Na szlaku muzeów miast Cittaslow

2020-09-07 09:49:13(ost. akt: 2020-09-07 12:44:16)   Artykuł sponsorowany
#OdkrywamyWarmieiMazury Wypoczywając na Warmii i Mazurach, warto poznawać dzieje i kulturę naszego regionu. Szczególnie warto odwiedzać lokalne muzea, który kryją wiele niespodzianek.
W regionie działa ponad 60 różnych muzeów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele z nich odkryjesz w miastach sieci Cittaslow.

Duch średniowiecza i Grunwaldu
W Nidzicy wznosi się największy zamek krzyżacki na Mazurach. Obecnie jego mury są siedzibą Muzeum Ziemi Nidzickiej, które prezentuje dzieje okolic. Lokalną ekspozycję historyczną obejrzysz także w Muzeum Pogranicza w Działdowie, w zrewitalizowanym skrzydle zamku. Z kolei w zabytkowym ratuszu muzeum udostępnia „Interaktywną wystawę państwa Zakonu Krzyżackiego”. W Lidzbarku warto odwiedzić Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożarnictwa, aby zobaczyć kolekcje sikawek, motopomp, gaśnic i hełmów strażackich. Olsztynek słynie z Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego, prezentującego architekturę wiejską. W ratuszu działa zaś Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB oraz Historii Olsztynka. W bibliotece w Lubawie można podziwiać kopię jedynego polskiego egzemplarza Biblii Gutenberga. Placówka mieści się obok zamku biskupiego, którego otwarcie po rewitalizacji nastąpi 18 września. W odtworzonym skrzydle zamku znajdą siedziby m.in.: Centrum Aktywności Społecznej, bractwo rycerskie, punkt informacji turystycznej i multimedialne muzeum.


Obrazek w tresci

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku prezentuje architekturę wiejską regionu. Fot. archiwum UMWWM

Poczuj klimat dawnej Warmii
W Barczewie działa Salon Muzyczny, prezentujący pamiątki po kompozytorze Feliksie Nowowiejskim, autorze muzyki m.in. do „Roty”, który urodził się w tym mieście. W Biskupcu można obejrzeć największą w Polsce kolekcję (ponad 1400) starych aparatów fotograficznych (w Domu Pracy Twórczej „Sorboma”) i wystawę na temat dziejów miasta (w Galerii Ziemi Biskupieckiej). Nad Reszlem góruje zamek, w którym udostępniono Galerię „Zamek” ze sztuką współczesną oraz ekspozycje dotyczące średniowiecza. Dobre Miasto w czterech zabytkowych kamienicach utworzyło Skansen Miejski. Obejrzysz tu zakłady rzemieślnicze z początku XX w. i wystawę historyczną. Ekspozycję regionalną znajdziesz też w Baszcie Bocianiej. W zamku w Lidzbarku Warmińskim działa Muzeum Warmińskie poświęcone jego wybitnym mieszkańcom (m.in. Mikołajowi Kopernikowi i Ignacemu Krasickiemu). Pośrodku rynku w Ornecie wznosi się gotycki ratusz, w którym Galeria Dziedzictwa Ornety prezentuje wystawę na temat dziejów miasta. Regionalne eksponaty historyczne obejrzysz również w Muzeum Ziemi Braniewskiej, które mieści się w dawnym Seminarium Hosianum w Braniewie. W tym mieście znajduje się również najstarszy zabytek Warmii – wieża bramna zamku biskupiego. Po rewitalizacji zostanie ona otwarta 19 września. Znajdą się w niej punkt informacji turystycznej i taras widokowy.

Obrazek w tresci

Dobre Miasto zaprasza do Skansenu Miejskiego, w którym odtworzono zakłady rzemieślnicze z początku XX w. Fot. archiwum UMWWM

Przełajem przez Mazury i okolice
W zamku krzyżackim w Rynie działa obecnie hotel, w którym urządzono ekspozycje dotyczące czasów średniowiecza. Wystawę dotyczącą dziejów miasta i okolic prezentuje też lokalne muzeum. Gołdap to pierwsze uzdrowisko w regionie. W Muzeum Ziemi Gołdapskiej, mieszczącym się w dawnych koszarach, obejrzysz ciekawe eksponaty zebrane przez regionalistów. W Pasymiu stowarzyszenie „Mazur Pasym” wzięło pod opiekę wieżę ciśnień, w której po rewitalizacji planuje urządzić ekspozycje związane z historią miasta oraz taras widokowy. Zaangażowaniu pasjonatów swoje istnienie zawdzięcza również lokalne muzeum w Dąbrowie koło Bartoszyc. Z kolei Górowo Iławeckie zaprasza do Muzeum Gazownictwa Warmii i Mazur, które prezentuje technologię produkcji gazu z węgla kamiennego i dawne urządzenia gazowe.





www.cittaslowpolska.pl