Rząd zabierze, obywatel się tłumaczy

2020-09-03 17:40:23 (ost. akt: 2020-09-03 17:12:07)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Wraca temat prewencyjnej konfiskaty majątku. Sejm ma się tym zająć po wakacjach, a posłowie wracają w drugiej połowie września. Jeśli projekt przejdzie w niezmienionej formie, będzie to kolejne kontrowersyjne działanie organów ścigania.
Kampania wyborcza za nami, więc resort sprawiedliwości uznał, że to dobry czas na powrót do tematu prewencyjnej konfiskaty majątku podejrzanych i osób z nimi związanych. Przed wyborami z apelem do Ministerstwa Sprawiedliwości zwróciła się Rada Przedsiębiorczości. Prosiła o odstąpienie od prac nad przepisami.

Prewencyjna konfiskata majątku wzbudza bowiem wiele kontrowersji i nieprzychylnych opinii środowiska prawniczego. A wszystko dlatego, że w praktyce nowe prawo oznacza możliwość zajęcia majątku podejrzanego bez wyroku sądu. I to na obywatelu będzie ciążyć obowiązek udowodnienia swojej niewinności. Rada Przedsiębiorczości nazwała to w swoim apelu „wprowadzeniem domniemania winy”.

Pod apelem w tej sprawie (już w maju) podpisali się przedstawiciele m.in.: Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, czy Związku Banków Polskich. Podnosi się też kwestię sprzeczności z art. 46 Konstytucji RP, którego treść wskazuje jasno, że: „Przepadek rzeczy może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu”.

W Kodeksie karnym istnieje już również tzw. konfiskata rozszerzona, która pozwala Skarbowi Państwa na odebranie majątku skazanemu za przestępstwa karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności, jeśli nie dowiedzie, że zdobył majątek uczciwie.

Ale jest on odbierany dopiero po uznaniu winy. O powrocie do pomysłu wdrożenia konfiskaty prewencyjnej napisała „Gazeta Wyborcza”. Na jej łamach pomysłu broni wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który twierdzi, że to sąd będzie decydował o ewentualnym zastosowaniu zajęcia mienia podejrzanego. Powiedział też, że celem zmian jest skuteczniejsza konfiskata w przypadkach, gdy przestępca ma majątek formalnie należący do podstawionych osób...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w czwartkowym (3 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. warmiak1 #2967676 | 5.146.*.* 3 wrz 2020 21:56

  Stalinizm w pełnej krasie . Po co rozpisywać się więcej ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. wot #2967606 | 83.9.*.* 3 wrz 2020 18:03

  Kiedyś podobni stali z kłonicami, na rozstajnych drogach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 3. Gania #2967602 | 89.228.*.* 3 wrz 2020 17:55

  Trzeba zaufać Panu Bogu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD