Zdjęcia z wakacji. A może tak w samotności fotografować ptaki? [FILMY]

2020-08-10 12:46:57 (ost. akt: 2020-08-12 12:01:25)
Błotniak stawowy z okolic Sułowa.

Błotniak stawowy z okolic Sułowa.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Czekamy na wasze fotki z wakacji. Będziemy je publikować w sobotnich wydaniach Gazety Olsztyńskiej/Dziennika Elbląskiego. Czekamy też po prostu na zdjęcia pokazujące piękno naszego regionu (te strony są też otwarte dla naszych dziennikarzy). Autorzy zdjęć, które trafią do sobotniego wydania Gazety/Dziennika otrzymają od nas 3 miesięczny bezpłatny dostęp do elektronicznego wydania Gazety/Dziennika Elbląskiego. Wysyłajcie je tutaj: redakcja@gazetaolsztynska.pl.
Poniżej zdjęcia i film z obserwacji błotniaka stawowego, czyli drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Zdjęcia wykonano w okolicach wsi Sułowo w gminie Bisztynek.

To jeden ze sposobów bezpiecznego spędzania czasu wolnego przez autora, w samotności i w oddaleniu od skupisk ludzkich, co w dobie epidemii ma znaczenie.Niestety jest to jeden z ptaków na które dość często zastawiane są pułapki. Zwłaszcza w środowisku rolników postrzegany jest on jako szkodnik, polujący choćby na drób, co nie jest prawdą.

Błotniaki stawowe polują głównie na drobne ptaki, ich pisklęta i jaja, drobne ssaki, ryby, płazy, bezkręgowce. Jest to ptak chroniony, zagrożony przez wykaszanie i wypalanie szuwarów na stawach i innych zbiornikach wodnych.

Andrzej GrabowskiŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ha #2958285 | 88.156.*.* 10 sie 2020 21:15

  Błotniak stawowy miał jeszcze niedawno gniazdo na Trzcinowisku Kortowskim. Wiosna się zaczynał wraz z powrotem pary na swój teren. Niestety po wybudowaniu bloków przy lidlu oraz przez wykaszanie przestał nawet przylatywać na łowy. Podobno przeniósł się na nieużytki na przeciwko stacji orlenu. A był to niewątpliwie ewenement - ptak unikający ludzi bytował wśród nich. Można było także spotkać remiza, gniazdo było widoczne z Warszawskiej. Teraz tylko dziki :(

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD