Rektor UWM, Człowiek Kortowa. Alfabet prof. Ryszarda Góreckiego

2020-09-04 16:52:48(ost. akt: 2020-09-04 16:15:04)

Autor zdjęcia: UWM

UWM nie żegna się z profesorem Ryszardem Góreckim, a jedynie pozwala mu odetchnąć od obowiązków rektora, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że na naszych oczach domyka się pewien rozdział w historii uniwersytetu. Przedstawiamy sukcesy prof. Góreckiego i UWM za jego kadencji.
A jak Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie: To dzięki tej uczelni na dobre zaczęła się kariera naukowa Ryszarda Góreckiego. Profesor najpierw był studentem ART (studia na Wydziale Rolniczym ukończył w 1975 roku), a potem wykładowcą. Od 1991 r. kierował Katedrą Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin. Od 1996 do 1999 r. pełnił funkcję prorektora ART.

B jak Budowniczy: W czasie 21 lat istnienia UWM wybudowano lub zmodernizowano 135 obiektów.

C jak Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji, czyli „Kortosfera”: powstaje ono między Centrum Konferencyjnym a Wydziałem Humanistycznym. Umowę na budowę tego centrum prof. Ryszard Górecki podpisał 8 marca 2019 roku.

D jak Dulsk: to z tej wsi, znajdującej się aktualnie w granicach administracyjnych woj. kujawsko-pomorskiego, pochodzi prof. Górecki.

E jak Ełk: w tym mieście znajduje się filia UWM. Można tam studiować m.in. pielęgniarstwo, pedagogikę i administrację.

F jak Fundacja „Perspektywy”: w jej tegorocznym rankingu UWM zajął 7 miejsce wśród uniwersytetów w kraju. W ostatnim roku swojej kadencji prof. Górecki może być więc dumny z pięciopunktowego awansu uczelni.


G jak Green University: autorski program prof. Ryszarda Góreckiego, którego celem jest m.in. ochrona bioróżnorodności na terenie Kortowa.

H jak Honorowy Obywatel: Ryszard Górecki jest honorowym obywatelem Olsztyna i Braniewa.

I jak Indeks Hirscha: Indeks Hirscha to wskaźnik charakteryzujący naukowca. Wynosi on H, gdy H publikacji danego autora było cytowanych przynajmniej H razy. Tzn., że gdy 10 publikacji danego autora było cytowanych 10 lub więcej razy, to indeks H=10. Publikacje współautorstwa prof. Góreckiego były cytowane, wg bazy Web of Sciences, ok. 939 razy (index H=16).

J jak Juwenalia, czyli Kortowiada: Rektor Górecki zawsze z radością uczestniczył w święcie studentów i z uśmiechem na twarzy przekazywał żakom symboliczny klucz do Kortowa, nucąc przy tym np. hymn olsztyńskich juwenaliów. „To on był jedną z osób, które zauważyły potencjał w Kortowiadzie i wspomagał ją, dając studentom pole do działania, zapewniając współpracę z jednostkami Uniwersytetu oraz fundusze na organizację juwenaliów” – napisali w tym roku o profesorze przedstawiciele studentów. Sam profesor mówił z kolei: „Nigdzie nie było tak pięknych koncertów”.

K jak Kierunki studiów: w 1999 roku na UWM działały 32 kierunki studiów. Teraz jest ich 79.

L jak LOFAR: do tego europejskiego systemu należy, jako pierwsza w Polsce, stacja radioastronomiczna uruchomiona przez UWM w 2015 roku.

M jak Medycyna: 2007 r. to początek kształcenia medycznego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Obecnie w Kortowie kształci się nie tylko przyszłych lekarzy, lecz także pielęgniarki, położne i ratowników medycznych. Sukcesy w leczeniu chorych w śpiączce odnosi klinika Budzik, która działa przy szpitalu uniwersyteckim, a absolwenci medycyny co roku uzyskują świetne wyniki na Lekarskim Egzaminie Końcowym.

N jak Nasiona: ich fizjologią i biochemią profesor Górecki zajmuje się naukowo.

