Po sygnale czytelnika: Ktoś zagrodził dostęp do jeziora?

2020-09-05 08:10:23(ost. akt: 2020-09-04 10:03:31)
Naszego czytelnika zaniepokoiły prace prowadzone nad Jeziorem Ukiel

Naszego czytelnika zaniepokoiły prace prowadzone nad Jeziorem Ukiel

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Skontaktował się z nami czytelnik, który stwierdził, że nad jeziorem Ukiel wybudował się znany miliarder. I jednocześnie zagrodził dostęp do jeziora. Skontaktowaliśmy się ze Zlewnią Wodną i sprawdziliśmy, ile prawdy jest w tej informacji.
Sytuacja nad jeziorem Ukiel, położonego w północno-zachodniej części Olsztyna pomiędzy osiedlami Dajtki, Gutkowo i Likusy, zaniepokoiła jednego z naszych czytelników. Młody mężczyzna podejrzewał, że na jednej z działek znany miliarder wybudował rezydencję i zabronił innym dostępu do lubianego przez olztynian jeziora. A to, jak wiadomo, jest własnością skarbu państwa.

O sprawdzenie tej informacji poprosiliśmy Zlewnię Wodną w Olsztynie.
— Na działce nr 1/6 firma Gemius SA prowadzi imprezę plenerową pod nazwą. „Gemius International Ukiel Charity Camp”. Firma Gemius SA zawarła umowę użytkowania gruntów pokrytych wodami z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku na umieszczenie na wodzie boiska dmuchanego wraz ze strefą bezpieczeństwa oraz toru przeszkód wodnych dla dzieci wraz ze strefą bezpieczeństwa. Umowa zawarta jest na czas określony — do 21 października — odpowiada Magda Chrabin, specjalistka w Zespole Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej w Olsztynie.

I dodaje: — W przypadku pomostów pływających i domku na wodzie znajdujących się na jeziorze Ukiel oraz trzech ujęć wód z jeziora podejmowane są czynności mające na celu ustalenie właścicieli urządzeń wodnych oraz doprowadzenie ich do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa.

Po naszym zgłoszeniu upoważnieni pracownicy Zarządu Zlewni w Olsztynie przeprowadzili wizje terenowe w rejonie działki 1/6. Co ustalono?
— ...że teren jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający przejście wzdłuż linii brzegowej jeziora Ukiel. Zgodnie z art. 232 ustawy z dnia 20 lipca 2020 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2020 r. poz. 310 ze zm.) zakazuje się grodzenia nieruchomości przyległych do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar. Po ponownej wizji terenowej stwierdzono, że ogrodzenia zostały rozebrane i zapewniały swobodne przejście wzdłuż linii brzegowej jeziora — odpowiada Maga Chrabin.

Warto wiedzieć, że linia brzegowa nie może być przedmiotem żadnych zakazów ze strony właścicieli przylegających działek. Mogą oni dysponować jedynie swoją własnością, a linia brzegowa nią nie jest. Czyli każdy może przebywać i korzystać z brzegu jeziora czy rzeki. Co innego w przypadku, kiedy jezioro należałoby do właściciela nieruchomości, czyli w całości znajdowałoby się na terenie jego posesji. Wtedy mógłby on zagrodzić dostęp do niego. W Olsztynie mamy dwa prywatne jeziora: Sukiel oraz Tyrsko. Natomiast jeśli ktoś ma działkę przylegająca jedynie do jeziora, a grunt pod jeziorem jest własnością skarbu państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego, to jezioro stanowi wodę publiczną i właściciel terenu do niego przylegającego ma obowiązek umożliwić dostęp do wody szerokiej publiczności.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, w tej kwestii dochodzi do wielu nadużyć. Dlaczego? Po pierwsze wykroczenie jest zagrożone karą grzywny do 5000 zł, co niestety nie jest dla wielu skutecznym straszakiem. Po drugie karalność tego czynu przedawnia się po upływie roku.

AT


1. Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.
2. Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb.

Art. 32 prawo wodne:



Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kupiłemtomam #2968759 | 31.0.*.* 7 wrz 2020 09:11

    Wielkie mi halo przedsiębiorca kupił działkę to ma. Odgrodził i po sprawie. Każdy może kupić działkę takie prawo. Pozdrawiam

    odpowiedz na ten komentarz

  2. witciu #2968537 | 88.156.*.* 6 wrz 2020 11:52

    od strony likus jest sporo zagrodzonych dzialek co wy wiecie

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Yarooo #2968501 | 88.156.*.* 6 wrz 2020 10:03

      PROSZĘ GAZETĘ O SPRAWDZENIE JEZIORA PLUSZNE W MIEJSCOWOŚCI PLUSKI. OGRODZENIA WCHODZĄ DO WODY. TRZEBA TO ZWALCZAĆ. BO NIEDŁUGO JEZIORA BĘDĄ JUŻ TYLKO W PRYWATNYCH BRUDNYCH ŁAPACH JANUSZY BIZNESU.

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

    2. pytek #2968483 | 5.173.*.* 6 wrz 2020 09:29

      czy jezioro ukiel będzie zabetonowane? Bo wycieli sporo drzew na ścieżce na wysokości Dajtek? I dlaczego nikt się tym nie zainteresował?

      odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. babcia #2968428 | 83.9.*.* 5 wrz 2020 22:50

        Polskie państwo jest silne i bezwzględne dla słabych i biednych a wyrozumiałe i uprzejme dla silnych i bogatych.

        Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (17)