Tajemnice ukryte na dnie jeziora

2020-08-21 16:10:46(ost. akt: 2020-08-21 13:52:54)

Autor zdjęcia: Marcin Trzciński

Przy okazji niecodziennego znaleziska toruńskich archeologów, którzy penetrując dno Jeziora Lednickiego trafili na pozostałości umocnień brzegowych z X wieku, przypominamy o podobnym, do którego doszło w wodach naszego pięknego Jezioraka. Na pierwsze podwodne znaleziska badacze natrafili zresztą penetrując dno pobliskiego jeziora Łodygowo.
Ogłoszone niedawno efekty prac archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu są niezwykle spektakularne... Przedmioty znalezione przez nich podczas przeczesywania dna Jeziora Lednickiego pochodzą z czasów panowania Mieszka I.

Część z nich można datować na X wiek, czyli czasy funkcjonowania starszego z mostów.

Do najcenniejszych należy miecz jednoręczny pochodzący właśnie z tego wieku. Pierwsze analizy sugerują, że znajduje się na nim inkrustowany krzyż. Podobnie datować można również dwa topory, z których jeden jest bogato zdobiony. Jeszcze nie wiadomo, czym był inkrustowany – informują badacze.

Co jeszcze znaleziono na dnie jeziora? Fragmenty militariów datowane na XIII-XIV wiek – bełty do kuszy oraz groty do strzał. Wśród znalezisk znalazł się również doskonale zachowany topór oraz głownia miecza wykonana z brązu.

Skąd taka obfitość zabytków na dnie jeziora? Najprawdopodobniej są one pozostałościami po potyczkach rycerskich, które odbywały się wówczas na terenie gródka stożkowatego, czyli dzisiejszej wyspy Ledniczki. To właśnie tam mieściła się siedziba rycerska, a niewykluczone, że i skromna rezydencja kasztelana. Aby sforsować taflę jeziora Lednickiego, należało przedostać się na wyspę korzystając z przeprawy mostowej. To właśnie pozostałości po tej konstrukcji zostały znalezione przez badaczy.

W opinii specjalistów najcenniejszym znaleziskiem są elementy umocnień brzegowych, które zostały wzniesione ponad tysiąc lat temu z belek dębowych. Wiek tych pozostałości udało się określić przy zastosowaniu metody dendrochronologicznej, która wykazała, że drzewo zostało ścięte około roku 980, czyli za panowania Mieszka I. Elementy konstrukcji średniowiecznej infrastruktury wodnej są jednym z najcenniejszych odkryć archeologicznych. Toruńscy naukowcy mają na swoim koncie kilka podobnych sukcesów. Jeden z największych dotyczy odkrycia w naszym regionie...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w piątkowym (21 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl