UWM szuka fantastycznych talentów

2020-09-13 10:10:23(ost. akt: 2020-09-11 12:00:58)

Autor zdjęcia: Mat. organizatora

Studenci UWM, którzy w czasie pandemii odkryli w sobie duszę pisarza, mogą zawalczyć o nagrodę w drugiej edycji konkursu na opowiadanie fantastyczne.
Katedra Literatury Polskiej UWM w Olsztynie jeszcze do 30 września czeka na opowiadania z gatunku fantasy, fantastyki naukowej lub fantastyki grozy, których autorami są studenci naszego uniwersytetu.
— Z powodu pandemii nie mogliśmy zrealizować formalnych założeń konkursu. Stąd decyzja o przesunięciu terminu nadsyłania prac na koniec września — tłumaczy dr Piotr Przytuła z Instytutu Literaturoznawstwa UWM. — Nie ukrywam, że przyczyniły się do tego również prośby osób zainteresowanych udziałem w konkursie. A poza tym zdaliśmy sobie sprawę, że konieczność domowej izolacji może być katalizatorem wzmożonej aktywności literackiej.

Skąd takie przekonanie? — W tym czasie dużo czytaliśmy i oglądaliśmy, co może być inspirującym doświadczeniem. Jednak, jeśli już szukać pozytywów, i sama sytuacja pandemiczna może być źródłem ciekawych literackich pomysłów — przypominała przecież czasami najlepsze literackie i filmowe fabuły science fiction. Mamy zatem nadzieję na lekturę bardzo ciekawych tekstów — mówi dr Piotr Przytuła. I dodaje: — A nuż odkryjemy jakiś literacki talent?

Laureatką ubiegłorocznej, pierwszej edycji konkursu została Lidia Pękalska.
Talent to nie wszystko. Co jeszcze jury weźmie pod uwagę? — Oceniany będzie również pomysł, jego literacka realizacja i opanowanie języka, który przecież najlepiej buduje fantastyczne światy. Nie narzucamy konwencji i długości tekstu. Zresztą i tak wszystkie gatunki ulegają upłynnieniu — zauważa literaturoznawca.

Więcej informacji i regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.uwm.edu.pl/polonistyka.

dbpCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci