Wrócił dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, czy możesz z niego skorzystać
2020-08-31 13:00:11(ost. akt: 2020-08-31 13:15:47)
Wielu rodziców czekało na tę informację. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie przysługuje od 1 do 20 września. Mogą z niego skorzystać rodzice, którzy z powodu zamknięcia placówek oświatowych nie mogą zapewnić innej opieki swoim pociechom i muszą ją sprawować osobiście. Zasady korzystania z tego świadczenia pozostały bez zmian.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres sprawowania opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której dziecko uczęszcza albo w okresie niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub dziennego opiekuna, a także w okresie niezapewnienia opieki dziecku przez tę placówkę z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tej placówki.
Zasiłek przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się:
— dzieckiem w wieku do lat 8,
— dzieckiem w wieku do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
— dzieckiem w wieku do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
— dzieckiem w wieku do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
— dzieckiem w wieku do lat 8,
— dzieckiem w wieku do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
— dzieckiem w wieku do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
— dzieckiem w wieku do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.
Zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy są takie same jak w poprzednich okresach obowiązywania.
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.
— Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego) — mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
— W przypadku podania w oświadczeniu nieprawdziwych danych lub wprowadzenia w błąd podmiotu wypłacającego zasiłek, będzie to świadczenie pobrane nienależnie, które podlega zwrotowi — dodaje rzeczniczka.
Źródło: ZUS
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
pracujący podatnik #2966572 | 31.60.*.* 31 sie 2020 19:17
Kolejne rozdawnictwo dla dzieciorobów? To jakieś chore żarty. Podatki idą w górę, pensje bardzo niskie ale dziecioroby muszą mieć socjal. Dalej opluwa się ludzi pracy i sponsoruje dzieciorobów. Może zamiast robić dzieci na melinach i ciągnąć socjal lepiej wsiąść się za pracę?
Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz
Babcia #2966570 | 188.147.*.* 31 sie 2020 18:59
Mopsiary i alimenciary gońcie, żeby wam nie zabrakło!
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz
Ty #2966531 | 31.45.*.* 31 sie 2020 16:45
Pasożyty na zwolnieniach więcej biorą od osoby pracującej
Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz
Azazel #2966483 | 5.172.*.* 31 sie 2020 14:29
No i następny programik z cyklu patologia ++ !Kraj idzie w ruinę i do bankructwa a oni dalej kasę rozdają ! Czy wreszcie ktoś to przerwie bo zaraz w tym kraju nikomu nie będzie się chciało pracować skoro pieniądze dla byle szemaci rozdają za nic
Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
madka #2966476 | 85.219.*.* 31 sie 2020 14:15
nie dawać nic dzieciorom, niech sami utrzymują co narobili a jak nie stać to pozbawić władzy i do domu dziecka, piep.rzone rozdawnictwo uprawiają,
Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)