Zmiany przepisów dotyczących funkcjonowania schronisk dla zwierząt

2020-08-27 08:22:59(ost. akt: 2020-08-27 08:06:10)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: UM Iława

W środę (26 sierpnia) w siedzibie resortu rolnictwa dyskutowano o propozycjach zmian przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania schronisk dla zwierząt. Omawiano także rozwiązania szczegółowe, m.in. minimalne wymiary kojców dla psów i kotów.
— Obowiązujące obecnie rozporządzenie ministra w sprawie schronisk dla zwierząt jest już nieaktualne i wymaga zmiany. Chcemy stworzyć takie przepisy, które będą lepsze dla zwierząt i będą lepiej je chroniły — podkreślił pełnomocnik Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. Ochrony Zwierząt Wojciecha Albert Kurkowski po spotkaniu z grupą około 50. przedstawicieli schronisk dla zwierząt działających w Polsce.

Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka zwrócił uwagę, że konieczne jest zagwarantowanie minimalnych powierzchni boksów, oświetlenia i możliwości ruchu dla zwierząt. — Te gwarancje to podstawa. Niezbędne są także zmiany ustawowe dotyczące wprowadzania oznakowania zwierząt towarzyszących człowiekowi, tak samo, jak dotyczy to zwierząt gospodarskich — podkreślił Bogdan Konopka.

Prezes Krajowej Rady Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz również opowiedział się za obligatoryjnym znakowaniem zwierząt towarzyszących.

— Od dziś następuje nowa era, nowa era, w której będziemy chronić zwierzęta w schroniskach, a nie przed schroniskami — podsumowała środowe spotkanie Beata Krupianik z Fundacji „KARUNA – Ludzie dla Zwierzą”.

Na zmianę postaw zwrócił uwagę ekspert, biegły sądowy z Animal Rescue Poland Dawid Fabjański podkreślając, że zaczęły ze sobą rozmawiać różne organizacje i stowarzyszenia, co z pewnością przyczyni się do osiągnięcia sukcesu w poprawie dobrostanu zwierząt.

Podczas środowego spotkania dyskutowano także o rozwiązaniach szczegółowych m.in. o minimalnych wymiarach kojców dla psów i kotów. Uwagi w tej sprawie mają być przekazane do pełnomocnika w przyszłym tygodniu.

Źródło: gov.plCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tom #2965108 | 83.28.*.* 27 sie 2020 15:12

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Troche zle bo powinniście wystosować kary za znęcanie się nad zwierzętami oraz kary za porzucanie. I nie można tak sprawy zostawić. A psy i koty powinny być pod ochroną.

 2. ateista #2965004 | 83.31.*.* 27 sie 2020 12:22

  A schronisko w Olsztynie kiedy skontrolujecie ? psy wyją i szczekają od 22- 8 . Czy one wieczorem nie dostają jeść ,czy ogrodzenia szwankują i przedostają się dzikie zwierzęta i psy szaleją ? Poza tym ,schronisko nie jest zainteresowane przyjmowaniem koców,kołder itp. a zima blisko.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Królowa Roju #2964996 | 5.172.*.* 27 sie 2020 12:13

  Proponuje aby dyskutowano także o przepisach prawnych dotyczących posiadania zwierząt (od momentu wejscie w stan posiadania, poprzez traktowanie do momentu pozbycia się zwierzęcia - określenie konsekwencji prawnych na każdym z tych etapów).. Może wtedy schroniska dla zwierząt nie będą potrzebne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. dcxx #2964882 | 79.187.*.* 27 sie 2020 10:16

  W Korei Północnej potrzebują dużo psów....

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. tyle #2964862 | 88.156.*.* 27 sie 2020 09:42

   politycy niech sami najlepiej się oznakują jak zwierzęta gospodarskie, bo to bydło bez honoru.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)