Drogowe podsumowanie weekendu: pijani kierowcy plagą na drogach Olsztyna i powiatu

2020-08-10 15:10:11(ost. akt: 2020-08-10 14:14:31)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Niestety wciąż nie brakuje bezmyślnych i nieodpowiedzialnych kierowców, którzy za kierownice aut wsiadają pod wpływem alkoholu...
W sobotę (8 sierpnia) olsztyńscy funkcjonariusze na jednej z dróg w gminie Purda zauważyli motorower, który poruszał się „wężykiem” całą szerokością drogi. Funkcjonariusze zatrzymali jednoślad do kontroli drogowej. Zaraz po podejściu do kierowcy wyczuli od niego silny zapach alkoholu, ponadto mężczyzna z trudem się wypowiadał oraz miał problemy z utrzymaniem równowagi. Badanie policyjnym alkomatem wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. 52-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

***

Następnego dnia olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na trasie Olsztyn-Dorotowo (S51). Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że kierujący osobową hondą nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego najechał na tył osobowego volkswagena. W wyniku zdarzenia kierujący volkswagenem trafił do szpitala. Utrudnienia w ruchu drogowym trwały kilka godzin.

W trakcie czynności policjanci zaraz po podejściu do 34-latka siedzącego za kierownicą hondy wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało blisko jeden promil alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Nie uniknie on również odpowiedzialności za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

***

Tego samego dnia w nocy policjanci pracowali na miejscu kolejnego zdarzenia drogowego. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący pojazdem marki Renault Master najechał na dwa zaparkowane pojazdy. Ponadto okazało się, że 31-latek był kompletnie pijany. „Wydmuchał” on blisko 2 promile alkoholu. Kiedy funkcjonariusze poprosili o dokumenty okazało się, że kierowca renault w ogóle nie powinien siedzieć za kierownicą auta, gdyż nie ma do tego wymaganych uprawnień. Ponadto sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że 31-latek był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie celem odbycia kary 90 dni pozbawienia wolności za popełnione przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu. Mężczyzna został zatrzymany i trafił już do aresztu. Wkrótce odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz bez uprawnień i spowodowanie kolizji drogowej.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zgodnie z kodeksem karnym za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz i wysoka grzywna.

Policja przypomina:

Źródło: KMP Olsztyn


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Katon M70 #2958736 | 83.9.*.* 11 sie 2020 19:02

  Proponuję 3xKP : Kara pieniężna( 10 000 -100 000) +Konfiskata pojazdu(bez względu czyja jest własnością z możliwości wykupu)+ "Konfiskata" prawa (do posiadania prawa jazdy do końca świata i jeden dzień dłużej). ps. ciekawe ..ilu "bohaterów" odważyło by się jechać po kielichu lub po " maryśce"...itp.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Katon M70 #2958735 | 83.9.*.* 11 sie 2020 19:02

  Proponuję 3xKP : Kara pieniężna( 10 000 -100 000) +Konfiskata pojazdu(bez względu czyja jest własnością z możliwości wykupu)+ "Konfiskata" prawa (do posiadania prawa jazdy do końca świata i jeden dzień dłużej). ps. ciekawe ..ilu "bohaterów" odważyło by się jechać po kielichu lub po " maryśce"...itp.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. starfucker #2958613 | 5.173.*.* 11 sie 2020 13:49

  Pijanych kierowców karać po 30 tysi a nie normalnych obywateli za brak je...ej maseczki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Z"ukosa" #2958341 | 83.9.*.* 10 sie 2020 22:46

  Kierowca "pod wpływem" na drodze ..tj. obywatel z bronią bez pozwolenia ..i to jeszcze nie w pełni zdrowy na umyśle . ...A Mateuszek się temu przygląda i ...?...apeluje do krajów UE o podjęcie działań p-ko niesfornemu Łukaszence . ps. hm.... co jest bardziej niebezpieczne ..dla nas obywateli Polski ....pijaństwo ...bandytyzm na drogach czy jakiś pajac z Białorusi ....? To czym powinien zająć się premier lanser ...?..Czy polityka zagraniczna - to przypadkiem nie konstytucyjne uprawnienie prezydenta ....?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ox #2958229 | 5.173.*.* 10 sie 2020 17:55

  Podnieść jak w Niemczech do 0.5 i połowa nie będzie uznana za pijanych.Na zachodzie to funkcjonuje od lat.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)