W nowy rok szkolny w nowych warsztatach

2020-09-02 12:40:00 (ost. akt: 2020-09-02 16:44:39)
Opis: Wojewódzka Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 odbyła się w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie.

Opis: Wojewódzka Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 odbyła się w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie.

Autor zdjęcia: Kamil Olszewski

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2020/2021 odbyła się w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie. Była połączona z otwarciem najnowocześniejszych w regionie warsztatów, na których uczniowie zdobywają swoje umiejętności.
Uroczystość wyglądała zupełnie inaczej niż poprzednie inauguracje. Miała wyjątkowo skromny charakter w swojej pierwszej części. Obecnych było na niej kilkudziesięciu uczniów, nauczycieli i dyrekcja szkoły. Honorowymi gośćmi byli wojewoda Artur Chojecki, kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki, wicemarszałek województwa oraz prezydent OIsztyna. Na sali byli również obecni przedstawiciele firm i instytucji, które pomagały szkole w czasie modernizacji i budowy warsztatów, które zostały oficjalnie otwarte 1 września.

Dyrektor szkoły przybliżyła obecnym na inauguracji skalę działań, które zostały podjęte, żeby stworzyć tak nowoczesną i imponującą swoim zapleczem halę warsztatową. ej wyposażenia mogą pozazdrości nowoczesne firmy. Tu właśnie szkoleni są wysokiej klasy specjaliści w wielu dziedzinach energetyki i praktycznie wszystkich dziedzinach związanych z mechaniczną obróbką tworzyw.

— Szkoła przeszła całkowitą modernizację, szczególnie dotyczy to warsztatów, w których uczniowie zdobywają wiedzę praktyczną — stwierdziła Katarzyna Chamerska, dyrektorka Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie.

Szkoły branżowe mają przyszłość
W budowę i modernizację zaplecza warsztatowego zaangażowano potężne środki. To w sumie 30 milionów złotych dotacji i własnego wkładu samorządu. Szkoła stała się tym samym wizytówką kształcenia zawodowego w regionie.
Zarówno finalizacji otwarcia warsztatów, jak skutecznej organizacji pracy zdalnej, jeszcze podczas zamknięcia szkół z powodu epidemii gratulował nauczycielom i dyrekcji szkoły wojewoda Artur Chojecki.

— To wyjątkowa okazja. Podczas zakończenia roku szkolnego jej nie było. Więc teraz dziękuję dyrektorom i nauczycielom za sprawną organizację pracy w tamtym trudnym momencie — mówił wojewoda.

Artur Chojecki podkreślił wagę kształcenia zawodowego i rosnące potrzeby rynku pracy w tym kierunku. Wysokie standardy kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie podkreślił również kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki.

— To nie przypadek. To jest dobra szkoła, a szkoły branżowe mają przyszłość. Rekomenduję szkolnictwo branżowe, które daje doskonały zawód, również maturę i perspektywę — powiedział Krzysztof Marek Nowacki na inauguracji nowego roku szkolnego.

Kurator oświaty, mówiąc o nowym roku szkolnym i powrocie do zajęć stacjonarnych, odwoływał się do tendencji w całej Europie, która stara się otrząsnąć z efektów pandemii, również w edukacji. W emocjonalnym wystąpieniu kurator stwierdził, że wszyscy „już tęsknili za lekcjami” i że nic nie zastąpi stacjonarnej szkoły.

Uśmiechy zadowolenia pracodawców
Obecny na inauguracji wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przybliżył uczestnikom uroczystości zarówno drogę do stworzenia przy olsztyńskiej szkole tak nowoczesnych warsztatów z parkiem maszynowym, jak i cechy rynku edukacyjnego w stolicy regionu, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa zawodowego. Prezydent Olsztyna mówił między innymi o determinacji dyrekcji szkoły nie tylko na etapie uzyskiwania dotacji, ale przede wszystkim budowy parku maszynowego i warsztatów. Podkreślił też swoje osobiste zaangażowanie w realizacje projektu.

Wicemarszałek Marcin Kuchciński skupił się z kolei na potrzebach pracodawców. Zwracając się do ich przedstawicieli obecnych na inauguracji podkreślał rosnące potrzeby rynku pracy nastawione na pracowników o przygotowaniu technicznym.

— Widzę już te uśmiechy zadowolenia na twarzach pracodawców, chociaż są ukryte pod maseczkami. Przygotowanych w takim nowoczesnym parku maszynowym pracowników, jak ci, którzy opuszczą mury tej szkoły, pracodawcy bardzo potrzebują — stwierdził wicemarszałek.

Obecni na inauguracji goście mieli okazję do zwiedzenia zarówno warsztatów, jak parku maszynowego. Wypełnione nowoczesnym sprzętem stanowiska robiły wrażenie na odwiedzających. Zarówno wojewoda Artur Chojecki, jak prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz z zainteresowaniem oglądali wyposażenie parku maszynowego i wymieniali się między sobą spostrzeżeniami na jego temat.
Uroczysty apel, kory zainaugurował nowy rok szkolny, poprzedziła część artystyczna, którą przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie i która miała upamiętnić ofiary rozpoczętej 1 września 1939 roku II wojny światowej.

Stanisław Kryściński

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bon #2967475 | 78.8.*.* 3 wrz 2020 12:34

    Wrzucam adres strony z mapą podmiotów realizujących Bon Turystyczny 500+. https://gdziebonturystyczny.pl/

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Warmiak #2967344 | 80.130.*.* 2 wrz 2020 19:59

    Widze ze sala sportowa nic sie nie zmienila jak konczylem w 1981, a moze by tak warsztaty pokaza, bo to je remontowano

    odpowiedz na ten komentarz