Świadczenie pieniężne dla osób zesłanych lub deportowanych

2020-09-01 11:41:23 (ost. akt: 2020-09-01 12:10:30)

Autor zdjęcia: Archiwum www.sybiracyzg.pl

Można składać w niski w sprawie świadczenia pieniężnego przysługującego osobom zesłanym lub deportowanym w latach 1936-1956.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę w sprawie przyznania świadczeń pieniężnych Sybirakom. Jej projekt został przygotowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Za przyjęciem ustawy opowiedziało 440 posłów. Beneficjentami ustawy będą Polacy, którzy w latach 1939-1956 byli zesłani lub deportowani do Związku Sowieckiego. Otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości proporcjonalnej do okresu represji. Do Związku Sybiraków w Ostródzie należy 51 osób, które przeżyły zesłanie na Syberię i w stepy Kazachstanu.

Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego na podstawie ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym przez władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1936–1956 należy składać bezpośrednio do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa, (zalecany jest list polecony lub list polecony za potwierdzeniem odbioru).

Do podpisanego formularza należy dołączyć kopię dowodu osobistego jako potwierdzenie obywatelstwa polskiego. W przypadku braku kopii dowodu, dokumenty nie będą rozpatrywane.

Druki wniosków można pobrać ze strony internetowej Urzędu do Spraw Kombatantów, www.kombatanci.gov.pl w zakładce Formularze, ze strony internetowej Związku Sybiraków Zarząd Główny www.sybiracyzg.pl w zakładce Ogłoszenia, w Urzędzie Miejskim w Ostródzie w Biurze Obsługi Interesanta, u prezesa Związku Sybiraków w Ostródzie, Wojciecha Gudaczewskiego, tel. 517 531 114 oraz po telefonicznym umówieniu, w wyznaczone dni w siedzibie Związku Sybiraków Koło w Ostródzie ul. Mickiewicza 24.
Wojciech Gudaczewski,
prezes Związku Sybiraków Koło w Ostródzie


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. C#@12yt #2966792 | 82.177.*.* 1 wrz 2020 13:31

    Współczuję wszystkim, którzy ucierpieli wskutek działań II Wojny Światowej. To było straszne przeżycie. Głód, poniewierka, katorżnicza praca i czasem nawet brak nadziei , że to kiedyś się skończy szczęśliwie. Wiem o tym bo sam to przeżywałem wraz z moimi rodzicami. Brwo Sejm RP że nie zapomniał o uciemiężonych przez obcy totalitaryzm. Boli mnie tylko jedno. Nasza polityka jest niejako "okazyjna" lub "akcyjna". Już drugi raz ofiary zsyłek na Sybir doznają prób zadośćuczynienia krzywdom. Pierwszy raz gdy na fali , w początku lat 1990 - tych Sejm ustalił wysokie emerytury sybirackie, często wyższe od tych wypracowanych w Polsce oraz przywileje w postaci wcześniejszej o 5 lat emerytury, świadczenia zdrowotne i urlopowe. Teraz drugi raz spotyka ich zasłużona pomoc finansowa. Boli mnie tylko jedno. Niesprawiedliwe zapomnienie o tych tak samo poszkodowanych tylko przez Niemców. Tych wywiezionych jako niewolnicy /nie mylić z robotami przymusowymi/ w różnych akcjach pacyfikacyjnych, do Niemiec gdzie też katorżniczo pracowali. Czy oni nie zasługują na takie samo traktowanie przez rządzących naszą Ojczyzną ? Są ludźmi gorszego sortu czy ich niewola była gorsza od niewoli w byłym ZSRR ? Zawsze w Sejmie panuje poryw chwili a nie dokładne rozpracowanie tematu i podjęcie stosownej Ustawy. Jak patrzymy to tylko na wschód. Innych stron świata już nie dostrzegamy albo zapominamy o nich całkowicie. Czuję się gorszym sortem w moim Państwie. Niesprawiedliwe. Wstyd mi to pisać ale tak jest i świadczą o tym fakty.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD