Kredyt na budowę domu- jaka wysokość wkładu własnego w 2020 roku

2020-08-07 10:11:19 (ost. akt: 2020-08-07 10:14:04)
Kredyt na budowę domu pomaga spełnić marzenia o własnym domu, tym ludziom, którzy nie mogą sami sfinansować takiego przedsięwzięcia. Aby móc ubiegać się o kredyt na budowę domu trzeba nie tylko mieć odpowiedniej wysokości dochody i zdolność kredytową, ale również wkład własny. Jakiej minimalnej kwoty wymagają banki od tych, którzy są zainteresowani kredytem gotówkowym na budowę domu? Tego i kilku innych informacji dowiecie się z poniższego artykułu.
Kredyt na budowę domu- co to dokładnie jest?

Kredyt na budowę domu jest specyficznym kredytem, ponieważ łączy on w sobie dwa różne kredyty, kredyt na budowę i kredyt pod hipotekę. W trakcie budowy naszego domu korzystamy ze zwykłego kredytu budowlanego, kiedy zostanie on oddany do użytku, a klient zgodnie z zobowiązaniem umieści bank we wpisie do księgi wieczystej, jako właściciela, finansowanie kredytu przekształca się w kredyt hipoteczny, razem z nim zmieniają się warunki spłaty i zabezpieczenia.

Kredyt hipoteczny na budowę domu nazywany jest też kredytem budowlano-hipotecznym, jest on wypłacany w postaci transz, różnych części kredytu wypłacanych na rzecz klienta. Dlatego warto dowiedzieć się najpierw, jakie są warunki wypłaty kolejnych transz i czy jesteśmy w stanie realizować budowę według umowy z bankiem. W niektórych sytuacjach z kredytu hipotecznego na budowę domu można sfinansować również zakup działki.

Wiele informacji na temat wkładu własnego do kredytu hipotecznego znajdziemy na stronie Blog Kredytowy.

Wybierając kredyt na budowę domu, należy dowiedzieć się, jaka jest wysokość marży nałożonej przez bank oraz wysokość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stawki oprocentowania. Składając wniosek o kredyt hipoteczny na budowę domu, bank poprosi Cię o następujące dokumenty: zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów, lub roczne zeznanie PIT, jeżeli prowadzisz własną działalność. Musisz mieć również wpis do księgi wieczystej lub akt notarialny potwierdzający, że jesteś właścicielem działki, pozwolenie na budowę, projekt budowlany i kosztorys inwestycji. No i musisz jeszcze posiadać jakiś wkład własny.

Jaki wkład własny jest wymagany w kredycie hipotecznym na budowę domu?

Obecnie Komisja Nadzoru Finansowego nakłada na banki obowiązek żądania od klientów 20% wkładu własnego. Przez co wkład własny jest rozumiany nie tylko jako środki pieniężne, zalicza się do niego również wartość działki, rozpoczętych prac budowlanych przed zaciągnięciem kredytu, środki z przyszłej sprzedaży mieszkania i środki na lokatach oraz książeczkach oszczędnościowych.

Banki zamiast wymaganych 20% wkładu własnego, mogą też obniżyć tę wartość o kilka procent, zamieniając je na ubezpieczenia. Obecnie wiele instytucji oferuje kredyty hipoteczne na budowę, gdzie minimalny wkład własny wynosi tylko 10%, są to m.in. CreditAgricol, Santander, Millenium, Alior i mBank. Niestety mały wkład własny ma swoją cenę, zazwyczaj jest to cena wyższego oprocentowania i wyższej marży.

W rankingach banków udzielających najkorzystniejsze kredyty hipoteczne na budowę domu najlepiej oceniane są obecnie trzy instytucje, PKO Bank Polski, BNP Paribas i Citi Handlowy. Każdy z nich wymaga od kredytobiorców, posiadania 20% wkładu własnego wartości nieruchomości, oferując w zamian niższe oprocentowanie i całkowity koszt kredytu.

Bank Pekao S.A. oferuje kredyt, gdzie wymagane jest 15% wkładu własnego, jednak konieczne jest zakupienie polisy na życie, ubezpieczenia nieruchomości oraz ubezpieczenie pomostowego.

Z kolei ING Bank Polski oferuje kredyt hipoteczny, w którym wkład własny wynosi 30% wartości nieruchomości, jednak nie wymaga dodatkowych ubezpieczeń ani nieruchomości, ani klienta, ani samego kredytu.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5