Mogę liczyć na swoich parafian

2020-08-20 14:10:37(ost. akt: 2020-08-20 12:40:51)

Autor zdjęcia: KP PSP w Braniewie

Kościół w Zagajach w powiecie braniewskim zniszczył pożar. Straty były ogromne. Postanowiono jednak, że świątynia zostanie wyremontowana. I tak też dzieje. Wspólnymi siłami księdza, parafian i sponsorów kościół z roku na rok pięknieje.
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zagajach w gminie Lelkowo należy do dekanatu Pieniężno w archidiecezji warmińskiej. Parafia powstała 29 maja 1984 r. na mocy dekretu biskupa warmińskiego Jana Obłąka. Pierwszym proboszczem został Andrzej Szocik, który rozpoczął starania o budowę kościoła i plebanii. W roku 1998 wykupiono dawny dom kultury, który został zaadaptowany na kaplicę. Wspólnota liczy około 1200 wiernych.

Do pożaru kościoła w Zagajach doszło we wrześniu 2014 roku. Na miejscu pożaru pracowały aż 23 pojazdy ratownicze. Strażacy działania gaśnicze prowadzili zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz kościoła. Udało im się także zabezpieczyć i wynieść wyposażenie kościoła oraz plebanii. Pomoc przyszła również ze strony mieszkańców i wiernych, którzy wspierali proboszcza podczas działań oraz pomagali zabezpieczyć wyniesione z pomieszczeń przedmioty. Po trzech godzinach walki z żywiołem pożar został ugaszony.

Przez 16 miesięcy trwały prace remontowe, żeby w lutym 2016 roku parafianie znów mogli spotykać się na mszach. Trzy lata temu proboszczem w Zagajach został ksiądz Artur Miziej. I to on razem z wiernymi i darczyńcami przez kolejne lata remontował kościół. Budynek został zmodernizowany, pojawiła się nowa elewacja i nowe prezbiterium.
— Parafianie przyjęli mnie bardzo życzliwie — opowiada proboszcz Artur Miziej. — Cieszy mnie, że już od pierwszych dni chętnie angażują się w prace. Mogę zawsze na nich liczyć.

W ubiegłym roku parafia obchodziła jubileusz 35-lecia. Uroczystościom przewodniczył abp Józef Górzyński. Natomiast 16 sierpnia tego roku w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zagajach odbył się odpust. Miał szczególną oprawę. W kościele pojawiła się nowoczesna sztuka sakralna w postaci nowego prezbiterium ozdobionego płaskorzeźbami wykonanymi przez artystów — absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Przedstawiają one postaci Chrystusa, Matkę Bożą Gietrzwałdzką oraz patrona parafii — św. Maksymiliana Marię Kolbego.

Msza odpustowa zgromadziła tłumy parafian, duchowieństwo oraz gości...


Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kazio #2963371 | 188.146.*.* 23 sie 2020 14:20

  A was wszystkich internetowi napinacze dupa boli że coś się dzieje. Człowiek robi taką robotę której do tej pory nie było. Przyjdzie taki czas że kiedyś go przeniosą a to co zrobił zostanie. I wy również zostaniecie i dalej będziecie siedzieć przed komputerami i krytykować następcę. Żal mi was. Będę się za was modlił.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Była parafianka #2963064 | 195.136.*.* 22 sie 2020 22:24

  No proszę parafianie widzę, że nasz proboszcz wraz z byłą p sołtys zdrowo się lansują. Artykuł w internecie to potrafi wystawić ale szpadel w ręce jak poprzednik wziąć to już po co - wielki proboszcz ubierający się w pantofelki i rurki. Najlepiej tylko wymagać i żądać kasy i jeździć do Górowa Iławeckiego wiadomo do kogo ..........Wielki mi proboszcz wiecznie go nie ma bo ma zawsze sprawy. Jestem parafianką i zastanawiam się czy proboszczem parafii jest p. M. czy pani T. - była sołtys - po prostu syf kiła i mogiła kto na to pozwala... bardzo dobrze napisała parafianka - proboszcz wuj

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 3. parafianka #2962328 | 195.136.*.* 21 sie 2020 11:04

  zastanawiam się dlaczego nasz proboszcz oszukuje w artykule twierdząc że był tłum ludzi na Mszy. Byłam na tej Mszy i było nas dosłownie 10 osób ale najlepiej wyolbrzymiać żeby stać w świetle fleszy. i proboszczu proszę nie kłamać, że ks. z parafianami odbudowywał kościół, bo zrobił to poprzednik, a ks wszedł na gotowe kładąc tylko dachówkę na plebanii. A to co ks zrobił teraz w kościele to o pomstę do nieba woła jakieś mazaje bazgroły na ścianie ale lansować się trzeba.....szkoda słów

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. @@@@ #2962228 | 37.8.*.* 21 sie 2020 08:14

   Konsekrowane łapy precz od budżetu i portfeli parafian. Do roboty nieroby - do roboty

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Oooooo #2962222 | 87.159.*.* 21 sie 2020 07:45

   Kościół w potrzebie!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)