O jak Order Wschodzącego Słońca: Order Wschodzącego Słońca: to odznaczenie przyznawane w Japonii od 1875 roku Ryszard Górecki otrzymał sześć lat temu. W uzasadnieniu podkreślano m.in. jego zasługi dla rozwoju wymiany naukowej między Japonią i Polską oraz fakt, że jako senator był on centralną postacią ożywionych kontaktów z Japońsko-Polską Grupą Parlamentarną Izby. Ambasador Japonii, który wręczał profesorowi Góreckiemu wyróżnienie, mówił o profesorze także jako o lokalnym patriocie, który „kocha swoje piękne województwo”.

P jak Polska Akademia Nauk: prof. Górecki od 2011-2012 wiceprezesa PAN. Był też jednym z inicjatorów powołania oddziału PAN z siedzibą w Olsztynie. Od 2019 roku jest członkiem rzeczywistym.

R jak Rektor: prof. Górecki był rektorem UWM przez pięć kadencji. Najdłużej wśród rektorów polskich uniwersytetów.
prof. Ryszard Górecki

S jak Senator: prof. Ryszard Górecki zasiadał w ławach senackich przez trzy kadencje. Mandat pełnił społecznie: nie pobierał senackiej pensji.

T jak Technikum Młynarskie: absolwentem tej toruńskiej szkoły jest prof. Górecki. Jak przyznawał w rozmowie opublikowanej na łamach Gazety, jego wiedzę o nasionach, wyniesioną m.in. właśnie ze szkoły średniej, docenili wykładowcy ART, proponując mu kontynuowanie badań po zakończonych studiach.

U jak Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie: Wniosek o utworzenie uniwersytetu w Olsztynie trafił do Sejmu w czerwcu 1998 r., ale o połączeniu ART i Wyższej Szkoły Pedagogicznej dyskutowano od początku lat 90. 1 września 1999 r. stało się to już nie tylko przedmiotem rozważań, ale faktem. Miesiąc później, jak odnotował Piotr Kieraciński, profesor Górecki rozpoczął swoje przemówienie inaugurujące nowy rok akademicki, mówiąc: „Oto na ziemi warmińsko-mazurskiej spełniło się jedno z największych naszych marzeń - pierwszy rok pracy naukowo-dydaktycznej rozpoczyna Uniwersytet Warmińsko-Mazurski”.

W jak Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Nauk Społecznych: budowa nowej siedziby tych jednostek to jedna z ostatnich inwestycji rozpoczętych w 2020 roku, a więc roku, w którym swoją kadencję na stanowisku rektora kończy prof. Górecki.

Z jak Złamana Zasada: tablicę z nową nazwą uczelni profesor Ryszard Górecki zawiesił na rektoracie osobiście. Na drabinę wszedł jednak bez kasku, a więc niezgodnie z zasadami BHP.

Daria Bruszewska-PrzytułaWięcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresciCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. M. #2969854 | 176.221.*.* 9 wrz 2020 09:51

  Długo będzie Niezastąpiony. Ale UWM-ie, Wszystkiego Najlepszego!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 2. T najgorszy rektor jakiego mialo Kortowo. #2969537 | 95.160.*.* 8 wrz 2020 16:01

  T co poprzednicy nabyli ziemie ten czlowiek wszystko posprzedawal za grosze pod markety i budowcnictwo deweloperskie ,Takze zadluzyl uczelnie na miliony za sprawa Juwenali Kortowskich na ktorych rozpijal studentow robiac z nich szumowine studencka,

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 3. fgfg #2969120 | 91.109.*.* 7 wrz 2020 22:28

  Jeszcze trochę a byloby jak w ZSRR za Breżeniewa -dożywotnie rządy w otoczeniu podobnych gerontokratów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 4. bolo #2968971 | 88.156.*.* 7 wrz 2020 17:15

  Pozwalniać tych co nabyli świadczenia emerytalne!!! A nie, że zwalniają na 1 dzień i ponownie zatrudniają emeryta który otrzymuje emeryturę i płacę z UWM! Tej sitwy nikt nie rozbije - dajcie pracę młodym po studiach a nie emerytom!

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 5. Temu Paniu już dziękujemy #2968911 | 213.73.*.* 7 wrz 2020 14:29

  Typowy dorobkiewicz który latami blokował kilka etatów nie dają rozwinąć skrzydeł młodym naukowcom. Typowy o ywatwl Platformy nachapac się ile da a reszta nie ważna. O 10 lat za późno,

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (15)