Burmistrz Olsztynka: Przed nami rok szkolny pełen wyzwań [ROZMOWA]

2020-08-29 10:10:23(ost. akt: 2020-08-28 12:18:16)
Zdjęcie z ubiegłorocznego rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Waplewie

Zdjęcie z ubiegłorocznego rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Waplewie

Autor zdjęcia: Olsztynek.pl

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 już za kilka dni. To czas wyzwań stojących przed samorządowcami, nauczycielami i rodzicami. O przygotowaniach rozmawiamy z Mirosławem Stegienko, burmistrzem Olsztynka.
— Przed nami nowy rok szkolny. Z pewnością będzie trudniejszy od poprzednich. Jak wyglądają przygotowania?
— Rzeczywiście, z pewnością będzie to wyjątkowy 1 września. Przede wszystkim dlatego, że nie wiemy, co nas czeka. Jak będzie wyglądał rozwój sytuacji związanej z COVID-19. W związku z tym zorganizowałem spotkanie z dyrektorami szkół, gdzie omawialiśmy stojące przed nami wyzwania. Rozmawialiśmy o procedurach, które trzeba będzie wprowadzić w życie. Podsumowaliśmy, jakich materiałów i środków potrzebujemy, by jak najlepiej zabezpieczyć uczniów i nauczycieli. Postanowiłem zakupić przyłbice dla wszystkich pracowników jednostek oświatowych w gminie Olsztynek, które, moim zdaniem, są wygodniejsze w użyciu od maseczek. Uzupełnione zostały zapasy środków dezynfekujących, które muszą być dostępne i to w dużej ilości. Wiadomo, że te wszystkie zabezpieczenia są związane z kosztami, jednak jest to obligatoryjne. Ustalaliśmy też zasady, które będą obowiązywały w jednostkach nie tylko kadrę, ale także rodziców.

— Na czym będą polegały zasady, które będą obowiązywały 1 września?
— Placówki nie będą dostępne dla wszystkich odwiedzających, jak było do tej pory. Rodzice nie będą więc mogli wchodzić na teren placówek bez uzasadnionych przyczyn. Uzgodniliśmy, że dzieci będą pod nadzorem nauczycieli już na wejściu, ale rodzice nie będą mogli z nimi wejść do budynku. Jest to związane z bezpieczeństwem. W przedszkolach i szkołach to my przejmujemy odpowiedzialność za dzieci. Rodzice będą mogli kontaktować się ze szkołą telefonicznie, bądź też będzie wydzielona specjalna sala dla rodziców, jeśli zajdzie taka konieczność. Chcemy, by ustalone procedury były przestrzegane, by w placówkach oświatowych w naszej gminie było bezpiecznie.

— Te działania wymagały stworzenia nowego regulaminu?
— Oczywiście, każda z placówek edukacyjnych stworzyła regulaminy i procedury, które obowiązują od początku nowego roku szkolnego. Z pewnością w tym roku nauczanie w w szkołach będzie wyglądało inaczej, niż w latach poprzednich. Planujemy również, by każda klasa była przypisana ściśle do danego pomieszczenia, by ograniczyć w jak największym stopniu przemieszczanie się uczniów po budynku. Zastosujemy to wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, z wyjątkiem zajęć w klasach tematycznych. Zarządzający placówkami oświatowymi zastanawiają się obecnie, czy zmiany nie nastąpią też w harmonogramie lekcji, by wszyscy uczniowie nie mieli przerw w tym samym czasie. Brane są pod uwagę zmiany godzinowe. Myślimy również, by młodsi i starsi uczniowie mieli w szkole wyznaczone odrębne wejścia. Myślimy o tzw. nauczaniu hybrydowym czy nauczaniu zdalnym. Jednak wprowadzenie tych rozwiązań jest zależne od rozwoju sytuacji. Decyzje będą zapadać na bieżąco.

— Już obecnie jednak podjęliście decyzję, by przeprowadzić badania w kierunku COVID-19 zarówno wśród nauczycieli, jak i całego personelu pracującego w przedszkolach i szkołach.
— Tak, zdecydowaliśmy się na taki krok, ponieważ uznaliśmy, że dopiero po wykonaniu testów zdecydujemy się na zebrania kadry w placówkach. Do tego momentu w przedszkolach i szkołach nie odbędą się żadne narady pedagogiczne, dopóki nie będziemy mieli pewności, że zarówno wśród nauczycieli, jak i obsługi nie ma osób zakażonych. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że test jest ważny w chwili wykonania, ale uznaliśmy, że to konieczność. Dlatego też podjąłem decyzję o przeprowadzeniu i sfinansowaniu we wszystkich placówkach oświatowych, których organem prowadzącym jest Gmina Olsztynek, badań w celu identyfikacji zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (wywołującym chorobę COVID-19), metodą Real Time PCR (Badania PCR): nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, pielęgniarek szkolnych a także pracowników Zespołu Administracji Szkół i Przedszkoli w Olsztynku.

— Podsumowując, ten rok szkolny będzie dużym wyzwaniem.
— Na pewno tak. Wyzwania stoją zarówno przed władzami samorządowymi, dyrektorami placówek oświatowych, ale również przed rodzicami, którzy powinni stosować się do obowiązujących zasad. Tutaj podkreślam, że będziemy wspierać zarządzających, by wspólnie reagować na zmieniającą się sytuację. Jak wspomniałem wcześniej, już w czasie zebrania z dyrektorami przedszkoli i szkół wspomniałem, że teraz jest najważniejsza współpraca z rodzicami.

— W tym roku szkolnym nie zmieniła się również struktura szkół.
— Na dziś nie zmienia się, dostosowaliśmy się do decyzji warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty. Jednak mamy uwagi, ponieważ wiemy, że zbyt rozbudowana sieć oświatowa powoduje, że koszty są wyższe. Akceptujemy decyzję kuratorium, jednak trzeba dodać, że dane demograficzne wskazują jasno – mamy niż demograficzny. Dzieci w szkołach jest coraz mniej, co wymaga zmian. W tej chwili jednak musimy skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa uczniom w tym roku szkolnym. Mam nadzieję, patrząc na dane epidemiologicznie w województwie warmińsko-mazurskim, że u nas jednak sytuacja nie będzie aż tak zła.

Katarzyna Janków-MazurkiewiczCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl