Handel w niedziele: znieść zakaz, czy jednak go utrzymać? [SONDA]

2020-08-19 18:10:11 (ost. akt: 2020-08-19 13:08:24)
Sonda maseczki sklep

Sonda maseczki sklep

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Bój o zniesienie zakazu handlu w niedziele przybrał na sile. Wszystko za sprawą rosnącej liczby zakażeń, która może powtórnie sparaliżować sytuację ekonomiczną branży handlowej. Swój pomysł na zagospodarowanie tego dnia mają pracodawcy.
Zniesienie zakazu handlu w niedziele może wywołać pozytywny impuls gospodarczy — z takiego założenia wychodzą pracodawcy reprezentujący stronę Rady Dialogu Społecznego. Przygotowali oni projekt ustawy, która zawiesza zakaz handlu w niedziele na czas ogłoszenia pandemii koronawirusa.

Zgodnie z treścią ustawy — zniesienie zakazu miałoby obowiązywać także w czasie 6 miesięcy po oficjalnym ogłoszeniu o wygaśnięciu pandemii. Przedstawiciele pracodawców na forum RDS będą przekonywać związkowców oraz rząd do wprowadzenia przepisów w życie. Jednym z argumentów działających na korzyść postulujących jest zapowiadana recesja, która w parze z ponad 50-procentowym deficytem konstytucyjnym może przekonać rząd do ustępstw.

— W mojej opinii zniesienie zakazu handlu w niedziele z pewnością przyczyni się do stymulacji gospodarczej. Od samego początku byłem zwolennikiem wcześniejszych przepisów, które zakładały zakaz handlu w co drugą niedzielę. Od momentu zaostrzenia tych przepisów dostaliśmy wiele zgłoszeń od lokalnych przedsiębiorców z tej branży, którzy zaczęli odczuwać negatywne skutki ekonomiczne owej sytuacji. Jako organizacja zrzeszająca pracodawców popieramy postulat zniesienia zakazu na czas pandemii — mówi Marcin Burza, prezes Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu.

Jeszcze przed nastaniem epidemii blisko połowa Polaków opowiedziała się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele. Z badań przeprowadzonych przez Havas Media Group wynika, że 47,7 proc. osób deklaruje chęć zniesienia zakazu, a 36,2 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Wybuch pandemii oraz czasowe zawieszenie działalności przedsiębiorstw z sektora handlowego z pewnością przyczynił się do nadwyrężenia budżetów. Skutki ekonomiczne odczuł także zatrudniony personel. Czy w tych okolicznościach rząd ugnie się pod naciskiem pracodawców?

Czy popierasz tymczasowy powrót handlu w niedziele?
Tak
67%
Nie
33%

W czerwcu w momencie,w którym wydawało się, że sytuacja epidemiczna staje się opanowana, wicepremier Jadwiga Emilewicz zapewniała, że rząd nie rozważa postulatów zakładających zniesienie zakazu. W rozmowie z dziennikarzami podkreślała, że stan konsumpcji w tym okresie jest porównywalny ze wskaźnikami w analogicznym okresie roku minionego. Szkopuł w tym, że wirus powrócił i to ze zdwojoną siłą...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w środowym (19 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ajlawju #2965753 | 93.105.*.* 29 sie 2020 10:00

  Do likwidacji wolnych niedziel prą grube koty zarządzające supermarketami, im ciągle mało forsy, którą zarabiają wyzyskując zwykłych pracowników. A teraz niby to w trosce o gospodarkę kraju chcą zapędzić znowu ludzi do roboty w niedziele.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. wick #2965752 | 93.105.*.* 29 sie 2020 09:59

  Bogiem a prawdą to zniesienie zakazu handlu niewiele zmieni w sytuacji gospodarczej Polski. Nie ma sensu tego robić. Są żabki i inne małe rodzinne sklepy otwarte i to jak dla mnie w zupełności wystarczy.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Parker #2965748 | 93.105.*.* 29 sie 2020 09:43

  Czy rząd się ugnie pod naciskami przedsiębiorców? Nie, nie ugnie się! Obóz rządzący tworzą ludzie niezłomni (cyt. za A.Duda), którzy wstają z kolan! Więc nikt im nie będzie mówił co mają robić. No chyba, że będzie to ambasador USA, górnicy, Kościół lub Solidarność. A wiadomo jaki jest stosunek do niehandlowych niedziel tych dwóch ostatnich ekip, Zresztą uważam że niehandlowe niedziele to dobry pomysł.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. PL #2963196 | 5.184.*.* 23 sie 2020 09:53

  Osoby które narzekają to pracują od poniedziałku do piątku. I mówią że weekend jest od odpoczynku. A inni mają tyrać w pracy. Chodzą po sklepach tysiące ludzi przymierzają ubrania a może tylko setka kupi coś. W domu się nudzi to chodzą i tylko w sklepie sztuczny tłum robią. Ja jadę zawsze w piątek lub sobotę do sklepu. I staram się spędzić z rodziną. A nie ojciec i matka w galerii a dzieciaki w domu na PS lub pod blokiem

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Tak Prawda #2963187 | 5.184.*.* 23 sie 2020 09:47

  Ja jestem za. Tylko bym chciał żeby urzędy były otwarte w sobotę. Ponieważ ja pracuje od poniedziałku do piątku i nie mogę spraw urzędowych załatwić. Jeżeli osoby narzekają które pracują w urzędach że nie mogą załatwić swoich spraw w sklepach sobota i niedziela m. To ja chcę załatwić swoje urzędowe sprawy w niedzielę i sobotę. Może by im dał wolne w poniedziałek i wtorek i będą mogli też na spokojnie załatwić swoje sprawy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (25)