Tanecznym krokiem na porodówce [VIDEO]

2020-09-07 20:10:02(ost. akt: 2020-09-07 14:51:13)
Bernadeta Zielska

Bernadeta Zielska

Autor zdjęcia: archwium prywatne

Kilka dni temu w internecie pojawił się film, na którym położne z Biskupca tańczą z ciężarnymi. Okazał się hitem. I przy okazji pokazał, w jaki sposób personel rozluźnia pacjentki przed stresującym porodem. A robi to po mistrzowsku.
Bernadeta Zielska jest położną w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu. Odbiera porody, a po godzinach... tańczy. Uwielbia salsę i uczy się jej w jednej z olsztyńskich szkół tańca. Gdy ma wolny weekend, jeździ na warsztaty taneczne i festiwale. Jednym słowem — nie potrafi się nudzić. Po prostu nie lubi monotonii w życiu.

— Od zawsze miałam taniec we krwi. Od zawsze chciałam tańczyć. Ale żeby się go uczyć, brakowało mi czasu. Bo a to musiałam skończyć studia, a to odchować syna… A teraz mam czas dla siebie. Dzielę więc przyjemności z pracą. Ale i w pracy — opowiada Bernadeta Zielska, położna z Biskupca. — Koleżanki z oddziału wiedzą, co mnie pasjonuje. I zawsze mnie wypytują, co robiłam, czego i jakich kroków się nauczyłam. Dobrze się rozumiemy, więc dużo ze sobą rozmawiamy. W szpitalu raczej się nie tańczy, bo zawsze dużo się dzieje, ale czasami warto zrobić wyjątek. Akurat niedawno byłam na latynoskim festiwalu w Krynicy Morskiej. To taka nasza Ibiza. Później pojechałam w Ełku, gdzie też był niesamowity i pełen energii festiwal. Dlatego koleżanki chciały, abym coś pokazała. A że to był niedzielny dyżur, akurat żadna pani nie rodziła…

Kiedy pani Bernadeta pokazywała koleżankom kroki, a robiła to przy muzyce, z sal wyszły ciężarne. Zaciekawiły się, co takiego robią położne.
— I właśnie wtedy zrodził mi się w głowie pomysł, że możemy zatańczyć wszystkie razem — zdradza położna. — Powiedziałam im, że jest niedziela i z tej okazji odbędą się ćwiczenia rozluźniające mięśnie i łagodzące bóle. Jeśli tylko chcą, mogą dołączyć. Dosyć już złych informacji o koronawirusie, o ilości zachorowań i zgonów. Trzeba myśleć i działać pozytywnie. A układ kroków akurat nie był skomplikowany. W pół godziny można nauczyć się całego. A że, że tańczą go ludzie na całym świecie, więc i każda z dziewczyn się nauczy. Bywa, że wspólnie tańczy go nawet dwieście osób.

Ale kilka pań na porodówce to sytuacja wyjątkowa.
— Tańczyłyśmy do utworu "Jerusalema" południowoafrykańskiego muzyka Mastera KG. Wystarczy w internecie zobaczyć, jak świetnie do tego można tańczyć. Przy profesjonalnych tancerza nasz taniec to były zaledwie fikanki — twierdzi pani Bernadeta. — Ale mimo wszystko taniec może naprawdę dobrze wpłynąć na samopoczucie. Chciałyśmy trochę inaczej spędzić czas z pacjentkami. Chciałyśmy, aby ten czas przed porodem dobrze im minął. I żeby się trochę rozluźniły. Bo wiadomo, że oczekiwanie na dziecko bywa stresujące. A położne muszę wspierać młode mamy. Taniec więc nie tylko łagodzi obyczaje, ale działa rozluźniająco na mięśnie macicy. Jednym słowem jest potrzebny.

Kiedy wszystkie panie zaczęły tańczyć, zrodził się pomysł nagrania filmiku.
— Akcja była spontaniczna — podkreśla pani Bernadeta. — Na szczęście mam wspaniałych przełożonych, którzy pozwolili nam nawet ten film opublikować. Ciężarne również się zgodziły. Wszystkie pokazałyśmy, że każda forma relaksu w szpitalu jest dozwolona. Łącznie z tańcem. Nie spodziewałyśmy się tylko, że aż tyle osób obejrzy to nagranie. I że film będzie nośnikiem aż tylu pozytywnych emocji. Komentarzy w sieci było co nie miara. Nawet sąsiedzi z Biskupca mówili dużo dobrego. Kto wie, być może ten film spowoduje, że teraz więcej pań będzie chciało u nas rodzić? Ale te, które już nas znają, wiedzą, że mamy świetny personel. Że nie tylko ja, ale wszystkie położne, to kobiety z sercem. Naprawdę dobrze się rozumiemy i bardzo lubimy ze sobą pracować. Zawsze mogę polegać na koleżankach. A przy okazji jeszcze mogę z nimi potańczyć…

Ada Romanowska

Film można obejrzeć >>> TUTAJ.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Irena #2974962 | 37.248.*.* 21 wrz 2020 11:31

  Jesteście Panie położone wspaniałe. Dziękuję w imieniu wszystkich kobiet. Duży szacunek. Pozdrawiam.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Daraz #2971404 | 37.248.*.* 12 wrz 2020 17:10

  Kobiety, położne, zrobiły coś fajnego dla matek, coś pięknego, wyszły jeszcze bliżej do nich, przestańcie chociaż na chwilę pieprzyc o maseczkach itd, Drogie Panie Pełen szacunek i uznanie I proszę bądźcie dalej przy rodzących, Dobra robota położne z Biskupca :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pozdrawiam #2969486 | 94.254.*.* 8 wrz 2020 14:57

   Gratuluję pomysłu. Stres nie jest dobry, ale takie rozluźnienie ok. Kobiety i tak są zestresowane faktem porodu. Super. Tak trzymajcie.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. fddc #2969284 | 83.15.*.* 8 wrz 2020 10:12

   Chyba alkohol do dezynfekcji został inaczej spożytkowany :-) To ogólnie dobrze dla wszystkich!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. No nie wiem #2969237 | 83.6.*.* 8 wrz 2020 09:21

   Chyba jednak pracą w pracy trzeba się zajmować a z koleżankami to raczej po pracy

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (10)