Nowe tabliczki informacyjne przy drodze. Co to za akcja?

2020-09-10 08:40:43(ost. akt: 2020-09-10 08:59:27)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Na drodze powiatowej w gminie Jonkowo umieszczono nowe tabliczki informacyjne. Akcja ma na celu przypomnieć pieszych i rowerzystom o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po to, aby wpłynąć na poprawę ich bezpieczeństwa.
Dzielnicowy z Posterunku Policji w Jonkowie mł. asp. Jarosław Lewczyszyn wraz z przedstawicielem Rady Gminy Jonkowo Markiem Zielińskim wyszli z niestandardową inicjatywą mającą na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Zwrócili się do Powiatowej Służby Drogowej o wprowadzenie specjalnego oznakowania na drodze Jonkowo-Gamerki Wielkie. Wytypowano drogę powiatową nr 1203N. Jest to trasa bez chodników, kręta z blisko i gęsto rosnącymi drzewami w skrajni. Na znakach pionowych umieszczono 8 tabliczek informacyjnych z napisem: „Pieszy. Jesteś poza terenem zabudowanym. Załóż odblask”.

— Inicjatywa ma na celu przypomnieć pieszym i rowerzystom o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym i tym samym wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nowatorskie tablice stanowią również jasną informację dla kierujących, że po jezdni mogą poruszać się piesi i rowerzyści — informuje Andrzej Jurkun z KMP w Olsztynie.

Przypominany, że zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. — Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w mieście, w świetle ulicznych latarni, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask niż gdyby go nie miał — dodaje Andrzej Jurkun.

W miesiącach jesienno-zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierującego pojazdem praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków.

KMP Olsztyn/(aj)

Przypomnijmy, podobną akcję promującą bezpieczeństwo na drogach przeprowadzili strażacy z Bartąga. Na słupkach znaków drogowych, informujących o przejściach dla pieszych umieścili opaski odblaskowe. Więcej o tej akcji: >>> Strażacy z Bartąga rzucają wyzwanie. Dołączysz?

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tata #2970920 | 94.254.*.* 11 wrz 2020 10:28

  a w innych językach ??????

  odpowiedz na ten komentarz

 2. www.eu-transport.pl #2970523 | 83.23.*.* 10 wrz 2020 13:25

  Dobra akcja, popieram.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Kebiz #2970500 | 88.156.*.* 10 wrz 2020 12:43

  Trafny pomysł. Ale też pytanie: Dlaczego w Olsztynie cykliści i hulajnogopwcy jeżdżą po chodnikach zamiast po jezdni ? Oczywiście n ie chodzi o chodnik ze ścieżką rowerową.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. k #2970468 | 81.190.*.* 10 wrz 2020 12:00

   Przypomniał bym rowerzystom że chodnik służy do chodzenia a przejście do przechpdzenia. To że jak jest wyznaczony pas do jazdy rowerem na jezdni to jeździ się nim zgodnie z kierunkiem ruchu jezdni. I jeszcze taka głupia sprawa w terenie gdzie stoją tablice strefowego ograniczenia do 40 km/h rowerzysta nie może jeździć po chodniku (czyli w zasadzie wszystkie osiedla mieszkaniowe) i np dojazd do plaży miejskiej i ogródków działkowych czyli ulica Jagiellończyka.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. cuuuuda #2970451 | 88.156.*.* 10 wrz 2020 11:34

   pieszym waaażącym powyżej-poniżej... aż 15 t? zakaz wstępu na drogę poza obszarem zabudowanym

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)