Łapówki za informacje. 11 osób zatrzymanych przez CBA

2020-08-24 10:27:17(ost. akt: 2020-08-24 10:36:40)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 11 osób podejrzanych o wręczanie łapówek w zamian za udzielanie zleceń bądź ujawnianie istotnych informacji. Zatrzymań dokonano m.in. w warmińsko-mazurskim. Wobec pięciu osób sąd zastosował tymczasowy areszt.
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie prowadzą śledztwo w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej wręczającej korzyści majątkowe pracownikom kilku przedsiębiorstw z terenu województw lubelskiego i świętokrzyskiego. Wszystko wskazuje na to, że przedstawiciele jednej z lubuskich spółek przekazywali finansowe gratyfikacje reprezentantom kilku firm działających w przemyśle ciężkim w zamian za udzielanie zleceń lub ujawnianie informacji istotnych w toku procedury wyboru dostawcy, a tym samym za czyny nieuczciwej konkurencji.

Łączna wartość przekazanych korzyści majątkowych wyniosła co najmniej 390 tysięcy złotych. Ponadto ustalono, że wręczane korzyści były niejako legalizowane za pomocą pozornych umów o dzieło oraz rozliczane poprzez wystawianie fałszywych faktur przez współpracujące z grupą przedsiębiorstwo — podaje CBA.

W związku ze sprawą agenci CBA zatrzymali na terenie województw lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego 11 osób, przedstawicieli przedsiębiorstw, którym przedstawiono zarzuty. Na wniosek prokuratury wobec pięciu osób sąd zastosował tymczasowy areszt z zamianą na kaucje od 70 do 300 tys. zł. Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Jednocześnie wykonano przeszukania w 6 firmach na terenie kraju.

CBA przypomina, że odpowiedzialność karna grozi osobom pełniącym w firmach funkcje kierownicze, a także szeregowym pracownikom, którzy przyjmują lub wręczają korzyści majątkowe lub osobiste. Uniknięcie kary możliwe jest, gdy korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a osoba która ich udzieliła zawiadomiła o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw. Osoba zawiadamiająca musi również ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wojownik. #2963904 | 88.156.*.* 24 sie 2020 20:21

    A jak kasjerka przed koncertem przyjmuje lewe bilety i daje kasę a na sali jest komplet. To też do CBA.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz