Wilczy Szaniec: nowe, sensacyjne znaleziska poszukiwaczy
2020-08-13 07:51:47(ost. akt: 2020-08-13 08:03:01)
Eksploratorzy badający Byłą Wojenną Kwaterę Hitlera Wilczy Szaniec mają pracowite wakacje. Fundacja Latebra z Gdańska za zgodą Lasów Państwowych i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie od kilku miesięcy prowadzi tam intensywne prace poszukiwawcze. Co udało im się odnaleźć?
W ciągu ostatnich tygodni eksploratorzy wydobyli z dwóch schronów, w tym głównego schronu Hitlera pancerne drzwi i drzwi chroniące przed atakiem chemicznym, duży bojler wodny i armaturę wodną. Zostały one wydobyte na zewnątrz i wyeksponowane dla turystów.
— Odkryte artefakty pokazują, jak ten obiekt funkcjonował w czasie wojny, jak wyglądało tutaj życie mieszkańców tego leśnego miasteczka, natomiast nie służą promowaniu nazizmu ani gloryfikacji i ocenie postaci historycznych — twierdzi nadleśniczy Zenon Piotrowicz.
Poszukiwacze chwalą się także dwoma ostatnio odkrytymi sensacyjnymi znaleziskami.
To kamień z wyrytym na nim skrótem nazwy jednostki batalionu ochroniarzy Hitlera oraz namalowana flaga. — Znalezisko pozwala ustalić w jakim baraku mieszkali i jak jednostka była oznaczona. Obecnie zastanawiamy się z historykami jak zakonserwować kamień z oznaczeniami, by farba po 80 latach spędzonych w ziemi z niego nie zeszła. Należy też znaleźć kontekst wyeksponowania znaleziska, tak by pokazać je jako fakt i miejsce historyczne bez promowania zbrodniczej ideologii — wyjaśnia Piotrowicz.
Poszukiwacze odkopali też schody prowadzące do baraku w którym 20 lipca 1944 r. dokonano nieudanego zamachu na Hitlera. — Miejscowi przewodnicy i historycy opowiadający o zamachu na Hitlera spierali się jak usytuowany był stół w sali narad i gdzie znajdowała się teczka z ładunkiem wybuchowym. Oczywiście są plany baraku ale nie wiadomo było jak ten plan nałożyć w terenie. Odnalezienie schodów sprawiło, że już wiemy, gdzie było wejście do schronu, gdzie korytarz i jak umiejscowiona była sala narad — stwierdza nadleśniczy. — Od czerwca turyści mogą zwiedzać w Wilczym Szańcu zrekonstruowane wnętrze tego baraku narad — dodaje.
Była to najpoważniejsza próba odsunięcia dyktatora od władzy i wcześniejszego zakończenia wojny. Wielki dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble i przedmioty użytkowe z tamtego okresu pozwolą turystom cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego mogącego zmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi.
Obecnie poszukiwacze będą prowadzić badania w schronie osobistego sekretarza Hitlera Martina Bormanna, gdzie według wstępnych ustaleń może znajdować się kasa pancerna.
W ubiegłym roku Wilczy Szaniec odwiedziło 330 tys. turystów i była to rekordowa liczba odwiedzających tę jedną z największych atrakcji turystycznych na Mazurach. W tym roku ruch turystyczny jest mniejszy o jedną trzecią.
Źródło: Nadleśnictwo Srokowo
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
zbychu #2959761 | 89.228.*.* 14 sie 2020 08:48
I to jest prawdziwy kawał -- historii.
odpowiedz na ten komentarz
Jawammówię #2959466 | 188.147.*.* 13 sie 2020 12:07
Historia kołem się toczy. Nie zapominajcie, uczcie się z niej, bo was to koło przygniecie.
Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz
Kustosz #2959454 | 82.161.*.* 13 sie 2020 11:52
Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Zaschniete gówno Hitlera w tamtym roku znaleźli i poddali koserwacji jest w gablocie
xyz #2959434 | 94.254.*.* 13 sie 2020 10:46
miejsce warte odwiedzenia, tak jak Świeta Lipka i Mazurlandia nie opodal Wilczego Szańca. To nie to samo co patrzenie w komputer i biadolenie.
Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz
niestety #2959423 | 88.156.*.* 13 sie 2020 10:23
Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. niestety, to cały czas promocja tego miejsca i tych co je budowali - tylko po co i komu ma to służyć,