie brali udział w zajęciach i wykładach, podejmowali dyskusje z prowadzącymi, a „po godzinach” długo rozmawiali we własnym gronie o swoich zainteresowaniach i inspiracjach.
— Z naszymi nowymi absolwentami udowodniliśmy, że nauka online może być bardzo interaktywna i praktyczna, także w kontekście zadań manualnych. Jestem też przekonana, że tegoroczni uczestnicy obozu, pomimo odległości, świetnie się poznali, a nawet zaprzyjaźnili i dołączają teraz do społeczności ADAMED SmartUP jako naprawdę zgrana grupa — podkreśla Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.

Nie samą nauką naukowiec żyje


Uczniowie biorący udział w obozie należą do najbardziej utalentowanych w Polsce. Ogromną wartością tej inicjatywy jest dla nich możliwość poznania rówieśników podzielających ich pasję do nauki i wymiana z nimi swoich doświadczeń. Dlatego od początku programu organizatorzy przykładali dużą wagę do integracji środowiska młodych naukowców, przyszłych liderów innowacji. Elementem tych działań jest stworzenie dla nich przestrzeni do aktywnego spędzenia ze sobą czasu poza wykładami i zajęciami stricte naukowymi. Wśród absolwentów programu dobrze znane i wspominane są np. warsztaty kulinarne. Natomiast w ubiegłym roku na obozie powstał nawet chór ADAMED SmartUP. Także teraz w formie online uczestnicy mieli szansę na dobrą zabawę o pozanaukowym charakterze. Brali udział m.in. w ćwiczeniach retorycznych i fotograficznych, a także w zajęciach tanecznych i sportowych organizowanych przez absolwentów poprzednich edycji.

— Najbardziej podobały mi się warsztaty z public speaking. Lubię tematy związane z wystąpieniami publicznymi i dowiedziałem się sporo nowych rzeczy: jak radzić sobie ze stresem, jak się przygotować do takich wystąpień, czy jak robić notatki. Wykonaliśmy dużo ćwiczeń przełamujących bariery, żeby wyjść ze swojej strefy komfortu. To było bardzo cenne — zaznacza Michał Mnich.


Część nowych absolwentów od razu po obozie wraca do szkoły, część zmierza już na uczelnie wyższe. Jednak niezależnie od tego, gdzie będą się teraz uczyli, deklarują gotowość na nowe wyzwania i śmiało zamierzają realizować swoje naukowe plany.

Michał w tym roku idzie do klasy maturalnej. Zdradza, że jego największym planem na ten rok jest start w olimpiadzie fizycznej. Chciałby także spróbować aplikować na studia zagraniczne, jednak nic nie jest jeszcze przesądzone.

Opieka mentorska i stypendium


Zakończony właśnie obóz nie zamyka jeszcze 6. edycji programu. Spośród jego uczestników zostanie wybranych 10 laureatów nagrody głównej, którzy w nadchodzącym roku szkolnym otrzymają możliwość udziału w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych. Przez dziesięć miesięcy pod opieką mentora, który pomoże im w rozwoju w wybranym kierunku, będą uczestniczyć w dostosowanych do ich potrzeb zajęciach dodatkowych, wyjazdach czy stażach. Po roku trojgu z nich przyznane zostanie stypendium finansowe do wykorzystania na dowolny cel związany z karierą naukową.

Na udział w obozie i konsultacjach w przyszłym roku mają szansę wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych w Polsce w wieku 14-19 lat. Rejestracja do 7. edycji programu ADAMED SmartUP wystartowała 1 września.

Mikołaj Rutkowski
Biuro Prasowe Programu ADAMED SmartUP

Uczestnicy prestiżowego obozu naukowego dla uzdolnionej młodzieży ADAMED SmartUP zostali wyłonieni w wieloetapowej rekrutacji. Należą do najbardziej utalentowanych młodych ludzi w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych w Polsce. Wśród 50 obozowiczów znalazł się uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie Michał Mnich.

Teraz trwa rekrutacja do kolejnej edycji programu, która jest przepustką do udziału w obozie w przyszłym roku. Mogą wziąć w niej udział wszyscy uczniowie w wieku 14-19 lat.


To program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, którego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 14-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: minister edukacji narodowej, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.
Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

ADAMED SmartUP :Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl