Jeziorak Yacht Club zdobył „Błękitną Wstęgę Jezioraka”! Na starcie ponad 50. załóg [foto]

2020-09-05 14:25:04(ost. akt: 2020-09-05 14:37:23)
Załoga Jeziorak Yacht Club wygrała w sobotnim wyścigu Iława - Siemiany

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

W ten weekend (5-6 września) odbywają się regaty „O Błękitną Wstęgę Jezioraka”. To jedne z najstarszych zmagań żeglarskich, w których startują jednostki turystyczne, ale także i sportowe - trwa właśnie 48. edycja tych zawodów. W najważniejszym wyścigu, na trasie Iława – Siemiany, dziś w południe wygrała załoga Jeziorak Yacht Club.
„Błękitna Wstęga Jezioraka” ma już prawie pół wieku! To kawał historii zmagań na wodzie, żeglarskich znajomości, a nawet przyjaźni, mnóstwo opowieści.

>>> Przełom sierpnia i września to tradycyjnie czas największych regat żeglarskich na Jezioraku (pomijając Yellow Cup i Regaty Pomarańczowe). To właśnie w tym czasie odbywają się eliminacje Pucharu Polski Jachtów Kabinowych (odbyły się w poprzedni weekend - zobacz zdjęcia, przeczytaj relację) oraz zmagania „O Błękitną Wstęgę” najdłuższego jeziora w Polsce. To bardzo ważne, prestiżowe i popularne zawody szczególnie dla miejscowych wodniaków. Zdobyć „Błękitną Wstęgę Jezioraka” – to jest coś, to się pamięta przez lata!

Do tegorocznych zmagań zgłosiły się 54. jednostki, najwięcej (aż 32) zapisało się do rywalizacji w klasie T3. Dziś tuż przed godziną 11.00 ruszył pierwszy i najważniejszy wyścig na trasie Iława – Siemiany. Najszybciej ten prawie 20-kilometrowy odcinek pokonała załoga Jeziorak Yacht Clubu, z Karolem Górskim za sterem. Zajęło jej to zaledwie godzinę i 50 minut. Drugi był jacht „Zalewo” z dowodzącym na pokładzie Piotrem Matwiejczukiem.

W tym momencie (jest 14.20) ostatnie załogi pokonują linię mety usytuowaną na wysokości Siemian. Na rozlewisku siemiańskim odbędą się teraz wyścigi w konkretnych klasach. Jutro dokończenie regat i ich zakończenie. Więcej informacji organizacyjnych na temat „Błękitnej” TUTAJ.