Klebarska „obwodnica” oficjalnie otwarta

2020-09-02 13:04:20(ost. akt: 2020-09-02 13:16:16)

Autor zdjęcia: SP

„Poprawa ekomobilności miejskiej na terenie Gminy Purda” to partnerski projekt drogowy realizowany wspólnie przez Powiat olsztyńskiego i gminę Purda, finansowany ze środków z budżetu obu samorządów, a także z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Dzięki niemu tutejsi mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą już dojechać do Olsztyna szybciej i bezpieczniej.
– Każda inwestycja drogowa ma dla nas wszystkich ogromne znaczenie, bo to przede wszystkim poprawa dostępności komunikacyjnej, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gminy i powiatu – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – To także kwestia bezpieczeństwa użytkowników dróg: kierowców, rowerzystów czy pieszych.

Zadanie pn. „Przebudowa drogi od DK16 drogą gminną wraz z budową tzw. obwodnicy Klebarka Małego do drogi powiatowej 1464N, następnie do skrzyżowania z drogą powiatową 1463N w miejscowości Klebark Wielki wraz z jego przebudową” jest realizowane w ramach Mobilnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego – Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Olsztyna. Koszt budowy ma zamknąć się kwotą ponad 12 milionów złotych, z czego ponad 5 mln zł to dofinansowanie unijne. Pozostałą część finansują po połowie Powiat olsztyński i gmina Purda.

– Nasza gmina jest jedną z najbardziej rozległych w całym kraju, mamy setki kilometrów dróg i inwestycje drogowe to morze potrzeb – mówi Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda. – Dlatego nic tak nie cieszy u nas oka, jak nowoczesna droga, ciągi piesze i rowerowe, oświetlenie czy przystanki. Wszystko to podnosi jakość życia mieszkańców w tej części gminy. A jest to wynik planowania i prac władz powiatu i gminy już od 2014 roku. Wtedy powstawał kształt zintegrowanych inwestycji wokół Olsztyna. Zakończenie projektu „Poprawa ekomobilności…” wraz z wcześniejszą przebudową drogi powiatowej do Klebarka Wielkiego i połączenie drogi krajowej nr 16 z obwodnicą Klebarka Małego tworzy bardzo dobrze skomunikowaną pętlę. Nie osiągnęlibyśmy tego efektu bez partnerstwa z Powiatem olsztyńskim.

Tej wspólnej inwestycji powstała w pełni funkcjonalna, nowoczesna droga o długości ponad 4,2 km z pełną infrastrukturą pod i nadziemną.

– W sensie kilometrów może nie jest to dużo, ale przy skromnych możliwościach finansowych samorządów to i tak dla nas spory wysiłek – dodaj Andrzej Abako. – Mam nadzieję, że do końca roku z „obwodnicy Klebarka” zejdą już ostatecznie ekipy budowlane, bo dziś oficjalnie oddajemy do użytku pierwszą, „mniejszą” część tej inwestycji, która jest realizowana przez gminę [przebudowa drogi gminnej w Klebarku Małym wraz z budową chodnika na tzw. obwodnicy Klebarka Małego – dop.]. Dokończenie naszej „większej połowy” [przebudowa drogi powiatowej 1995N] potrwa jeszcze kilka tygodni.