Długiego życia w dobrym zdrowiu

2020-08-26 17:26:09(ost. akt: 2020-08-26 13:52:59)
Szczęście to stan umysłu!

Szczęście to stan umysłu!

Autor zdjęcia: Fot. Pixabay

Na ochronę zdrowia warto wydać każdą złotówkę. Trzeba to jednak robić z rozwagą, bo — jak to wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli — na Narodowy Program Zdrowia wydano setki milionów złotych, ale efektów... brak.
Cele strategiczne projektu były ambitne i bardzo szczytne. Prace nad Narodowym Programem Zdrowia, który rozpisano na lata 2016-2020, ruszyły jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej. Etap końcowy przypadł już na rządy PiS. Wśród założeń projektu możemy wymienić wydłużenie przeciętnej oczekiwanej długości życia do 78 lat u mężczyzn i do 84 lat u kobiet, a także zmniejszenie liczby zgonów z powodu chorób zależnych od stylu życia.

Brzmi prosto, ale jak to zrobić?


W celach operacyjnych zapisano, że m.in. przez poprawę sposobu żywienia Polaków, ale też zdrowia psychicznego i prokreacyjnego czy stanu powietrza i promocji „zdrowego starzenia się”. W tym ostatnim przypadku nie ma jednak żadnych konkretów. To po prostu hasło zapisane w rozporządzeniu.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, która dotarła do wyników kontroli NIK — do końca 2019 roku na realizację programu wydano 226,6 mln zł ze środków Ministerstwa Zdrowia i Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

NIK stwierdza, że: „W trakcie realizacji NPZ wartość niektórych wskaźników monitorowania celów pogorszyła się. Według danych GUS skróciła się oczekiwana długość życia oraz oczekiwana długość życia w zdrowiu. Zmniejszyła się również liczba urodzeń żywych. Według badań CBOS, przeprowadzonych w 2019 roku, w porównaniu z rokiem 2014 wzrósł o 8 pkt proc. odsetek Polaków mających problem z nadwagą i otyłością”.

Ważna jest też inna informacja: „ocena celu strategicznego NPZ, którym jest między innymi wydłużenie życia w zdrowiu będzie możliwa dopiero po kilku latach od jego zakończenia”...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w środowym (26 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl