Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Jest też aktualizacja wytycznych GIS dla przedszkoli

2020-08-26 16:48:09(ost. akt: 2020-08-26 17:05:57)

Autor zdjęcia: gov.pl/MEN

Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, aktualizacja wytycznych GIS dla przedszkoli, procedury działania w przypadku podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem, a także organizacja pracy szkół w nowym roku szkolnym to główne tematy dzisiejszej wspólnej konferencji prasowej z udziałem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg.
Minister edukacji przypomniał o zaleceniach Głównego Inspektora Sanitarnego związanych z organizacją nowego roku szkolnego. Przedstawił też ścieżkę postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania ze strony dyrektorów szkół i rodziców.

— Do szkoły czy przedszkola rodzice mogą posyłać tylko zdrowe dziecko, a więc gdy nie widać zauważalnych objawów kaszlu, podwyższonej gorączki, bólu mięśni, utraty węchu lub smaku. Te ostatnie objawy, jak podaje często w swoich informacjach GIS, mogą oznaczać, że dziecko może być zakażone koronawirusem i wówczas trzeba powiadomić nie tylko lekarza, ale także państwową inspekcję sanitarną — powiedział minister Dariusz Piontkowski

Szef MEN przypomniał również o przestrzeganiu przez uczniów podstawowych zasad higieny takich jak: mycie rąk czy dezynfekcja ich po wejściu do szkoły.

Nowe wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli

Minister edukacji poinformował o tym, że zmienione zostały wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli. To odpowiedź na prośby dyrektorów tych placówek oraz rodziców, dzięki czemu większa liczba dzieci będzie mogła zostać objęta opieką. Zmniejszony został metraż przypadający na jedno dziecko do 1,5 mkw.

Główne zmiany w przedszkolach
• W przypadku przebywania od 3 do 5 dzieci powierzchnia sali to co najmniej 15 m2
• Powyżej 5 dzieci powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2
• Powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2
• Jedna, stała sala dla dzieci
• Wyznaczeni ci sami opiekunowie grupy

>>> Szczegółowe wytyczne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 20 września w przypadku zamknięcia placówki


Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleną Maląg poinformowała z kolei, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał do 20 września. Będą mogli go otrzymać rodzice dzieci do lat 8 w przypadku, gdy placówka edukacyjna zostanie zamknięta w związku z epidemią koronawirusa.

Dodała, że zasiłek będzie przysługiwał również w sytuacjach, kiedy obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne nie pozwolą, aby dzieci mogły w uczęszczać w normalnym trybie do placówki.

Szefowa MRPiPS Przypomniała, że, tak jak do tej pory, dodatkowy zasiłek będzie przysługiwał także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek będą mogli również otrzymać rodzice dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Minister Maląg zapewniła, że w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju zasiłek może zostać przedłużony.źródło: www.gov.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rodzice nie są lekarzami #2964676 | 81.15.*.* 26 sie 2020 17:35

    ależ mongoł. z tego ministra, przecież choroba zaczyna się dwa dni wcześniej przed tymi objawami co oni wymieniają............, a więc gdy nie widać zauważalnych objawów kaszlu, podwyższonej gorączki, bólu mięśni, utraty węchu lub smaku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

  2. Inflacja #2964656 | 5.173.*.* 26 sie 2020 17:01

    Piniondzów ci u nas dostatek.

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)