Quantcast

Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Wracamy do tematu: Przepraszam pana ochroniarza

2020-09-13 08:10:23 (ost. akt: 2020-09-11 12:04:19)
Daniel Rupiński

Daniel Rupiński

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Daniel Rupiński, olsztyński hejnalista, poprosił nas o interwencję. Jest osobą niewidomą, mającą orzeczenie o niepełnosprawności.

Zobacz także: Nie mógł wejść bez maseczki do... pracy Nie mógł wejść bez maseczki do... pracy Niewidomy Daniel Rupiński, olsztyński hejnalista, nie chce zakrywać nosa i ust. Jak twierdzi, korzysta z przywileju, który dają mu przepisy. Dlatego nie...
Zobacz także: "Wiem, co to jest przemoc w szkole. Niejedna osoba by się poddała". Daniel Rupiński szczerze o sobie [wywiad] "Wiem, co to jest przemoc w szkole. Niejedna osoba by się poddała". Daniel Rupiński szczerze o sobie [wywiad] Od urodzenia jest niewidomy. Nie przeszkadza mu to realizować marzeń. To jego trąbkę codziennie słychać z balkonu ratusza, skąd od ośmiu lat gra hymn...
Uznał, że skoro ma taki dokument, to nie musi nosić maseczki. Powoływał się na przepisy, które dają takie przywileje osobom niepełnosprawnym. Dlatego bez osłoniętych ust i nosa pojawił się w ratuszu, gdzie zawsze w południe gra hejnał. Przy wejściu do urzędu zatrzymał go ochroniarz i poprosił o zasłonięcie ust i nosa. Również powołał się na regulacje. Kto miał rację?

— Pracownik urzędu postąpił w naszej ocenie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rozporządzenie Rady Ministrów wyraźnie wskazuje, że obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy osób znajdujących się m.in. w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej. Zakrywać ust lub nosa nie trzeba w przypadku m.in. całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa — wyjaśniał Patryk Pulikowski w biura rzecznika olsztyńskiego ratusza. — Te wyjątki nie obejmują osób niewidomych. Dlatego pan Daniel jest zobowiązany do przestrzegania przepisów.

— Przepraszam pana ochroniarza i ratusz. Powołałem się na przepisy, choć nie znałem ich szczegółów. Uznałem, że wszystkie osoby niepełnosprawne mogą korzystać z możliwości chodzenia bez maseczki. Myliłem się — podkreśla Daniel Rupiński. — Teraz będę nosił maseczkę, bo tego wymaga ode mnie rozporządzenie. Przepraszam również wszystkich, którzy mogli poczuć się urażeni tą sytuacją.

arCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lol #2971899 | 46.170.*.* 14 wrz 2020 09:38

  taki Pan Daniel może być przykładem dla niektórych "bezkarnych" lekarzy i innych wybranych....\ A i przeprosić potrafi, czego rzadko można się spodziewać po "wybrańcach"..

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kornel #2971825 | 88.156.*.* 13 wrz 2020 22:31

  Osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa są zwolnione z obowiązku zasłaniania ust i nosa. Nie jest prawdą że punkt dotyczący "trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa" nie może dotyczyć osoby niewidomej. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. daredevil #2971769 | 178.36.*.* 13 wrz 2020 20:31

  Nie widzę problemu

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jak #2971732 | 88.156.*.* 13 wrz 2020 18:17

  Przeprosiny przyjęte, ale niesmak pozostał. Teraz proszę o zajęcie się pasażerami autobusów, którzy maseczek nie noszą lub noszą nabrodniki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. nhl #2971731 | 10.10.*.* 13 wrz 2020 18:15

  To się nazywa kultura.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)