Quantcast

Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Instytut PAN w Olsztynie w walce z epidemią koronawirusa

2020-08-25 15:10:37 (ost. akt: 2020-08-28 10:26:50)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pan.olsztyn.pl

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN jest członkiem międzynarodowego zespołu, który opracowuje w 100 proc. naturalny suplement diety hamujący infekcje SARS-CoV-2. Ma on być dostępny na europejskim rynku już na początku przyszłego roku.

Opracowywany suplement będzie zawierał w swoim składzie spermidynę i eugenol, czyli substancje o potencjalnym działaniu przeciwwirusowym. Wcześniejsze badania wykazały, że eugenol ma zdolność do inaktywacji koronawirusa zwierzęcego i ogranicza namnażanie się wirusów w komórkach zainfekowanego gospodarza. Z kolei spermidyna ma udowodniony pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i jej spożycie jest powiązane z niższym ciśnieniem krwi. Spermidyna oddziałuje też korzystnie na układ immunologiczny poprzez indukowanie autofagii czyli m.in. degradacji uszkodzonych lub niepotrzebnych komórek i białek.

Badania in vitro wykazały, że zakażenie SARS-CoV-2 ogranicza autofagię poprzez zakłócanie wielu szlaków metabolicznych, a obecność egzogennej spermidyny zmniejsza rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Może to sugerować, że przyjmowanie suplementu na bazie spermidyny i eugenolu może hamować rozwój zakażenia SARS-CoV-2 i powikłania jakimi są poważne, płucne często śmiertelne formy Covid-19.

Projekt „SPIN” (SPermidin and eugenol INtegrator for contrasting incidence of coronavirus in EU population) jest realizowany w ramach programu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii w obszarze żywności EIT Food jako działanie doraźne w czasie, w którym wciąż trwają prace nad skuteczną szczepionką przeciwko koronawirusowi. Liderem projektu jest Uniwersytet w Bolonii (Włochy).

Istotnym elementem projektu jest badanie postaw konsumentów wobec suplementów diety, a także ich stosunek do innowacyjnych rozwiązań w walce z koronawirusem. Każdy z nas może podzielić się z ekspertami swoją opinią wypełniając anonimową ankietę dostępną tutaj: shorturl.at/ctQV1

Źródło: PAN OlsztynCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kolec #2964376 | 188.147.*.* 26 sie 2020 08:32

    Rewelacja, jak hodowla węgorzy w wannie

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ol #2964118 | 31.60.*.* 25 sie 2020 15:31

    Życzę szybkiego sukcesu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz