Wrócił dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, czy możesz z niego skorzystać

2020-08-31 13:00:11(ost. akt: 2020-08-31 13:15:47)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Wielu rodziców czekało na tę informację. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie przysługuje od 1 do 20 września. Mogą z niego skorzystać rodzice, którzy z powodu zamknięcia placówek oświatowych nie mogą zapewnić innej opieki swoim pociechom i muszą ją sprawować osobiście. Zasady korzystania z tego świadczenia pozostały bez zmian.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres sprawowania opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której dziecko uczęszcza albo w okresie niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub dziennego opiekuna, a także w okresie niezapewnienia opieki dziecku przez tę placówkę z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tej placówki.

Zasiłek przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się:
— dzieckiem w wieku do lat 8,
— dzieckiem w wieku do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
— dzieckiem w wieku do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
— dzieckiem w wieku do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.

Zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy są takie same jak w poprzednich okresach obowiązywania.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

— Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego) — mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

— W przypadku podania w oświadczeniu nieprawdziwych danych lub wprowadzenia w błąd podmiotu wypłacającego zasiłek, będzie to świadczenie pobrane nienależnie, które podlega zwrotowi — dodaje rzeczniczka.


Źródło: ZUSCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pracujący podatnik #2966572 | 31.60.*.* 31 sie 2020 19:17

  Kolejne rozdawnictwo dla dzieciorobów? To jakieś chore żarty. Podatki idą w górę, pensje bardzo niskie ale dziecioroby muszą mieć socjal. Dalej opluwa się ludzi pracy i sponsoruje dzieciorobów. Może zamiast robić dzieci na melinach i ciągnąć socjal lepiej wsiąść się za pracę?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Babcia #2966570 | 188.147.*.* 31 sie 2020 18:59

  Mopsiary i alimenciary gońcie, żeby wam nie zabrakło!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ty #2966531 | 31.45.*.* 31 sie 2020 16:45

  Pasożyty na zwolnieniach więcej biorą od osoby pracującej

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. Azazel #2966483 | 5.172.*.* 31 sie 2020 14:29

  No i następny programik z cyklu patologia ++ !Kraj idzie w ruinę i do bankructwa a oni dalej kasę rozdają ! Czy wreszcie ktoś to przerwie bo zaraz w tym kraju nikomu nie będzie się chciało pracować skoro pieniądze dla byle szemaci rozdają za nic

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. madka #2966476 | 85.219.*.* 31 sie 2020 14:15

   nie dawać nic dzieciorom, niech sami utrzymują co narobili a jak nie stać to pozbawić władzy i do domu dziecka, piep.rzone rozdawnictwo uprawiają,

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)