Via Baltica w budowie. Jak idzie praca na budowie jednego z odcinków drogi S61? [VIDEO, ZDJĘCIA]

2020-08-11 14:10:12(ost. akt: 2020-08-11 13:21:48)

Autor zdjęcia: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad udostępniła w swoich mediach społecznościowych nagranie z drona, na którym zaprezentowano postęp robót na odcinku Szczuczyn – węzeł Ełk. Sprawdzamy też, jak wygląda droga z ujęć naziemnych.
Odcinek o długości ok. 23,3 km jest w budowie od marca 2020 r. Stanowi on fragment drogi ekspresowej S61. Zlokalizowany jest terenie gmin Ełk i Kalinowo.

W ostatnim czasie wykonawca zajmował się m.in. robotami drogowymi i mostowymi. Zakończono także prace na kanalizacji deszczowej.

Projektowana droga ekspresowa S61 będzie stanowić część międzynarodowej drogi E67 łączącej Europę Środkową ze Skandynawią. Celem tego zadania inwestycyjnego jest stworzenie korytarza komunikacyjnego „Via Baltica” obsługującego ruch międzynarodowy na kierunku Polska – Litwa – Łotwa – Finlandia.

Trasa S61 ma też, jak czytamy na stronie GDDKiA, obsługiwać ruch międzyregionalny, "łącząc słabo skomunikowany rejon Polski północno–wschodniej z jej częścią centralną".

Konieczność jej budowy wynika z potrzeby stworzenia tranzytowego układu dróg na terytorium kraju.

Wartość umowy „Projektuj i buduj” – 700 mln zł.
Zgodnie z kontraktem powstaje droga ekspresowa o przekroju dwujezdniowym wraz z drogami serwisowymi. Poza tym zostanie wykonany także remont wybranych dróg lokalnych oraz budowa urządzeń ochrony środowiska. Częścią inwestycji jest też powstanie m.in. 19 obiektów inżynierskich oraz dwa węzły: Guty w gminie Szczuczyn, Ełk Południe w gminie Ełk w pobliżu miejscowości Nowa Wieś Ełcka.

Nawierzchnia drogi ma być wykonana z betonu cementowego, by jak najdłużej bez remontu sprostać obciążeniu 11,5 tony na oś, ponieważ spodziewany jest wzmożony ruch pojazdów ciężarowych.


Obrazek w tresci
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur #2958939 | 31.0.*.* 12 sie 2020 09:07

  To wszystko bardzo pięknie i dobrze że ida pracę przy budowie S 61 (bez znaczenia czy jest opóźnienie czy nie). Ale trzeba brać się za odcinek S 16 Mrągowo Ełk bo bez tego nie będzie domkniety ciąg komunikacyjny bardzo ważny dla rozwoju Mazur i warunkujacy być albo nie być regionu. Na dzień dzisiejszy brak tej drogi powoduje brak spójności regionu gdyż nadal wschodnią część ma lepszy dostęp do Warszawy niż Olsztyna co jest kompletnym absurdem i świadczy o totalnym zacofaniu. To się zmieni ale... pytanie kiedy wreszcie słowa będą przdkuwane w czyny. A że kilkudziesięciu właścicieli działek (tak, tych osób jest raptem kilkadziesiąt w tym kilku znanych) sobie pokrzyczy to trudno. Pod Warszawą jak wyburzano wille to też był krzyk ale tam się nikt nie cackal, wszedł sprzęt i tyle. Nie pasowało odszkodowanie to do sądu. Niektórzy dostli więcej a niektórzy nie. A tu się cackaja jak ze święta krowa bo ktoś ma dacze lub jakiś pensjonacik w pobliżu. W kraju i Europie nie w takich miejscach się budowalo i tyle. Prywata nie może stać wyżej niż interes publiczny

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 2. Darecki #2958710 | 89.228.*.* 11 sie 2020 17:46

  Gdzie Nowa Wieś Ełcka ,a gdzie gmina Kalinowo ?To są dwa różne odcinki drogi. Autor artykułu wie o czym w ogóle pisze? Może przed publikacją jakieś sprawdzenie faktów,danych. Normalna załamka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ełczanin #2958696 | 107.181.*.* 11 sie 2020 17:20

  Zbudujcie nareszcie S16! Czy my doczekamy się nareszcie ekspresowej, dwujezdniowej S16 Olsztyn - Ełk? Dość już gadania i zapewnień - zacznijcie działać, bo mazury zostaną dziurą na mapie Polski C.

  Ocena komentarza: warty uwagi (27) odpowiedz na ten komentarz

 4. j&s #2958643 | 188.147.*.* 11 sie 2020 15:17

  A na środkowym odcinku już prawie rok opóźnienia, bo Trakcja PRKiI i Mostostal W-wa nie potrafiły sformułować porządnego wniosku o ZRID. Już 5 razy byli wzywani do uzupełnienia braków, a teraz jeszcze okazało się, że inwentaryzacja przyrodnicza jest do kitu. Skończy Budimex, skończą PORR i Unibep, a między NWE i Wysokiem będzie dziura. Już nawet wycięty rok temu las zaczyna gdzieniegdzie odrastać. :D

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz