Tu również rodziła się "Solidarność"

2020-08-24 09:00:00 (ost. akt: 2020-08-24 09:48:11)

Autor zdjęcia: Archiwum IPN

Pod kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie można obejrzeć wystawę przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „TU rodziła się »Solidarność«”.
Wystawa „TU rodziła się »Solidarność«” powstała z myślą o przypadającej w tym roku 40. rocznicy założenia "Solidarności". Jest to ekspozycja szczególna – składa się bowiem z części ogólnopolskiej, regionalnych i lokalnych, dzięki czemu poznajemy okoliczności, proces oraz rozwój struktur Związku w poszczególnych częściach naszego kraju. Zamysłem wystawy jest ukazanie portretu zbiorowego "Solidarności" jako wielkiego ruchu społeczno-politycznego.

Na wystawie można obejrzeć czarno-białe zdjęcia strajkujących pracowników i grafiki ilustrujące wydarzenia z sierpnia 1980 roku oraz teksty prasowe odnoszące się do początków protestów w Ostródzie i w innych miastach byłego województwa olsztyńskiego oraz różnych regionach Polski.

Różne odsłony wystawy „Tu rodziła się Solidarność” Instytutu Pamięci Narodowej pojawiły się w 50 miastach w Polsce. Na Warmii i Mazurach, poza Ostródą, zostały zaprezentowane w Olsztynie i w Mrągowie. Na Warmii i Mazurach również rodziła się "Solidarność", która w 1980 roku zjednoczyła Polaków przeciwko władzom socjalistycznym.

Warto przypomnieć, że pierwszy strajk w regionie rozpoczął się wtedy właśnie w Ostródzie, gdy 40 lat temu strajk rozpoczęli pracownicy Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Ostródzie. Wystawa przypomina też strajk ponad 1000 robotników Zakładów Mięsnych w Ostródzie.

Edukacyjna prezentacja eksponowana jest na 15 tablicach umieszczonych przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Można ją oglądać do 25 sierpnia. Potem – wraz z podobnymi prezentacjami w 53 miastach Polski zostanie przeniesiona do Warszawy. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się tam 28 sierpnia na wernisażu.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. WM - Ost #2963757 | 83.9.*.* 24 sie 2020 12:59

    „Tu rodziła się Solidarność” i tu się kończy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD