Coraz więcej kobiet z województwa wybiera biskupiecki szpital

2020-08-21 12:40:28(ost. akt: 2020-08-21 12:43:38)

Autor zdjęcia: Ewa Koniecpolska/Powiat Olsztyński

Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu to szpital niewielki, ale nowoczesnego wyposażenia i świetnie wykształconej kadry mogą mu pozazdrościć najnowocześniejsze placówki medyczne w Polsce. Jednym z jego największych atutów są oddział ginekologiczno-położniczy z oddziałem noworodkowym.
— Nie było łatwo, wyposażanie szpitala trwało latami, zabiegaliśmy o każdy, najmniejszy nawet aparat, uczyliśmy się i od razu stosowaliśmy najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia — opowiada Marek Pietras, wieloletni dyrektor szpitala. — Ten proces ciągle trwa, to nasz biskupiecki modus operandi – zdobywać środki na zakup nowoczesnej aparatury, uczyć się i doskonalić. Ostatnio brakowało nam kadry lekarskiej na ginekologii. Zaprosiłem na rozmowę doktora Leszka Frąckowiaka, ale nie liczyłem na to, że tak znakomity specjalista zdecyduje się na pracę w Biskupcu, z radością zatrudniłby go każdy szpital w Polsce. Przyjechał. Widziałem, jak błysnęły mu oczy — śmieje się doktor Pietras. — Wiedziałem, że zostanie.

I został. Mało tego – zachęcił do przejścia do Biskupca cały zespół specjalistów, dzięki czemu tutejszy Szpital Powiatowy zyskał wspaniałą kadrę, jakiej nie miał nigdy wcześniej. Kiedyś kobiety z całego województwa chciały leczyć się i rodzić w Biskupcu, bo szpital był laureatem akcji „Rodzić po Ludzku” od samego jej początku, a od roku 1997 jest Szpitalem Przyjaznym Dziecku. Dziś szpital zyskuje nowe pacjentki z powodu najnowocześniejszego wyposażenia i bardzo profesjonalnej kadry lekarskiej. Coraz więcej kobiet z całego województwa wybiera biskupiecki szpital.

Oddział Ginekologiczny biskupieckiego szpitala zajmuje się też leczeniem niepłodności. Wykorzystuje to tego diagnostykę hormonalną, histeroskopię HSG oraz laparoskopię niepłodnościową. Do dyspozycji pacjentek pozostaje nowoczesny aparat USG z pełnym zakresem sond ultrasonograficznych. Pacjentki mają pełny dostęp do badań dopplerowskich i do tomografii komputerowej.


— Wyposażenie naszej sali operacyjnej w niczym nie ustępuje wyposażeniu najlepszych sal w naszym województwie — mówi doktor Leszek Frąckowiak, koordynator oddziału. — Mamy oddzielną salę do cięć cesarskich, dzieci mogą się rodzić niezależnie od trwania planowych operacji na sali głównej. Bardzo ważne jest to, że mamy możliwość wykonania niezbędnych badań diagnostycznych w trakcie operacji; badania śródoperacyjne bez konieczności wybudzania pacjentki, czekania na wyniki i – w razie potrzeby – operowania jej ponownie.

Oddział Położniczy dysponuje 8 łóżkami, oferuje pacjentkom trzy sale pojedyncze, dwie podwójne i jedną z trzema łóżkami – do wyboru. Każda sala ma węzeł sanitarny i dostęp do telewizji. W oddziale obowiązuje system rooming-in – matka od początku przebywa z dzieckiem, rodzina może odwiedzać pacjentkę w Sali. Szpital nie wymaga skierowania i rejonizacji. Szpital zapewnia też profesjonalną opiekę wszystkim urodzonym tu noworodkom – fachową opiekę neonatologiczną ze strony doświadczonych lekarzy specjalistów oraz położnych.


— Nasz szpital już jest bardzo dobrze wyposażony, cały czas jednak wzbogacamy się o nowy sprzęt, ciągle się szkolimy bo to gwarancja dobrego leczenia — dodaje doktor Frąckowiak. — Dla mnie ważna jest jeszcze jedna, nie zawsze doceniana sfera współczesnej medycyny – edukacja i poradnictwo, promocja zdrowia. One mogą sprawić, że drobna przypadłość dziś, nie wróci do nas jutro karetką, jako ciężki przypadek.

Źródło: Starostwo Powiatowe w OlsztynieCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl