Nie odkładają śmierci na później

2020-08-24 20:03:12(ost. akt: 2020-08-24 15:37:59)
samobójca

samobójca

Autor zdjęcia: pixabay

Pętla na szyi, mieszanka farmakologiczna, skok z dużej wysokości. To najczęstsze sposoby na samobójstwo nastolatków z Warmii i Mazur. Ich liczba w ostatnim czasie wzrosła. Co jest powodem podejmowania tak dramatycznych decyzji?
Komenda Główna Policji co roku publikuje raporty uwzględniające liczbę samobójstw w poszczególnych grupach wiekowych. Tylko w minionym roku na ten tragiczny krok zdecydowało się 5255 osób. Niespełna 10 proc. osób z tej listy to nastolatkowie, u których odsetek skuteczności prób samobójczych pozostaje jednym z najniższych w porównaniu do pozostałych grup wiekowych.
Dane publikowane przez KGP nie uwzględniają jednak wzrostu liczby przypadków prób samobójczych nastolatków, które są zgłaszane podczas przyjęć do szpitali psychiatrycznych. Szacuje się, że około 40 proc. zamachów na własne życie powtarza się po pewnym czasie. W konsekwencji próby samobójcze wśród młodzieży stanowią kluczowy czynnik ryzyka zgonów i występują od 100 do 200 razy częściej niż samobójstwa dokonane. W praktyce oznacza to, że skala problemu jest znacznie większa od tej, która wyłania się ze statystyk.

Mnóstwo przyczyn


Śmiercionośna krzywa pnie się w górę także w województwie warmińsko-mazurskim. Z przywoływanych publikacji KGP wynika, że na przestrzeni ostatnich 3 lat życie odebrały sobie 73 osoby z przedziału wiekowego 13-24. W roku 2019 w naszym regionie skutecznej próby samobójczej dokonały 24 młode osoby. Ten niechlubny rezultat plasuje Warmię i Mazury na 8 miejscu w statystykach ogólnokrajowych.

Jak młodzi ludzie odbierali sobie życie? W 67 proc. był to skok z dużej wysokości. Inne, częste przyczyny zgonów to kolejno: zażycie środków nasennych, uszkodzenia układu krwionośnego oraz samookaleczenia. Ponad 90 proc. samobójstw miało miejsce we własnym mieszkaniu lub w jego pobliżu.
Problem wzrostu liczby popełnianych samobójstw na przestrzeni ostatnich lat dotyczy wszystkich całego kraju. Pomimo wielu akcji społecznych oraz rosnącej liczby specjalistów zajmujących się kondycją psychiczną osób młodych, samobójstw wciąż przybywa. Co jest główną przyczyną targnięcia się na własne życie w przypadku nastolatków?
— Tych przyczyn jest mnóstwo, natomiast wszystkie mają związek ze słabnącą kondycją psychiczną społeczeństwa. Warto także zwrócić uwagę, że wiek nastoletni jest wyjątkowo specyficznym okresem w życiu. Gospodarka hormonalna przyczynia się do huśtawki nastrojów, a to wszystko może skutkować podjęciem tak dramatycznej decyzji — mówi Ryszard Jabłoński, wykładowca w Katedrze Pedagogiki Ogólnej i Opiekuńczej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który zajmuje się suicydologią i jest jednym z 14 certyfikowanych specjalistów w tej dziedzinie w Polsce...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (24 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dziwny tytul #2963973 | 82.161.*.* 25 sie 2020 05:27

  Artykuł Zachęca do śmierci?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. derek #2963963 | 46.186.*.* 24 sie 2020 23:31

   Człowiekowi wydaje sie, że jest mocny twardy, że pewne sprawy go nie dotyczą, ale może przyjść taki moment, że nawet największy twardziel, ma dosyć, nie widzi sensu w życiu, nie widzi innego rozwiązania poza samobójem. Czasami może pomóc zwykłe życzliwe słowo nieznajomego człowieka, rozmowa z nim, wysłuchanie. Podobno według badań to kobiety jako szefowe najczęściej doprowadzają do samobójstw i najczęściej meżczyzn

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Depresyja #2963958 | 83.9.*.* 24 sie 2020 23:03

   Trzymajcie się ludzie, polecam ksiazki o depresji,psychologów, psychiatrów, nie jesteście sami Postarajcie się zrozumieć własne emocje,nie tłumcie ich,postarajcie być się otwarci do ludzi i do siebie,wszystkiego dobrego a tym wszystkim którzy są tak bardzo "zdrowi" psychicznie i nigdy nie mieli problemów w życiu z którymi nie mogli sobie poradzić i piszą takie chamskie komentarze życzę trochę wyrozumiałości i pogłębienia tematu,trochę empatii ludzie ! Miłego wieczoru

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Dorota #2963944 | 188.147.*.* 24 sie 2020 22:23

    Powodem o którym się nie mówi jest przemoc wobec dzieci, a tu najbardziej wyrafinowaną jest ALIENACJA RODZICIELSKA. To stosują bardzo często niby mądre matki-polki, a sądy anty-rodzinne w polszy je wspierają. Dzieci w polszy wychowywane są przez alienatorki i alimenciary.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Wrr #2963940 | 188.147.*.* 24 sie 2020 22:02

     Czy was w tej redakcji już nikt nie kontroluje?? Taki k...was tytuł dajecie? Temat dla rady etyki mediów

     Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (6)