Nasz „Gościniec Niborski” został wyróżniony w konkursie

2020-08-16 08:10:23(ost. akt: 2020-08-14 13:52:44)
Gościniec Niborski

Gościniec Niborski

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Redakcja „Magazynu Literackiego Książki” po raz 12. przyznała Nagrody Magellana dla najlepszych książek turystycznych. Jedno z wyróżnień otrzymał Gościniec Niborski.
Książka została wydana staraniem Fundacji Inicjatyw Społecznych ALANA z Rusi, a przygotowane przez Pracownię Wydawniczą ElSet z Olsztyna. Przedstawia historyczną i malowniczą drogę łączącą warmiński Olsztyn z mazurską Nidzicą.

Gościniec Niborski to fragment starego, sięgającego średniowiecza szlaku z Warszawy do Królewca. Dla ścisłości należy dodać, że to nie- jedyny szlak - na przestrzeni stuleci było ich kilka, np. przez Bartoszyce i Biskupiec. (...) Przebieg traktu przez stulecia nie ulegał w zasadzie zmianom, co można prześledzić na starych mapach. Z Olsztyna wychodziło 10 dróg, wszystkie zostały utwardzone, z wyjątkiem tej jednej, biegnącej przez Stary Dwór (folwark założony przez kapitułę warmińską w 1390 r.), wieś Bartąg (lokowaną w 1345 r.), która prowadzi dalej pomiędzy jeziorami Łańskim a Plusznem, następnie przez nieistniejące już Małe Pluski i wyludnione Orzechowo, dochodzi do Ząbia, po czym przed Kurkami przecina historyczną granicę Warmii z Mazurami. W tym miejscu znajduje się charakterystyczny, najbardziej na południe wysunięty punkt, który na mapie wygląda jak południowy cypel Warmii. (…) Gościniec Niborski, znakomicie służący turystyce rowerowej lub pieszej. Niekoniecznie trasę trzeba pokonać jednego dnia, choć to możliwe. Warto Gościniec poznawać odcinkami, posmakować. Tym, którzy chcieliby bliżej poznać dzieje zapomnianej drogi, polecam tę książkę…

Pomysłodawcą jej wydania (i autorem cytowanego fragmentu „Wstępu”) jest Andrzej Małyszko, społecznik z podolsztyńskiej Rusi, znany z wielu inicjatyw lokalnych i ponadlokalnych, który do realizacji projektu zachęcił grono znamienitych autorów: prof. Janusza Jasińskiego, prof. Zofię Rzepecką, dr. Jarosława Sobieraja, Adama Płoskiego, Stanisława Dąbrowskiego, a także Mirosława Arczaka i Magdalenę Malinowską.

Zgłoszonych do 12. już edycji Nagrody Magella 70 tytułów różnych wydawnictw nadesłanych przez oficyny wydawnicze, ale też instytucje kultury oraz jednostki samorządowe, jury oceniało w 14 kategoriach: przewodnik tekstowy, przewodnik ilustrowany, przewodnik kieszonkowy, przewodnik dla aktywnych, książka podróżnicza, album, mapa i plan turystyczny, przewodnik dla dzieci, przewodnik mobilny, książka reportażowa, przewodnik kulinarny, podróże w czasie, biografia i Wydarzenie Roku. Łącznie przyznano 14 nagród głównych i 17 wyróżnień. W konkursie przyznano również nagrody dla podróżników, którzy wytrwale kreują modę na podróżowanie i realizują swoje pasje, łamiąc wszelkie granice.

MP


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Eva #2960335 | 91.102.*.* 16 sie 2020 20:48

    Pan Małyszko to przesympatyczny człowiek i rzeczywiście zaangażowany społecznik, Serdeczne gratulacje :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. czytelnik #2960247 | 37.248.*.* 16 sie 2020 14:37

    Gratulacje!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz