Nawet drony im pomagają

2020-08-28 18:01:09(ost. akt: 2020-08-28 15:33:17)
W tym roku archeolodzy odnaleźli trzy groby sprzed ok. 1400 lat

W tym roku archeolodzy odnaleźli trzy groby sprzed ok. 1400 lat

Autor zdjęcia: archiwum Fundacji Terra Desolata

To był bardzo udany sezon — mówią archeolodzy z Fundacji Terra Desolata. Pracowali na terenie Wólki Prusinowskiej w gminie Piecki.
Przyjechali tu czwarty raz, żeby kontynuować badania niemieckich naukowców z przełomu XIX i XX wieku. Odkryto wtedy prawie 200 mogił. — Pierwsze wykopaliska na terenie gminy Piecki prowadziliśmy już w 2017 roku. Wiedzieliśmy, że gdzieś w tej okolicy, nad północno-wschodnim brzegiem jeziora Zyzdrój Wielki jest stanowisko archeologiczne, tylko nie wiedzieliśmy dokładnie gdzie. To miejsce wskazał nam lokalny miłośnik historii. Przeprowadziliśmy pierwsze badania i okazało się, że to jest to, czego szukamy — mówi Iwona Lewoc, archeolog i prezes Fundacji Terra Desolata. Podczas pierwszych wykopów naukowcy odnajdywali to, co pozostawili po sobie niemieccy badacze.

Co roku badacze odkrywali kolejne tajemnice tego miejsca. Nie inaczej było tego lata. Prace badawcze miały uchwycić kolejną granicę warstwy, będącej zasypiskiem niemieckich wykopów. — W poprzednich sezonach udało nam się uchwycić jej północną i zachodnią granicę. Teraz chcieliśmy odkryć jej południowy i wschodni skraj. Udało nam się – opowiada doktorant Ośrodku Badań nad Antykiem Uniwersytetu Warszawskiego.

Poza terenem zasypiska odnaleźli też inne ślady działalności niemieckich archeologów. M.in. ślady po wyciąganiu pojedynczych grobów popielnicowych oraz... fragment naczynia z kośćmi. – Pod przemieszaną warstwą, w calcu (warstwie naturalnej) znajdował się fragment naczynia. Prawdopodobnie jego górna część została zniszczona przez dawnych badaczy, a sam spód pozostał w ziemi. Podczas doczyszczania naczynia znaleźliśmy w nim przepalone ludzkie kości, co może świadczyć, że była to popielnica, a także niewielkie paciorki – dodaje zafascynowany znaleziskami wiceprezes organizacji Kamil Niemczak.

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w piątkowym (28 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl