Co dalej z inwestycją przy olsztyńskim parku Centralnym?

2020-09-08 17:25:22(ost. akt: 2020-09-09 14:56:27)

Autor zdjęcia: Urząd Miejski w Olsztynie

Firma Arbet chciała postawić budynek mieszkalny w sąsiedztwie parku Centralnego. Zgody na to nie wydali olsztyńscy radni. Co dalej z inwestycją? Sprawdzamy.
Przypomnijmy, inwestor wystąpił z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji, korzystając z lex deweloper, czyli ustawy pozwalającej na wnioskowanie o budowę obiektów, które nie muszą być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania. To było niezbędne do budowy w tamtym miejscu, bo — w oparciu o obecny plan zagospodarowania — apartamentowiec musiałby być niższy niż ten, który chciał budować Arbet. Inwestor planował bowiem pięć kondygnacji od strony ul. Emilii Plater i siedem od strony parku, a miejscowy plan pozwala na trzy kondygnacje. Plany zakładały budowę apartamentowca z 80 mieszkaniami. Obiekt miał powstać na skarpie między siedzibą Prokuratury Rejonowej, a stojącymi wzdłuż ulicy willami. Miał mieć 55 metrów długości i 32 szerokości.

Na taką inwestycję nie chciała pozwolić część mieszkańców. Do prezydenta Piotra Grzymowicza wpłynęło łącznie siedem skarg. Oprócz mieszkańców swoje opinie przesłało kilka instytucji. Olsztyńscy radni nie zgodzili się na zastosowanie "lex deweloper" i ostatecznie przegłosowali uchwałę, w której Rada Miasta odmówiła deweloperowi zgody na inwestycję.

Inwestorowi pozostały dwie możliwości. Albo złożyć wniosek ponownie, uzupełniając go o sugestie mieszkańców i radnych, albo zaskarżyć uchwałę rady miasta w sądzie. Czy skorzystał z którejś z tych opcji? Tego jeszcze nie wiadomo. Firma nie udziela informacji na ten temat. Jak się dowiedzieliśmy, żadne pisma w tej sprawie nie wpłynęły dotąd do Urzędu Miasta.

Do tematu będziemy wracać.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl