Koniec z łańcuchami? Jarosław Kaczyński o projekcie ustawy broniącej praw zwierząt [SONDA, VIDEO, AKTUALIZACJA]

2020-09-08 12:33:34 (ost. akt: 2020-09-09 08:30:35)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum GO

Swoje wtorkowe wystąpienie prezes PiS rozpoczął od informacji w sprawie zmian w rządzie. - Rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu trwają. Zmiany, które planujemy, zostaną wprowadzone - zapowiedział Jarosław Kaczyński. I przeszedł do sedna swojego wystąpienia: - Przyszedł moment, w którym możemy na poważnie zająć się kwestią ochrony zwierząt powiedział prezes PiS. Jego partia chce m.in. zakazów hodowli zwierząt futerkowych i trzymania psów na łańcuchu.
Uważamy, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny w kwestii ochrony zwierząt — powiedział wczoraj około południa Jarosław Kaczyński, dość niespodziewanie zapowiadając tzw. „Piątkę dla zwierząt”. Co ciekawe, właśnie we wtorek Onet wyemitował film Janusza Schwertnera pt. „Krwawy biznes futerkowców”, który pokazuje warunki hodowli zwierząt futerkowych. My, mieszkańcy Warmii i Mazur, o potrzebie większej ochrony zwierząt myślimy ostatnio pewnie także w kontekście schroniska w Radysach, którego czworonożni podopieczni mieszkali w warunkach spędzających sen z powiek nie tylko najbardziej oddanym miłośnikom zwierząt.

Fot. Prawo i Sprawiedliwość/ Twitter

Jak PiS chce pomóc zwierzakom? W największym skrócie, ustawa PiS ma się skoncentrować na pięciu najważniejszych zagadnieniach:

1. humanitarne traktowanie,
2. kontrola społeczna ochrony zwierząt,
3. precyzyjne prawo, większa ochrona,
4. bezpieczne schroniska,
5. koniec z łańcuchami.

O szczegółach projektu opowiedział przewodniczący Forum Młodych PiS Michał Moskal.

— Chcemy zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego — zaznaczył.

W projekcie znalazły się też zapisy, które mają służyć zwiększeniu kontroli w zakresie ochrony zwierząt. — Chcemy, aby organizacje społeczne miały większe kompetencje, a Inspekcja Weterynaryjna miała prawo do nakładania mandatów — wyjaśniał Moskal i tłumaczył potrzebę podobnych działań m.in. w schroniskach.

A skoro o schroniskach mowa, to prawo do ich prowadzenia mają mieć tylko jednostki gminne oraz organizacje pożytku publicznego chroniące zwierzęta. Osoby prowadzące i pracujące w schroniskach mają też mieć obowiązek legitymowania się nieposzlakowaną opinią i zaświadczeniem o niekaralności.

Najwięcej kontrowersji, jak można się spodziewać, będzie pewnie budzić zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi oraz wspomniany już wcześniej zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Prawdopodobnie czeka nas też dłuższa dyskusja nad zapisem, na mocy którego ubój rytualny będzie mógł się odbywać wyłącznie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Trzeba jednak przypomnieć, że PiS, być może z uwagi na to, że prezes partii słynie ze swej sympatii do zwierząt, wraca do pomysłów, które forsował w poprzedniej kadencji. Przypomnijmy, że Jarosław Kaczyński trzy lata temu wystąpił w nagraniu Fundacji Viva!, która zajmuje się walką o poprawienie losu zwierząt. W spocie prezes PiS jednoznacznie opowiedział się za wprowadzeniem zakazu hodowli zwierząt na futra. Krótko przed publikacją tego nagrania, na początku listopada 2017 roku, do Sejmu wpłynął projekt poselski PiS bardzo podobny do tego, który wczoraj przedstawił Michał Moskal.
W minionej kadencji Sejmu z najbardziej radykalnych zmian się jednak wycofano, o czym w mediach społecznościowych nie omieszkano Jarosławowi Kaczyńskiemu przypomnieć. Andrzej Halicki napisał (pisownia oryginalna): „Poprzednim razem Prezesowi zapału wystarczyło na kilka tygodni. Na końcu i tak przegrał z PiSem i lobby futrzarskim. Mam nadzieję, że tym razem ustawa zostanie przyjęta. Jest bardzo potrzebna”.

Daria Bruszewska-Przytuła

Czy w Polsce powinien obowiązywać zakaz trzymania psów na łańcuchu?
pokaż wyniki »


Konwencja PIS - u Jarosław Kaczyński
— W Polsce trzeba wprowadzić zupełnie nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt. Względy, które za tym przemawiają, mają charakter humanitarny, ale jest także jeszcze jeden wzgląd — w Polsce bardzo często mówi się o europeizacji, że Polska powinna być jak Europa. To czasem jest celne, a czasem nie warto się wzorować na państwach, które leżą na zachód od naszych granic. Ale na pewno to jest celne, jeśli mówimy o tym, żeby w Polsce humanitarne standardy odnoszące się do zwierząt były nie gorsze, a nawet może jeszcze lepsze niż w krajach na zachód od naszej granicy


Jerzy Wcisła (polityk) - kandydat do Senatu w okręgu nr 84, numer na liście 3
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - Elbląg Jerzy Wcisła, senator
— Jestem za wprowadzeniem pewnych rygorów dla opiekunów zwierząt. Człowiek, który umieszcza zwierzęta w swoim środowisku, jest zobowiązany do przestrzegania określonych zasad i dotyczy to także zwierząt, które, jak to jest np. w wypadku psów, w gospodarstwie pełnią określone funkcje. Pies nie może być na krótkim łańcuchu, musi mieć możliwość zrealizowania swoich potrzeb, inaczej jest on skazany na powolną śmierć.

Jeśli chodzi o zwierzęta futerkowe, to trzeba pamiętać, że w Polsce wiąże się z nimi ogromny przemysł. Jeśli chce się więc wprowadzić zakazy mające przeszkodzić w tego typu działalności, to powinno być to zrobione z dużą karencją czasową, żeby przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w ten biznes, mogli przestawić swoją działalność na coś innego.


Robert Gontarz Robert Gontarz, poseł
— Troska o zwierzęta jest ważna, ponieważ pokazuje, jakimi ludźmi jesteśmy. Dbanie o przyzwoite warunki życia zwierząt jest naszym obowiązkiem, a system wymaga zmian.

PiS jest partią nowoczesną, idącą z duchem czasów, a jednocześnie taką, która opiera swoją działalność na wartościach katolickich. Święty Franciszek z Asyżu, który jest patronem zwierząt, mówił o zwierzętach, że są one naszymi mniejszymi braćmi. I właśnie między innymi z uwagi na nasze wartości, podejmujemy działania, które mają na celu chronić przyrodę, zwierzęta i środowisko.

Protesty hodowców zwierząt futerkowych są nieuniknione, ale trzeba zadać sobie pytanie, czy naprawdę chcemy zabiegać o to, żeby w Polsce hodowano te zwierzęta i eksportowano je na masową skalę? Wydaje mi się, że na ulicach polskich miast i wiosek nie chodzą w futrach, zresztą sztuczne futra wyglądają niemal identycznie i są tańsze. Trzeba też pamiętać, że zdarzają się hodowle, w których warunki naprawdę dalekie są od ideału.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stefan #2975714 | 95.49.*.* 23 wrz 2020 08:05

  To jak zimą w górach bez łańcucha jeździć?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. as #2973123 | 31.0.*.* 16 wrz 2020 21:12

  A co z groznymi rasami psow moze tez niech chodza bez smyczy i kagancow co tam jak kogos zaatakuja wazne ze psy zyja bezstresowo

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. marioJ #2971890 | 5.173.*.* 14 wrz 2020 09:23

  Norek i lisów hodowca nie może zabijać a myśliwi jak zabijają kaczki, jelenie, łosie czy sarny to OK? Hodowca zabija futerkowe zwierzęta dla utrzymania rodziny a myśliwy zabija dla przyjemności. Co myśli zrobić szanowny Pan Kaczyński? A może też jest myśliwym?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Janusz #2969978 | 176.221.*.* 9 wrz 2020 13:33

  A czy mojego kotka będę mógł wyprowadzać nadal na smyczy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. DO EKOOSZOŁOMÓW #2969904 | 193.148.*.* 9 wrz 2020 11:18

   NIE MA absolutnie żadnej RÓŻNICY między hodowlą zwierząt / zabijaniem ich dla mięsa a dla skór - żadnej. Co więcej - futra naturalne są EKOLOGICZNE w porównaniu do sztucznych - które rozkładają się setki lat i stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. Śmieszy mnie wasze święte oburzenie - ciekawe czemu nie protestujecie przeciw zakazowi uboju rytualnego - skazującego zwierzę na ogromne cierpienie - ale chyba już wiem - boicie się oskarżeń o antysemityzm, co...

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (20)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD